Ako uskladniť dieťa v cyklosedačke

Cyklosedačka je úžasná pomôcka pre všetky Outdoor mamky, ktoré chcú svojim deťom priniesť do života a ukázať krásu prírody, športu, pohybu, vetru vo vlasoch, radosti z adrenalínu, vyšliapaných kopcov a zábavu cyklistiky. 

Momentálne je na trhu obrovské množstvo cyklosedačiek. Stačí trochu googliť a máte viac informácií, ako by ste si priali 😉 . Rozdiel je nielen v technológiách a konštrukciách, ale aj v mieste uchytenia. Najviac sa používajú sedačky umiestnené dozadu na nosič, na rám a dopredu. Výber cyklosedačky závisí od množstva faktorov, ako napríklad váha dieťaťa, predpokladaný terén, po ktorom budete jazdiť, či budete používať nosiče na batožinu, akú máte konštrukciu bicykla, a veľa ďalšieho. Nechcem v tomto článku zachádzať do technických podrobností,tie nájdete spolu s dobrými informáciami napríklad tu: https://www.cyklosedacka.cz/

Nikde sa však nedozviete vychytávky a finty, ktoré sa dajú použiť pri jazdení s dieťaťom. A s tými sa chcem teraz s vami podeliť ;).

Každý, kto jazdí s dieťaťom na dlhšie trasy, a niektorým šťastlivcom stačí aj prvých 5 minút ;), vie, že dieťa zvykne v cyklosedačke zaspať. A začne klimbať zo strany na stranu a dopredu a dozadu. Keď jazdíte po lese, cez korene, konáre, jamy, prípadne cez obrubníky, viete, že tam to dieťa lieta ako ping-pongová loptička. Niekedy mám pocit, že sa im už ten krk musí vážne zlomiť. Mne sa osvedčili dve veci – vystlať dieťaťu krk “spacím vankúšikom” okolo krku a priviazať ho k cyklosedačke veľkou bavlnenou plachtou. 

Spací vankúšik má môj malý na sebe počas celej jazdy, je to aj dobrý bezpečnostný prvok keď sa vytrepeme (ešte sme sa nie, ale náhoda je blbec). Vzadu je vankúšik popruhom pripevnený k cyklosedačke (cez otvor v sedačke). Bavlnená plachta (v našom prípade plienka) obaľuje komplet celé dieťa, takže nemá žiadnu šancu opúšťať sedačku ani keď fičíme naplno po cyklistických single – trailoch! 😉

Ďalšou možnosťou je priviazať pred dieťa batôžtek (napríklad zabalený vankúš, alebo svetre) a dieťa si na to môže položiť hlavu. Môžete vyskúšať, závisí to aj od konštrukcie sedačky, veľkosti dieťaťa a podobne. Rozhodne neskúšajte priväzovať detskú prilbu o cyklosedačku, alebo podobné “stabilizačné” pokusy 😉

Keď už som pri tom, že dieťa vzadu moc lieta s cyklosedačkou (korene, kamene….). Aj toto viete trochu odladiť. My sme zvolili tuhšiu tyč (upevnenú na rám) a dlhšiu. Dá sa to separátne dokúpiť. Dlhšia tyč má jednu nespornú výhodu, ktorú objavila Katka na nedávnom cyklo tripe Baťov kanál – dieťa vám nedočiahne na zadok a nebude vám sťahovať cyklisťáky! 😀

Ďalšou výhodou je, že môžete mať väčší batoh na chrbte a dieťa sa tak nemusí celý čas pozerať z piatich centimetrov do batohu. Samozrejme, čím je dieťa viac vzadu a viac hore, tým je stabilita bicykla menšia. Treba na to myslieť, keď zoskakujete alebo tlačíte bicykel na pešo. To je inak pre mňa najväčšie peklo. Akokoľvek som silná, a skúsená cyklistka, keď tlačím dieťaťom naložený bicykel ledva ledva udržujem stabilitu, aby sa to celé nestrepalo. Svoje akrobatické maximum som nedávno dosiahla pri tlačení popod železničný most s naplno nabaleným bicyklom dvoma deťmi a batožinou.

Toto všetko obídete, keď zvolíte cyklo sedačku dopredu. Cyklosedačky dopredu sú v podstate super, ale je tam zase nížený komfort šliapania (nohy od seba a po kofolu idete ako cow boy) a manévrovateľnosť v lese a náročnejších terénoch. Ďalej v rámci stability je tlak na prednú časť bicykla, čo je nevýhodné pri strmších zjazdoch, a dieťaťu by ste vždy mali dať (číre) okuliare, kvôli hmyzu a kamienkom . Navyše cyklosedačky dopredu majú oveľa menší váhový rozsah dieťaťa. 

Keďže my jazdíme veľa a dlho, tak dieťa potrebuje v cyklosedačke nejaký chill out. Hračky odporúčam priviazať špagátikom o cyklosedačku, rovnako aj flaštičky či okuliarky (tie priväzujte k prilbe, nie cyklosedačke 😀 ). 

Keď máte deti dve, s Kati sme zistili, že lepšie rozloženie je – v cyklosedačke ľahšie/menšie dieťa a v cyklovozíku ťažšie/staršie dieťa. Je to oveľa lepšie na stabilitu, ovládateľnosť a ľahkosť šliapania. 

Sklápacie cyklosedačky – skvelá vec! Má to ale viac vecí, ktoré je dobré vedieť. Keď dieťa zaspí, môžete si sklopiť sedačku a dieťa má nielen väčšie pohodlie, ale aj menej padá na strany a dopredu. Ideálne je, keď dokážete sklopiť sedačku za jazdy. Mne sa malý vždy zobudí, keď zastavím, takže manipulácia za jazdy je kľúčová! Pozor ale na zmenu geometrie a stability. Keď zosadnete, bicykel sa vám môže preklopiť dozadu.Tak isto je vtedy cyklosedačka veľmi “skákavá” na koreňoch, nerovnostiach. Treba na to myslieť.

Sklápanie je viac menej najideálnejšie, keď idete po asfalte, po hladkej hrádzi/cykloceste. Ale aj tam sa niektorí ľudia sťažovali, že mi dieťa lieta vzadu. Je to tým ako šliapete do pedálov. Najlepšie je, keď šliapete rýchlou kadenciou (rýchly kmitočet) ale ľahko (neskáčete v sedle pri rýchlom šliapaní), akoby pedále šli samy a vy ste vôbec nemuseli tlačiť. Keď máte nízku kadenciu a silovo tlačíte do pedálov, nakláňate bicykel zo strany na stranu a dieťa vzadu lieta ako vlajka. Aj úroveň sklopenia a tuhosť tyčky má vplyv na zadnú stabilitu dieťaťa. Ja osobne napríklad nepoužívam krajnú polohu sklopenia, pretože mi to je už z hľadiska geometrie nepríjemné. My máme cyklosedačku Hamax Siesta a môžem len odporučiť.

Ďalšou výhodou sklápania je, keď idete dolu kopcom. Pri rovnej sedačke je dieťa veľmi v predklone. Vy sa držíte riadítok, ale dieťa tak povediac visí v popruhoch. Ak ideme do dlhšieho zjazdu, vždy trochu sklopím sedačku (máličko), aby bol malý “v rovine”. 

Jazda v daždi je samostatná kapitola. Mne osobne sa podarilo zatiaľ vždy prečkať dážď niekde v opretí o strom v lese. Katka ale na ceste do škôlky nemá také možnosti a tak má dažďových skúseností habadej. V daždi ocenia polohu sedačky majitelia zadných sedačiek, pretože dieťa je vzadu čiastočne kryté dospelákom, zatiaľ čo vpredu sa dieťa vžíva do role čelného skla auta v daždi za jazdy. Podľa Katkiných skúseností, je najlepšie dieťa komplet obaliť, napríklad rain-coverom na kočík alebo cyklovozík. Môžete použiť aj svoju bundu proti dažďu.

A na záver jeden dôležitý bod – popruhy. Nedávno išla na bicykli oproti mne jedna maminka, ktorá mala dieťa v prednej sedačke, a dieťa malo jeden popruh voľne spadnutý z ramienka. Sú deti, ktoré obsedia na mieste ako prilepené a ani ich nenapadne z čohokoľvek vyliezať (môj starší je taký) a sú deti, ktoré sa vyslobodia aj zo zvieracej kazajky. Nech už máte akékoľvek dieťa, pevné zabezpečenie popruhmi je absolútne nevyhnutné! Popruhy sú jediná vec, ktorá udrží vaše dieťa vnútri bezpečnej škrupiny cyklosedačky, ak spadnete, a nevyletí ako pilot z katapultu. Vždy, keď zapínate svoje dieťa do cyklosedačky, myslite na opodstatnenie bezpečnostných pásov v aute.

Pre väčšie pohodlie (niekedy popruhy režú a tlačia) a zníženú možnosť sa vyvliecť (pre malých šikovníkov) odporúčam ešte dokúpiť dieťaťu obaly na popruhy – my máme tučniačikové (z Alzy, 10,-eur kus).

Ak máte ďalšie nápady a skúsenosti, budeme veľmi rady, ak sa s nimi podelíte v komentároch 🙂

Ak chcete vyskúšať naše finty a odporúčania, vždy si pozvite na pomoc svoj rozum a vlastnú zodpovednosť 😉 , za výsledky vašich pokusov neručíme.

Príjemné jazdenie s deťmi prajem, Dana

Sledujte outdoormamácke novinky:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *