Ako sa zbaliť s deťmi do hôr I. – v zime

Keď sa človek potrebuje minimalisticky zbaliť s deťmi na turistiku do hôr, musí brať do úvahy veľa vecí. Ako sa vraví, “človek sa najlepšie učí na vlastných chybách”, tak aj mne trvalo niekoľko výletov, kde som všetok náš (rozumej ja + 2 potomkovia) pár dňový majetok vláčila na svojich pleciach. Plus do toho ešte mladšie dieťa vpredu v nosiči. Tam moje plecia ďakujú za odľahčenie o každý gram

Sloboda na chrbte

Ale nejde len o ľahký batoh. Minimalistické balenie je pre mňa hlavne o slobode. O slobode pri rýchlom balení na výlet. O slobode pri rýchlom rozhodovaní, čo na seba, keď na výlete sme. A o slobode počas vybaľovacieho procesu, keď sa z turistiky vrátime. Lebo je rozdiel, keď po návrate domov, popri upratovaní, varení, uspávaní detí a zvykaní si na zabehané koľaje, periem jednu poloprázdnu práčku alebo mi už beží tretí prací cyklus a ja sa chytám za hlavu, lebo sušiaky už nestačia (šťastný to človek so sušičkou!).

Zimné balenie na túry je úplné iné ako to letné. Bundy, otepľovačky, čiapky, rukavice,… Zima je proste krutá. To vie každá matka. Najväčšou výzvou sa stáva vôbec dostať sa von. Kým oblečiem deti, kúpem sa v kalužiach potu. No a teraz si predstavte, že to všetko máte v batohu, vybaľujete, prebaľujete, prezliekate, vyzliekate, obliekate… Preto som už týždeň pred nedávnym zimným výletom premýšľala, do ktorej časti batohu čo dám, aby som to mala v prípade núdze čo najviac poruke. V tomto sa vám zíde spraviť si zoznam vecí, ktoré viete, že budete eventuálne potrebovať a vybaľovať počas výletu. A v batohu ich uložiť čo najpriateľskejšie k vašej hľadajúcej ruke. Lebo áno, mať polovicu batohu vyhádzanú v strede vlakovej stanice je síce sranda, ale stačí si ju zažiť len raz.

Na balenie na zimný výlet na Žiarsku chatu som sa však obzvlášť tešila. Bola to výzva, ale vďaka skúsenostiam z predošlých výletov, pár youtube videám a radám skúsenejších, to však celkom dobre dopadlo. Samozrejme, stále mám čo zlepšovať. Oproti podobnému výletu na Popradské pleso z minulej zimy ale vidím citeľný posun. 

Veci na 5 dní na zimné hory pre deti aj pre mňa

Ako sa teda zbaliť na zimnú turistiku?

Váha zbaleného 38L batohu v plnej polnej (bez jedla) – 10.5kg. Z toho váha samotného batohu je 1,36kg. Je to váha vrátane 25 kusov plienok (820g), plnej 0,75L termosky (1188g), oblečenia, prezúvok, lekárničky, hygienických potrieb, atď. Do finálnej váhy nerátam jedlo na cestu (žemle, lepeňáky) a tyčinky/sušené ovocie na zvyšok pobytu. To spraví ešte cca 1-1,5kg navyše. 

Základom oblečenia pre aktívny čas (nielen) na horách je vrstvenie. Platí to pre deti aj dospelých. Základná spodná vrstva – funkčné prádlo – ktorá odvádza pot. Stredná vrstva – flísová mikina alebo tenká páperka – ktorá izoluje. Vrchná vrstva – bunda, otepľovačky, overal – ktorá chráni pred vetrom, dažďom a snehom. Princíp vrstvenia používam narovnako pre seba aj pre deti, ktoré už aktívne kráčajú samé a tým pádom sa zahrejú vlastným pohybom. Dieťa, ktoré sa nesie v nosiči, obliekam v podstate rovnako, ale prekrývam ho ešte softshellovou kapsou na nosenie detí. Z jednej strany ho hreje moje telo, z druhej strany drží vzniknuté teplo kapsa.

Pre inšpiráciu a porovnanie som spísala môj zoznam oblečenia a vecí, ktoré som brala na zimný 5-dňový výlet na Žiarsku chatu. Každú z vecí som tentokrát vedome zvažovala. Po výlete som hodnotila, čo sa mi zišlo a čo nabudúce nechám doma. Vďaka spodnej funkčnej vrstve z merino vlny by sme s touto výbavou bez problémov a smradu zvládli aj dlhší výlet. Merino vlna má unikátne vlastnosti. Je termoregulačná, čiže hreje v chladnom počasí a ochladzuje v teplom. Tiež nezapácha (oblečenie z nej stačí len na noc nechať voľne vyvetrať, prať ho nemusíte aj niekoľko týždňov), neškriabe (alebo len málo a dá sa na to zvyknúť), hreje, aj keď je mokrá a schne rýchlejšie ako bavlna. Ak ale nechcete používať merino, môžete siahnuť po termoprádle z umelých vlákien. Viac o tejto téme sme rozobrali v ďalšom článku.

Zoznam oblečenia na 5-dňový zimný výlet:

Pozn.: Množstvá sú písané na jednu osobu

 • Merino tričko dlhý rukáv (3x) – poučenie: Stačili by nám len po 2 tričká. Jedno na spanie/resp.záložné, jedno na denné nosenie. Tretie tričko som nepoužila vôbec.
 • Merino tenké tielko (2x) – nosím ho kvôli pohodlnému dojčeniu. Keď nadvihnem vrchné tričko, nemám odhalené brucho a chrbát. Poučenie: stačilo by mi len jedno tielko.
 • Merino legíny (2x) – hrubšie a tenšie (v tenších som aj spala)
 • Flísová mikina (1x)
 • Funkčné (merino) ponožky (3x)
 • Nohavičky (4x) – merino alebo rýchloschnúci materiál; u detí (zatiaľ) bavlna; periem v rukách
 • Športová podprsenka (2x) – iba JA
 • Tenká zbaliteľná páperka (1x) – ako ďalšia izolačná vrstva pod vrchnú bundu
 • Softshellové nohavice (1x) – iba JA, Hardshellová bunda (1x) – iba JA
 • Primaloftové kraťasy/sukňa (1x) – iba JA, keďže som nemala zateplené nohavice. V prípade nepriaznivého počasia tento doplnok môj zadok a stehná ocenia 😀
 • Čiapka/kukla (1x), buffka (1x), Flísový nákrčník na dojčenie (1x) – iba JA
 • Rukavice tenké flísové (1x), rukavice teplé nepremokavé (1x)
 • Otepľovačky + zimná bunda/zimný overal (1x) – iba DETI
Doplnky:
 • Čelovka (2x)
 • Slnečné okuliare (3x), Lyžiarske okuliare (1x) – “životne dôležité” na zimné akcie pre deti, ktoré neznášajú padajúci sneh do očí 😉
 • Turistické paličky (1x) a mačky (1x)
 • Nožík (1x) a Lyžička Spork (2x)
 • Termoska 0,75L (1x) – pri celodenných výletoch by sa pre 3 osoby zišli aj 2 termosky
 • Lekárničkatúto tému rozoberieme v samostatnom článku
 • Hygienická taštičkaviac o tom, ako zbaliť hygienické potreby a kozmetiku sa dočítate v samostatnom článku
 • Uterák z mikrovlákna (1x) – najmenšia možná velkosť, spoločný pre mňa aj deti
 • Nabíjačka na mobil; fotoaparát
 • Kompaktný fotoaparátáno, viem, vo svete smartphonov je to nezvyk, ale ja som oldschool
 • Softshellová kapsa – na prekrytie a lepší tepelný komfort nosenca na mne
 • Ergonomický nosič
 • Prezuvky do chaty (3x) – spolu 0,5kgvariantu k papučiam pozri náš ďalší článok
 • Jednorazové plienky (25 ks) – máme odskúšané 5ks/deň. Beriem to ako dočasnú záležitosť, zaberajú veľa miesta a sú ťažké.
 • Boby 1x a Lopár na sánkovanie (1x)
 • Zopár hračiek pre deti

Batoh si zbaľ čo najľahšie, dobre ti radím 😉

Nech je veselo

Dana : Lopár a boby nemusíte brať zákonite len na “sánkovačku”. Na lopároch a boboch sa totiž deti môžu spustiť pri zostupe z výletu (pozor na bezpečnosť!), a tak môžete ušetriť veľa síl a času. Boby sú navyše vynikajúcim pomocníkom na ťahanie detí alebo batohov smerom hore alebo aj dole. Dobre je si zobrať na to šnúru na predĺženie pôvodnej šnúry od bobov, pretože sa boby pri ťahaní smerom hore zvyknú nadvihovať a brzdiť.

Buď nesieš dieťa alebo batoh. Ale vždy niečo nesieš. A to druhé máš na boboch. Nezabudni na ne!

Aké a koľko hračiek zbaliť na horský výlet? Tu máme vždy diskusiu, čo si brať a čo nebrať. U nás platí pravidlo: jedno dieťa si môže zobrať jednu malú hračku “do ruky”. Plus zošiť veľkosti A5 a pár ceruziek na kreslenie. Zatiaľ nám to vždy stačilo. Na výletoch sa väčšinou deje toho toľko zaujímavého, že na vlastné hračky si deti ani nespomenú.

Samozrejme, nie všetko zo zoznamu som niesla v batohu, lebo niečo bolo našťastie oblečené aj na nás: Po 1 kuse z tričiek, legín, tielka, mikín, ponožiek aj spodného prádla. Ďalej vrchná vrstva ako softshellové nohavice, otepľovačky, overal, vrchné bundy. Čiapky, rukavice. 

Aj topánky sme si každá niesli na svojich nohách. Premočenie, resp. čľupnutie do potoka bolo neprípustné. Ak by sa to udialo, plán XY boli mikroténové vrecká alebo rukavice, alebo deň na chate a topánky v sušiarni. Na samovoľné nečakané odpadnutie podrážky z vibramky som však pripravená nebola 😀 Vždy sa však nájde niekto, kto pomôže a tak z toho ostala vtipná spomienka. Prevŕtavanie podrážky a vypletanie rep šnúrkou asi málokedy býva súčasťou večerného programu na horských chatách.

“Zašívanie” podrážky vibramov priamo na Žiarskej chate.

Ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi?

Ak sa chcete minimalisticky zbaliť, na youtube nájdete mnoho videí s inšpiráciou akým spôsobom a čo zbaliť. Mňa nadchlo skladanie, teda presnejšie rolovanie oblečenia do roliek. Neušetrí to váhu, ale ušetrí miesto a hlavne sprehľadní čo-kde máte. Prešla som viacero videí, ale podľa týchto návodov sa mi rolovalo oblečenie najlepšie:

Ako ušetriť miesto pri balení – rolovanie!
Mať poriadok a prehľad vo veciach v batohu môže byť veľmi prospešné

Návodov na kompaktné rolovanie/skladanie detského oblečenia je pomenej. Išlo mi hlavne o špecifické veci, ako napríklad detské body. V nasledujúcom videu je to však jasne a prakticky ukázané. Ak vás zaujíma len body, prejdite na minútu 3:35. Odporúčam však video sledovať celé, sú tam ďaľšie finty:

Príklad pár kúsov oblečenia pre a po rolovaní. Kompaktnejšie, prehľadnejšie.

Aby som v tom mala prehľad, jednotlivé skupiny oblečenia (t.j. pre mňa, pre dieťa 1, pre dieťa 2) som ukladala do malých bavlnených/sieťovaných vrecúšok. Čo dom dal. Do budúcnosti si chcem zadovážiť kompresné vodotesné vrecká (nájdete v rôznej litráži v outdoorových obchodoch). Chránia oblečenie pred navlhnutím, ak by batoh premokol. A tiež si s ich pomocou viete zmenšiť objem zbaleného oblečenia. Ich výhodu sme spracovali v ďalšom článku.

Balila som nás do batohu objemu 38L. Predtým som používala 45L batoh a vždy som mala problém nás do neho zbaliť. Teraz polovicu z batohu zaberali plienky a jedlo. Cestou domov som ho mala poloprázdny 😀 Je pravda, že som tentokrát využila už aj 5-ročnú dcéru, ktorá si niesla svoj detský 12L batôžtek. Do toho som dala ľahké jedlo, motivačné tyčinky a pred výšľapom ľahké veci, ktoré potrebujem mať po ruke, ale nechce sa mi dávať stále dole môj batoh – buffky, čiapky, rukavice, okuliare. Pri detských batohoch je dôležité dávať pozor na hmotnosť ich obsahu. Ideálne čo najľahšie, aby sa nenaštrbila morálka a možno aj chrbát nositeľa.

Čo by som spravila inak?
 • Ako som už spomenula, zredukovala by som určite počet kusov oblečenia u seba, aj u detí. Plne stačia po 2 kusy funkčných tričiek a legín/spodkov. Pri deťoch je to síce niekedy diskutabilné. S 3 kusmi legín som mala väčší pokoj na duši, lebo už prvý večer nám vznikla na kolene veľkááá diera. Vysvetľuj deťom, že hrať sa na koníky na drevenej podlahe v legínach z merino vlny, nie je dobrý nápad. Nabudúce však namiesto tretích legín zabalím ihlu a niť 😉
 • Použila by som kompresné vrecká na oblečenie, plienky (!) – čítaj info v článku Ako sa zbaliť s deťmi na hory II. – v zime
 • Vopred by som naimpregnovala detské vrchné oblečenie. Je to istota, lebo niekoľko hodinové lopárovanie a váľanie sa v mokrom snehu je naozaj veľkou záťažou pre nepremokavosť otepľovačiek aj bundy. Naše nohavice na to doplatili, a tak sme vždy po doobednom vystrájaní museli sušiť, aby sme mohli poobede pokračovať. O impregnácii veľmi namáhaného (zvyčajne detského a zvyčajne staršieho) oblečenia sme písali tu: https://www.facebook.com/296329974582541

Ak máte iné obľúbené značky, alebo super vychytávky, nápady alebo názor, s ktorým sa chcete podeliť, napíšte nám ich do komentára. Rady sa aj my poučíme 😉

Kati

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

outdoormamas tricko celenka sportova satka batoztek hrncek outdoor plechovy smaltovany zimna letna

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *