Ako sa zbaliť s deťmi do hôr III. – mini kozmetika

Keď idete do hôr, minimalistické balenie je základ každého plánovania. Ak však idete do hôr s deťmi, navyše v zime! – zbaliť sa minimalisticky a počíta sa i kozmetika, je úplne kľúčové. Kto si už ponosil na chrbte veľmi ťažký batoh plný zbytočností “pre istotu”, vie o čom vravím. Ako sa teda čo najpraktickejšie zbaliť, keď idete na viac dňový výlet? Pri balení sa na nedávnu akciu Outdoormamas na Žiarskej chate sme s Katkou podrobne zdokumentovali naše postupy a rady sa s vami podelíme ako na to. Pripravili sme preto sériu článkov o MINIMALISTICKOM BALENÍ S DEŤMI.

Sme neohrozené outdoormatky, s deťmi, ale predovšetkým sme ženy. A preto si myslím, že neexistuje žena, ktorá v každom ubytovaní nevybalí hygienickú taštičku. Keď sa však niekedy pozriem na tie tašky veľkosti priemerného zemiakového chleba bez éčok, je mi jasné, že toto je hlavná parketa, kde treba začať :D.

Ako sa minimalisticky zbaliť – praktická kozmetika

Každá sme iná a každá potrebuje iné veci. Čo sa týka kozmetiky, tak sa asi všetci zhodneme, že všetko sa dá prežiť, okrem momentu, keď sa ráno zobudíte po večerných pivách a nemáte zubnú kefku. To ružové na fotke, čo vyzerá ako erotická pomôcka, je v skutočnosti cestovná sklápacia zubná kefka. Cestovné zubné kefky vyrába množstvo výrobcov, aj napríklad Curaprox . Pamätám si tie časy mladosti, keď sme pilovali rúčky na kefkách, aby sme to mali čo najľahšie. Dnes sa svet posunul už oveľa ďalej, máme ďalekohľad čo dovidí na Slnko a ultra ľahké sklápacie kefky (čo je aj hygienické v prípade, že si ju hodíte len tak do batoha).

Minimalistická kozmetika
Minimalistická kozmetika

Druhá zásadná vec v kozmetike je mydlo. Mydlo je zásadné preto, že ho v zásade netreba. Dnes už každé ubytovanie alebo toaleta má mydlo v akejkoľvek forme. Ja viem, že domáce mydlo z kozieho mlieka to nebude, ale ako sa vraví: pár dní vydržíte. Ak sa mydla ale nechcete vzdať, čo plne chápem, pretože umyť okakanú ritku vie byť niekedy boj o prežitie vašich zdravých zmyslov, tak najlepšie je mydlo čo najmenšie – vzorkové mydielka z hotelov, alebo ako mám na fotke vypoužívaný tenučký kúsok, alebo odrežte kúsok z veľkého mydla. Ja mám toto vypoužívané mydlo už pár rokov, a stále čaká na svoj velký come back ;). Mydlo má totiž jednu veľmi zlú vlastnosť – keď sa raz použije, tak je mokré, mazľavé a rozbrble sa po celom obale. Pôvodné papierové obaly preto nie sú vhodné, mydlo treba zvyčajne niekde usušiť (keď sa presúvate, je to problém). Preto používam jednoduché zipovacie vrecko a snažím sa ten bordel nevidieť, alebo! – môžete použiť túto vychytávkupúzdro na mydlo alebo tuhý šampón, ktoré je super ľahké a kde mydlo samo vysychá a je vodeodolné.

Treťou najdôležitejšou vecou keď chcete minimalizmus a kde ľudia prichádzajú k úžasným váham, je deodorant – antiperspirant. Brať celé balenie antiperspirantu je rovnaké barbarstvo, ako zahodiť obal z Horalky do trávy. Ideálne je preto malé ľahké balenie. Môžete si (dať) vyrobiť taký u niektorého malého lokálneho výrobcu, ako mám napríklad ja (to je ten biely kruh v strede fotky, v hliníkovom obale). Dajú sa kúpiť cestovné balenia od štandardných veľko výrobcov v sieťach drogérií, alebo, ak ste fanúšikom ekologického a citlivého životného štýlu Zero waste ako my, môžete využiť bezobalové obchody a vyskúšať čapovanú kozmetiku. Tohto sa nemusíte báť, rozhodne odporúčame vyskúšať, fungujú skvele! Tu je Mapa obchodov s bezobalovou distribúciou, kde si môžete nájsť pre vás tú najvhodnejšiu predajňu s ekodrogériou.

Ako prelievať a uschovať (čapovanú) kozmetiku

Na čapovanú drogériu môžete použiť napríklad hliníkové misky alebo plastové nádoby (čoho nie sme fanúšičkami), alebo vajíčko z kindervajca. Vajíčka z kindervajec sú celkovo najviac multifunkčné zariadenie v rámci minimalistického balenia. Najlepšie sa hodia napríklad na úschovu zubnej pasty alebo krémov, prípadne soli, korenia, malých či práškových liekov, rozpustných multivitamínov a magnézia, alebo na zbalenie šijacieho minima. Sú malé, spratné, vodotesné a s dostatočným obsahom aj pre celú rodinu. Keď však máte veľa kindervajíčok s rovnako farbou ale rôznym obsahom, máme pre vás fintu ako si ich označiť – použite fixky na CDčka. Iné fixky, či lepiaca páska s textom, sa zničia po dvoch otvoreniach.

Katka: Na tuhé deodoranty chodím do bezobalového obchodu s drogériu už tradične s obalom od kindervajíčka. Zmestí sa mi tam toho akurát dostatok, aby mi vydržal niekoľko týždňov. A balenie je šikovné, lebo ani v batohu počas všedného dňa nezaberie veľa miesta. Ak je pre vás na párdňovú horskú úderku aj kindervajce veľké – áno, keď začnete s minimalizmom, stáva sa to už závislosťou – môžete si pár ml z takéhoto typu deodorantu preniesť do naozaj mini obalu.

Odlievanie ekodrogérie
Odlievanie ekodrogérie

A teraz ale prichádzame k téme pleťové krémy. Krémov živote používame veľa. Preto je dôležité ich, v čo najväčšej miere, zredukovať. V najväčšej jednoduchosti človek potrebuje krém na tvár – v zime zimný krém (špeciálne mastný, vazelínový, proti omrzlinám) – ja používam ochranný balzam od firmy Weleda (certifikát Natrue, kúpite v sieťach drogérií), krém na opaľovanie a krém ochranný (liečivý, Correct X)– na herpesy, kožné popáleniny (napríklad od slnka), zranenia, odreniny, zaparené ritky, ekzémy a podobne. Na tento účel mám dole vpravo tú modrú vzorku „riťkového krému“ (je to Bepanthen Baby, ale so zložením nie som spokojná, takže ho nepoužívam, a túto vzorku už mám 5 rokov). Ideálna veľkosť. A pre dospelých mám reparačný krém Correct X od výrobcu es.olejov (tuba s tenkým aplikátorom). Opäť takmer prázdny, pretože gram ku gramu a máme 15 kíl ;).

V zime nezabudnite na opaľovací krém !!!

Krémy na tvár, a hlavne zimné krémy sú skutočne dôležité, si môžete odobrať z tých, čo máte doma, alebo opäť načapovať v bezobalovom obchode, pretože ich rozhodne netreba 50ml. Mne osobne príde už aj kindervajco ako veľké a nespratné, pretože som nikdy za výlet nepoužila viac ako tretinu obsahu vajíčka. Preto zimný krém na tvár mám v tom malom valčeku vľavo od deodorantu. K tomu ešte fľaštička esenciálneho oleja na tvár proti vráskam, miesto pleťového krému, a kozmetická taštička je hotová.

Stručný zoznam kozmetiky pre minimalistické cestovanie:

  • Zubné kefky
  • Ochranné krémy na zimné počasie a kožné problémy (3ks)
  • Malé (vypoužívané) mydlo
  • Čapovaný (handmade) deodorant
  • Pleťový krém/olej v malom balení
  • Štuple do uší (kto chodí po chatách, vie…. 😉 )
  • Gumička do vlasov
Malá taštička kozmetiky za pár gramov.
Malá taštička kozmetiky za pár gramov.

Možno si teraz vravíte, že toto je skutočne minimum z minima. Človeka vždy príjemne prekvapí ten pocit, keď zistí, že v horách toho naozaj nepotrebuje veľa. Keď však ideme na viac-viac dňovú túru, už nám môže chýbať luxus umytých vlasov a vyčistenej pleti (a maľovátiek 😉 ). Ako sa teda zbaliť kozmetiku na 5 a viac dní do hôr s deťmi? Toto a ďalšie veci sme spísali v ďalšom článku Ako sa zbaliť s deťmi do hôr IV. – rozšírená kozmetika 🙂

Ak máte iné obľúbené značky, alebo super vychytávky, nápady alebo názor, s ktorým sa chcete podeliť, napíšte nám ich do komentára. Rady sa aj my poučíme 😉

Dana

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *