Adršpach s deťmi – tipy na výlety

Ísť na známe a obľúbené turistické miesta mimo sezónu má snáď len samé výhody. Preto sme aj náš tatranský event v Tatranskej Lomnici organizovali až po prázdninách v septembri. A výlet na také známe a unikátne miesto ako Adršpach s deťmi odporúčam určite tiež. Inak sa tam poplávete v kontinuálnej vlne spotených v turistov.

V Adršpachu je toho obrovské množstvo, čo sa dá vidieť. Preto je aj tak veľmi obľúbené a vysoko navštevované. Myslím, že by Česi mohli mať index kúpyschopnosti Index Adršpach miesto Big Mac Indexu. Adršpach je skvelý. Ba priam úžasný. Adršpašsko-teplické skály sú komplexom skalných miest, údolí a chodníkov vytvorených prirodzeným spôsobom unikátnej erózie. Nájdete tam famózne, šialene úzke, vysoké, krivoľaké chodníčky, vinúce sa pomedzi vysokánske steny a veže, piesok všade, piesok v topánkach, piesok v chlebe, piesok vo fľaši, schody všade, milióny schodov, trilióny schodov, ja som schody….. Každopádne, bol to zážitok nie len pre oči, ale aj pre môj muffin s pomarančovou kožou na zadnej strane tela, ktorí nadávali celú cestu, ale po päťsto štyridsiatom siedmom schode som sa k nim nekriticky pridala už aj ja.

Adršpach s deťmi – ako si naplánovať výlety?

Ale také hlavné možné túry s deťmi sú pravdepodobne najviactieto:

My sme boli v Adršpachu len tri dni, tak sme si vybrali okruhy cez Adršpašské a Teplické skalné mestá a Vlčiu roklinu a posledný deň výhliadku Čáp a hrad Skály.

Adršpach sú jedným slovom SCHODY. Myslím, že je to najschodovejšie prírodné miesto na svete. Na okruhu cez Adršpašské skalné mesto ich bolo aspoň 500. Keď si už myslíte, že ďalšie schody už fakt nemôžu byť, tak za najbližším rohom, stromom, kameňom, jazierkom, kamennou chodbičkou, jašteričím hovienkom…. SCHODY! Schody sú všade! Ja som schody!! A keď si už myslíte, že hoci idete vypľuť dušu, tak že zajtra bude dobre, že sa z toho vyspíte, tak prd. Na druhý deň nás na privítanie čakalo rovno tristo schodov k zrúcaninovej výhliadke Střmen. Well done big czech brother 😉

Je až neuveriteľné pre mňa, že to deti vedia zvládnuť. Ich tie schody akože vážne musia baviť. Rovnako ako brutálne úzke tiesňavy, také úzke, že som mala reálne obavy či sa tam s nosičom zmestím. Pri predstave, že sa niekde v strede zaseknem s nosičom, ani dopredu, ani dozadu, ani si nosič nezložím…. ma chytala trochu klaustrofóbia vážne. Ale inak je to magické miesto. Tiesňavy, úzke priechody, vysokánske skaly, chodníky, mostíky, rebríky, niekedy mega strmé OMG, schody (samozrejme), schody na všetky spôsoby, vyhliadky (dosiahnuteľné po ďalších schodoch) a zrúcaniny hradov s dychberúcimi vyhliadkami a ešte dychberúcejšími rebríkmi – ako vážne.

Zaujímavosti v Adršpachu

Staré povesti hovoria sami za seba
„Dodnes ľudia nazývajú Teplické aj Adršpašské skalné labyrinty skalnými mestami. Jedna stará povesť tvrdí, že na mieste oboch skalných miest stáli vraj za dávnych čias dve skutočné mestá. Mali veľmi dôležitú strategickú polohu, lebo celá zem bola obklopená nepriepustnými horami a lesmi a iba týmito mestečkami sa k nim mohol votrieť nepriateľ. A ako povesť hovorí, už naši predkovia sa nechali čas od času presvedčiť a za nemalú odmenu pustili nepriateľa do našej vtedy bohatej krajiny. Nepriateľ v krajine vyčíňal, raboval a sužoval ľud. Na takéto správanie sa rozhneval jeden boh našich predkov a rozkázal, aby obe mestá skameneli. Sotva vyriekol svoje prekliatie, stalo sa. Domy, kostoly, ľudia, zvieratá – všetko v tom okamihu skamenelo.“

Ale bolo to skvelé. Decká zvládli všetko, ešte aj tie obrie schody a kamene na chodníkoch, tuším to malého celkom bavilo, a dokonca nemal toho dosť ani na vedľajších kameňoch – bouldroch, a vyliezal všetko, čo mu pod nohy prišlo. Jedna z tých skutočne zaujímavých vecí sú skaly a veže, ktoré vyzerajú ako naozaj skamenelé zvieratá, veci či ľudia. Ak máte mapu, môžete nájsť Džbán, Orlie hniezdo, Ťavu, Homole cukru, Papagája, Harfu, Medúzy, Krakonošov zub, Milencov, Kobylku, Zombie, Starostu a Starostovú, Mäsiarsku sekeru, Konskú hlavu, Skalnú nevestu, Holúbka, Psohlavca so psom, Diviaka, Ľadového medveďa či Krakonošove špáratko. Je to aj veľká zábava pre deti hľadať tieto skaly a baviť sa zisťovaním čo zobrazujú.

Adršpach mi pršiel ako jedno veľké ihrisko. Pre dospelých aj pre deti. Keď máte radi štandardnú turistickú kultúru, môžete ísť loďkou po Adršpašskom jezírku. Deti nájdu zábavku všade. Piesok, suchý piesok, mokrý piesok, kamene, veľké malé, všetko sa dá preliezať. Topánky na pieskovci perfektne držia. Decká sa vybláznia (im stačí aj okolo Pískovny, kam sa trepať, ale ok…. 😀 ).

Ubytovanie v okolí Adršpachu

Ubytovanie môže byť aj mimo sezónu trochu problém, ak nemáte rezerváciu aspoň mesiac vopred. Ja som zháňala ubytko pár dní vopred, takže sme boli ubytovaní v Poľsku. Ubytko som hľadala cez booking. V lete by som isto riešila stan, ten pocit mať piesok ale že úplne všade! … ;). Odporúčam Autokemp Bučnice.

Dana

Všetky výlety a spomínané miesta a trasy nájdete (cez lupu) na mapy.cz a ľahko si naplánujete všetky trasy, kilometre i prevýšenie.

Sledujte outdoormamácke novinky:

Leave a Reply

Your email address will not be published.