Cyklosedačky – ako na to s deťmi

Cyklosedačky sú úžasné pomôcky pre všetky aktívne outdoor mamky s deťmi, ktoré chcú svojim deťom priniesť do života a ukázať krásu prírody, športu, pohybu, vetru vo vlasoch, radosti z adrenalínu, vyšliapaných kopcov a zábavu cyklistiky.  Prinášame vám zopár tipov ako na to.

Výber cyklosedačky

Momentálne je na trhu obrovské množstvo cyklosedačiek. Stačí trochu googliť a máte viac informácií, ako by ste si priali 😉 . Rozdiel je nielen v technológiách a konštrukciách, ale aj v mieste uchytenia. Najviac sa používajú sedačky umiestnené dozadu na nosič, na rám a dopredu. Výber cyklosedačky závisí od množstva faktorov, ako napríklad váha dieťaťa, predpokladaný terén, po ktorom budete jazdiť, či budete používať nosiče na batožinu, akú máte konštrukciu bicykla, a veľa ďalšieho. Nechcem v tomto článku zachádzať do technických podrobností,tie nájdete spolu s dobrými informáciami napríklad tu: https://www.cyklosedacka.cz/

Nikde sa však nedozviete vychytávky a finty, ktoré sa dajú použiť pri jazdení s dieťaťom. A s tými sa chcem teraz s vami podeliť ;).

Spánok

Každý, kto jazdí s dieťaťom na dlhšie trasy, a niektorým šťastlivcom stačí aj prvých 5 minút ;), vie, že dieťa zvykne v cyklosedačke zaspať. A začne klimbať zo strany na stranu a dopredu a dozadu. Keď jazdíte po lese, cez korene, konáre, jamy, prípadne cez obrubníky, viete, že tam to dieťa lieta ako ping-pongová loptička. Niekedy mám pocit, že sa im už ten krk musí vážne zlomiť. Mne sa osvedčili dve veci:

  • vystlať dieťaťu krk “spacím vankúšikom” okolo krku a priviazať ho k cyklosedačke veľkou bavlnenou plachtou (veľkou bavlnenou plienkou)
  • upevniť pred dieťa batoh, zabalený vankúš alebo svetre, aby si dieťa mohlo požiť hlavu a telo

Spací vankúšik má môj malý na sebe počas celej jazdy, je to aj dobrý bezpečnostný prvok keď sa vytrepeme (ešte sme sa nie, ale náhoda je blbec). Vzadu je vankúšik popruhom pripevnený k cyklosedačke (cez otvor v sedačke, viď prvú foto s ovcou vzadu). Bavlnená plachta (v našom prípade plienka) obaľuje komplet celé dieťa, takže nemá žiadnu šancu opúšťať sedačku ani keď fičíme naplno po cyklistických single – trailoch! 😉

Ďalšou možnosťou je priviazať pred dieťa batoh, alebo napríklad zabalený vankúš, či svetre, a dieťa si na to môže položiť hlavu. Môžete vyskúšať, závisí to aj od konštrukcie sedačky, veľkosti dieťaťa a podobne. Na fotke vyššie som nemala na výlete so sebou plienku, tak som dieťa zafixovala batohom. Síce si oň nemôže oprieť hlavu, pretože je batoh moc malý, ale dobre ho to zafixovalo aby nepadal dopredu a na boky. Na fotke vyzerá trochu priškrtene, ale je v pohode. Rozhodne neskúšajte priväzovať detskú prilbu o cyklosedačku, alebo podobné “stabilizačné” pokusy 😉

Stabilita dieťaťa

Keď už som pri tom, že dieťa vzadu priveľmi lieta s cyklosedačkou (korene, kamene….). Aj toto viete trochu odladiť. My sme zvolili tuhšiu tyč cyklosedačky (upevnenú na rám) a dlhšiu. Dá sa to samostatne dokúpiť. Dlhšia tyč má jednu nespornú výhodu, ktorú objavila Katka na nedávnom cyklo tripe Baťov kanál – dieťa vám nedočiahne na zadok a nebude vám sťahovať cyklisťáky! 😀 .

Ďalšou výhodou je, že môžete mať väčší batoh na chrbte a dieťa sa tak nemusí celý čas pozerať z piatich centimetrov do batohu. Nevýhoda je, že ťažisko je viac vzadu a bicykel má tendenciu sa preklápať dozadu, hneď ako zoskočíte. Čím je dieťa viac vzadu a viac hore, tým je stabilita bicykla menšia. Stabilita bicykla s naloženou cyklosedčkou je celkovo veľmi nízka, či už smerom dozadu alebo na boky. Treba na to myslieť, keď zoskakujete alebo tlačíte bicykel na pešo. To je inak pre mňa najväčšie peklo. Akokoľvek som silná, a skúsená cyklistka, keď tlačím dieťaťom naložený bicykel ledva ledva udržujem stabilitu, aby sa to celé nestrepalo. Svoje akrobatické maximum som nedávno dosiahla pri tlačení popod železničný most s naplno nabaleným bicyklom dvoma deťmi a batožinou.

Zadné cyklosedačky je vhodné pre tzv “hardtail” bicykle, čiže bez zadného odpruženia. Prídavná váha dieťaťa, navyše so silným dynamickým potenciálom (keď poskakujete na koreňoch, kamienkoch či obrubníku), dokáže zadný tlmič poškodiť!

Predná cyklosedačka

Toto všetko obídete, keď zvolíte cyklo sedačku dopredu. Cyklosedačky dopredu sú v podstate super, ale je tam zase nížený komfort šliapania (nohy od seba a po celom dni idete ako cow boy) a manévrovateľnosť v lese a náročnejších terénoch. Ďalej v rámci stability je tlak na prednú časť bicykla, čo je nevýhodné pri strmších zjazdoch, kde sa chce bicykel prevrátiť dopredu. Je to ale neporovnateľné, s problémom prevracania dozadu pri zadných sedačkách. Tlak na prednú časť bicykla zároveň mení vstupné podmienky pre prácu prednej vydlice. Dieťaťu v prednej sedačke by ste vždy mali dať (číre) okuliare, kvôli hmyzu a kamienkom . Navyše cyklosedačky dopredu majú oveľa menší váhový rozsah dieťaťa. 

Keďže my jazdíme veľa a dlho, tak dieťa potrebuje v cyklosedačke nejaký chill out. Hračky odporúčam priviazať špagátikom o cyklosedačku, rovnako aj flaštičky či okuliarky (tie priväzujte k prilbe, nie cyklosedačke 😀 ). 

Keď máte deti dve, s Kati sme zistili, že lepšie rozloženie je – v cyklosedačke ľahšie/menšie dieťa a v cyklovozíku ťažšie/staršie dieťa. Je to oveľa lepšie na stabilitu, ovládateľnosť a ľahkosť šliapania

Sklápanie cyklosedačiek – polohy na spanie

Sklápacie cyklosedačky – skvelá vec! Má to ale viac vecí, ktoré je dobré vedieť. Keď dieťa zaspí, môžete si sklopiť sedačku a dieťa má nielen väčšie pohodlie, ale aj menej padá na strany a dopredu. Ideálne je, keď dokážete sklopiť sedačku za jazdy. Mne sa malý vždy zobudí, keď zastavím, takže manipulácia za jazdy je kľúčová! Pozor ale na zmenu geometrie a stability. Keď zosadnete, bicykel sa vám môže preklopiť dozadu, pretože teraz je náklad už skutočne veľmi vyklopený vzadu. Tak isto je vtedy cyklosedačka veľmi “skákavá” na koreňoch, nerovnostiach. Treba na to myslieť.

Sklápanie je viac menej najideálnejšie, keď idete po asfalte, po hladkej cykloceste. Ale aj tam sa niektorí ľudia sťažovali, že mi dieťa lieta vzadu. Je to tým ako šliapete do pedálov. Najlepšie je, keď šliapete rýchlou kadenciou (rýchly kmitočet) ale ľahko (neskáčete v sedle pri rýchlom šliapaní), akoby pedále šli samy a vy ste vôbec nemuseli tlačiť. Keď máte nízku kadenciu a silovo tlačíte do pedálov, nakláňate bicykel zo strany na stranu a dieťa vzadu lieta ako vlajka. Aj úroveň sklopenia sedačky a tuhosť tyčky má vplyv na zadnú stabilitu dieťaťa. Ja osobne napríklad nepoužívam krajnú polohu sklopenia, pretože mi to je už z hľadiska geometrie nepríjemné. My máme cyklosedačku Hamax Siesta a môžem skutočne odporučiť.

Ďalšou výhodou sklápania je, keď idete dolu kopcom. Pri rovnej sedačke je dieťa veľmi v predklone. Vy sa držíte riadítok, ale dieťa tak povediac visí v popruhoch za hruď. Ak ideme do dlhšieho zjazdu, vždy trochu sklopím sedačku (máličko), aby bol malý “v rovine”. 

Počasie

Jazda v daždi je samostatná kapitola. Mne osobne sa podarilo zatiaľ vždy prečkať dážď niekde v opretí o strom v lese. Katka ale na ceste do škôlky nemá také možnosti a tak má dažďových skúseností habadej. V daždi ocenia polohu sedačky majitelia zadných sedačiek, pretože dieťa je vzadu čiastočne kryté dospelákom, zatiaľ čo vpredu sa dieťa vžíva do role čelného skla auta v daždi za jazdy. Podľa Katkiných skúseností, je najlepšie dieťa komplet obaliť, napríklad rain-coverom na kočík alebo cyklovozík. Môžete použiť aj svoju bundu proti dažďu.

Bezpečnosť

A na záver jeden dôležitý bod – popruhy. Nedávno išla na bicykli oproti mne jedna maminka, ktorá mala dieťa v prednej sedačke, a dieťa malo jeden popruh voľne spadnutý z ramienka. Sú deti, ktoré obsedia na mieste ako prilepené a ani ich nenapadne z čohokoľvek vyliezať (môj starší je taký) a sú deti, ktoré sa vyslobodia aj zo zvieracej kazajky. Nech už máte akékoľvek dieťa, pevné zabezpečenie popruhmi je absolútne nevyhnutné! Popruhy sú jediná vec, ktorá udrží vaše dieťa vnútri bezpečnej škrupiny cyklosedačky, ak spadnete, a nevyletí ako pilot z katapultu. Vždy, keď zapínate svoje dieťa do cyklosedačky, myslite na opodstatnenie bezpečnostných pásov v aute.

Pre väčšie pohodlie (niekedy popruhy režú a tlačia) a zníženú možnosť sa vyvliecť (pre malých šikovníkov) odporúčam ešte dokúpiť dieťaťu obaly na popruhy – my máme tučniačikové (z Alzy, 10,-eur kus). Nezabudnite aj na upevnenie nožičiek. Keby ste spadli, dieťaťu nelietajú nôžky pod konštrukciu bicykla ale ostávajú opäť v bezpečí škrupiny výklenkov na nohy. Videla som ohromné množstvo detí s voľnými nôžkami. Je mi jasné, že mnohé deti prostestujú a je vám pohodlnejšie to nechať tak, ako sa s nimi naťahovať za cenu toho, že sa nikam nakoniec nepôjde. Skúste použiť niektoré motivačné metódy a postupne si zvyknete.

Samozrejme, cyklistická prilba je povinná výbava.

Ak máte ďalšie nápady a skúsenosti, budeme veľmi rady, ak sa s nimi podelíte v komentároch 🙂

Ak chcete vyskúšať naše finty a odporúčania, vždy si pozvite na pomoc svoj rozum a vlastnú zodpovednosť 😉 , za výsledky vašich pokusov neručíme.

Príjemné jazdenie s deťmi prajem,

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


2 thoughts on “Cyklosedačky – ako na to s deťmi

  1. Ďakujem krásne za tento článok. Včera sme išli prvýkrát spolu na bicykli s mojim 18 mesačným synom a zaspal. Kúpila som si elektrobicykel, aby som mala support pri stupaní, ale ked som ho uvidela nakloneného nabok, lingajúcu spiacu hlavičku, tak som rozmýšľala, čo s ním. Hneď vyskúšam Vaše tipy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *