Ako sa zbaliť s deťmi do hôr II. – v zime

Keď som sa balila na našu zimnú Outdoormamas akciu na Žiarskej chate, tak som sa rozhodla, že svoje balenie posuniem k ďalšiemu levelu a celý proces ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi do hôr zdokumentujem. Pomohlo mi to sa nad veľa vecami zamyslieť, nechať ich doma, váhovo ich viac zoptimalizovať či premyslieť alternatívy. Bála som sa totiž jednej skutočnosti – že budem musieť mať na sebe naraz aj mladšieho syna s jeho 15 kilogramami v nosiči vpredu a ťažký batoh vzadu. A toho som sa skutočne bála. Že to nedám. A tak som sa rozhodla, že limit váhy batoha pre diaľkových a vysokohorských turistov – pod 7 kilo – jednoducho musím dať! Čo myslíte, podarilo sa mi to?

Ako sa zbaliť s deťmi do hôr

Misia: Minimalizmus s deťmi

Určite ste sa už balili s deťmi do hôr, navyše v zime, takže viete aké je to peklo. Tých vecí …. A všetky tie veci „čo ak“ a nakoniec polovicu nevyužijete ;). Ale v zime sa nedá ísť štýlom „decká, nejako vydržíte“, v zime sa musia brať do úvahy všetky možné riziká, zmena počasia, nehody a náhody. V zime sa nedá čakať na helikoptéru dve hodiny bez teplých vecí. V lete vydržíte, v zime nie. Preto je balenie oblečenia do hôr v zime úplne iná odysea. Ak nechcete brať so sebou vysokozdvižný vozík na batožinu, je dobre na to ísť minimalisticky. Ako sa teda prakticky zbaliť na 5 dní do hôr s deťmi a v zime?

Pri balení jednotlivých vecí, som išla metódou „Z vnútra von“. Začnete od spodnej bielizne a skončíte bundou. Tak si môžete byť istí, že na nič nezabudnete. Všetko oblečenie a doplnky, ako napríklad nožík či čelovky, som si vyložila na posteľ. A takto nejako to vyzeralo:

Ako sa minimalisticky zbaliť do hôr s deťmi - základom je vyložiť všetky karty.
Ako sa minimalisticky zbaliť do hôr s deťmi – základom je vyložiť všetky karty.

Desivý obrázok, však? Dobrá správa na tom je, že polovica vecí bolo oblečenie, ktoré sme mali na sebe: – vrchné (lyžiarske) bundy a gate, zimný overal (mladší syn), funkčné tričká s dlhým rukávom (materiál ja merino, deti polyester), svetre (ja nie), funkčné spodky (materiál ja merino, deti polyester), funkčné ponožky (materiál merino), spodnú bielizeň a športovú podprsenku (ja funkčný rýchlo schnúci materiál, dizajn taký, že ich v prípade “núdze” môžete použiť ako plavky, starší syn bavlna), čiapky, veľké rukavice (ja tenké) a nákrčníky (buffky).

To, čo ostalo, malo ísť do batoha:

Náhradné funkčné tričká s dlhým rukávom (materiály ja merino, deti polyester, pre každého jedno), náhradné funkčné tričko s krátkym rukávom (pre mňa, merino), náhradné tričká s dlhým rukávom (materiál bavlna, iba pre deti na spanie), náhradné teplé spodky (materiál ja merino, deti fleece, mladší syn potrebuje aj na výmenu, keby sa precikal, a v noci, lebo nemá perinu), spodná bielizeň (ja rýchloschnúci materiál, 1ks, starší syn bavlnené spodky 1ks, budem prať), náhradné funkčné ponožky (materiál merino, pre každého jedny), prešívané vesty (compact pack, pre deti), šály (nemáme zateplené nákrčníky, tak som pre prípad veľkej víchrice zobrala klasické šály), náhradné rukavice ( ja veľké páperové, deti pletené).

minimalistické cestovanie
To, čo zoberiem do batoha vo finále.

Tento obrázok už vyzerá podstatne, podstatne !, lepšie však? Určite ste si v zoznamoch všimli, že základom spodného i náhradného oblečenia je funkčný materiál. Z môjho pohľadu je to absolútne nevyhnutná vec pri pohybe v horách, či už v zime alebo v lete, a to aj pre deti. Výhod funkčného oblečenia je mnoho, väčšinu sa dozviete na internete, ja vypichnem len tri veci, ktoré ja osobne považujem za nesmierne dôležité pri turistike s deťmi:

  1. Rýchle schnutie – to, že vám oblečenie rýchlo uschne, je životne dôležité, keď sú deti spotené, precikané, obliate či premočené zo snehu alebo potoka – za pol hodinu vyschnuté na slnku a dokáže vyschnúť aj na tele bez pocitu diskomfortu (absolútne nevyhnutné pri deťoch, nemusíte prezliekať).
  2. Hreje aj keď je mokré, v zime hreje oveľa viac ako bavlna, a zároveň neprehrieva – toto je dôležité hlavne pri deťoch, pretože ešte nemajú plne vyvinutú termoreguláciu, menej sa hýbu, alebo zas tí väčší priveľa.
  3. Je multifunkčné – jedno tričko môžete vy i deti mať pri teplotách od -10 do +20, cez deň i na spanie, je tenké a nezaberá veľa miesta v batohu (porovnajte si dve – tri tričká z bavlny).

Funkčné termoprádlo z umelých vlákien

Určite ste si všimli, že ja používam výlučne merino (100%). Prečo? Prírodné vlákna sú tie najideálnejšie pre funkčné termoprádlo a najviac to platí pre merino vlnu. O výhode merina písala už Katka v prvom článku o minimalistickom balení v zime. Ja sa chcem teraz venovať detskému oblečeniu. Osobne zastávam názor, že termooblečenie pre deti z merino vlny je úplne to najlepšie. Niekedy však dieťa neznesie na sebe vlnu (kúsanie a iné) a zároveň môže byť nákup merino setov pre všetky deti nákladnou záležitosťou použiteľnou na pár mesiacov. Môžete preto siahnuť po termooblečení z umelých vlákien. Na výber je skutočne obrovské množstvo s rôznymi vlastnosťami, treba len dôkladne vyberať. Prečo mám potom v zozname BAVLNU? Moje deti chodia na turistiku v termoprádle takmer celý rok a pri tom som zistila tri veci:

  1. Keď použijete bavlnené tričko NA termoprádlo, tak výborne odsaje vlhkosť napríklad pri precikaní sa. Bavlnu potom hneď po incidente zoblečiete (neskôr operiete), či iba vysušíte (zavesíte cez deň z vonka na batoh) a zatiaľ dieťa môže naďalej ostať v terme. V zime je to dobré, aby sa vlhkosť, odvádzaná funkčnou vrstvou od tela, nedostala celá do overalu alebo vonkajšieho oblečenia, ktoré tak ostane mokré a dieťa v ňom mrzne. Nezabudnite, že bavlnené oblečenie musí byť NA termoprádle, nie pod. (Táto finta je pre mňa teraz jedna z najdôležitejších, odpadá však, ak máte už väčšie deti).
  2. Tenké bavlnené tričko ochráni funkčné oblečenie čisté počas stravovania sa – všetky matky s týmto bojujeme, a ja osobne neznesiem ten smrad, keď sa dieťa obrindá kapustnicou.
  3. Nie je vhodné, aby deti boli non stop v oblečení z umelých vlákien, alebo v nich spali. Preto na noc je vhodné použiť bavlnu. (Tento problém vám odpadá, keď použijete merino).

Čo si ešte pribaliť na turistiku do hôr v zime?

Z doplnkových vecí som zbalila toto: nožík, šnúra na boby (šnúra na sušenie), nabíjačka, lekárnička, záchranný vak z termo fólie (2ks, oveľa lepšia vec ako klasická termo fólia), čelovka (2ks), mačky (ľahké, retiazkové, pre mňa), turistické paličky, hygienické vreckovky a teleskopickú tyč na telefón, lekárničku (bližšie sme rozoberali v článku Ako sa zbaliť s deťmi do hôr VI. – lekárnička), kozmetické vrecko (bližšie sme rozobrali v ďalšom článku Ako sa zbaliť s deťmi do hôr III. – mini kozmetika), cestovný uterák, slnečné a lyžiarske okuliare, plienky (25ks), peňaženka s dokladmi (ultra ľahká –dáme recenziu neskôr), boby a lopár, ergonomický nosič, a vrecko s darčekmi pre deti, ktoré sa dostanú na Žiarsku chatu (hrejivé vrecká s ryžou, malí sa úplne zamilovali ;), spolu 1,2kg).

Kompresné vaky s oblečením a doplnkové veci.

Toto sú veci, ktoré mali ísť do môjho batoha. Na fotke chýba môj fleecový sveter, ktorý som mala v pláne si obliecť už do vlaku, ale bolo priveľmi teplo, tak šiel do batoha (nepoužila som ho celý čas), a veci, ktoré dostal do batoha môj starší syn (5r). Na všetko oblečenie som použila rolovaciu metódu (viac o nej pozri náš článok) a dala do kompresného a vodeodolného vaku. Tieto vaky sú naozaj skvelé. Okrem toho, že udržujú veci pokope a kompaktne zbalené, dajú sa takto dobre stlačiť. Navyše sú veci chránené pred premočením. Toto je zaujímavé, ak je počasie síce mokré, ale ešte to nie je na raincover na batoh (nezabudnite na raincover, ak ho nemáte ako súčasť batoha), alebo sa vám nechce stále dávať raincover hore a dole keď vyberáte pre deti tyčinky a chrumky. A posledná možnosť – keď vám batoh zletí z bobov do potoka ;). Je to skutočne veľmi praktická vec. Z fotky môžete vidieť, že všetko náhradné oblečenie pre seba i deti som krásne zbalila do jedného vrecka (na fote vľavo, váha 2,25kg). To druhé vrecko, na ktorom mám ruku, obsahuje plienky. Vážne neviem, čo budem robiť s toľkým prázdnym priestorom v batohu, keď sa zbavíme plienok :D. Zvyšok ostávajú doplnky (na fotke chýbajú mačky) a lekárnička.

Takto minimalisticky zbalený batoh s vecami na 5 dní do hôr s deťmi v zime vážil 7,2kg (z toho 40l batoh 1,5kg). Aaaaaah, takmer som to dala! Métu pod 7 kilo. Ale to mám zbalené i decká, a hlavne plienky so svojim úžasným 1 kilom. To si dovoľ! ;). Keď som si potom nabalila aj potraviny a čaj v termoske, celková váha batoha aj s paličkami a lopárom bola 12,5kg. (Ako zbaliť potraviny a mlieko pre malé deti a dojčatá sme spracovali v samostatnom článku.)

Minimalistické balenie je kľúčové ak chceš prežiť 😀

Deti sú úžasní spoločníci

Ak zvažujete, ako sa minimalisticky zbaliť a cestovať s deťmi, je veľkou pomocou, keď si už deti niečo sami odnesú. Mám staršieho (5r) a mladšieho (2r) syna a veru viem, čo vravím. Menšiemu ešte aj plienky musíte vziať, zatiaľ čo staršie dieťa vám už vie veľmi pomôcť. Keď už nie váhovo, tak priestorovo určite. Napríklad taký balík kukuričných chrumiek ;). Toto sú veci, ktoré si niesol v batohu on sám:

s deťmi do hôr minimalistické cestovanie
Tieto veci mal v batohu môj syn (5r)

Náhradné hrubé rukavice (nakoniec ich mal na sebe a v batohu ľahké tenké), náhradný nákrčník, funkčné ponožky (materiál merino), čelovka, prešívaná vesta (compact pack), papuče (to sú tie ružové ponožky), lyžiarske okuliare, a plienky (pre mladšieho, aby som nemusela stále otvárať svoj batoh, cestovné množstvo 3ks) a zopár vlhčených utierok (asi 20ks, po našom výlete na Popradské pleso, je toto kľúčová položka). K tomu dostal do batoha balík kukuričných chrumiek, sušených jabĺk a medový ryžový chlieb („polystyrén“). Celková váha nabaleného batoha (aj s batohom) bola 1,5kg. Opäť som použila vrecko na zbalenie (toto na fotke ale nie je kompresné a vodeodolné, odporúčam však skôr také, keďže máme skúsenosť s tým, že dieťa alebo jeho časti vedia skončiť v prírodných vodných tokoch).

Ako sa zbaliť do hôr s deťmi.
Balíček vecí, čelovka, vlhčené utierky a lyžiarske okuliare.

Na záver by som sa chcela podeliť ešte s jednou fintou ;). V rámci ultra ľahkého balenia som zrušila papuče. Zvyčajne totiž zaberajú neskutočne veľa miesta, aj keď môžu byť ľahké (napríklad typu Crocs). Preto som pre deti zvolila ponožkové papuče. Sú skladné, nešmykľavé, čiastočne vode odolné (v spoločných priestoroch reštaurácie býva v zime mokro) a sú teplé, takže ich v prípade núdze môžete použiť ako normálne náhradné ponožky – great job!

Počas nášho výletu na Žiarskej chate sme priebežne využili takmer všetko oblečenie. Mali sme však dostatočné rezervy a keby teplota klesla ešte nižšie (bolo medzi -3st a 0st), tak by som deťom obliekla všetko, čo sme mali. Stále by sme však boli v zóne komfortu.

Ak máte iné obľúbené značky, alebo super vychytávky, nápady alebo názor, s ktorým sa chcete podeliť, napíšte nám ich do komentára. Rady sa aj my poučíme 😉

Dana

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

outdoormamas tricko celenka sportova satka batoztek hrncek outdoor plechovy smaltovany zimna letna

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


419 thoughts on “Ako sa zbaliť s deťmi do hôr II. – v zime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *