Ako sa zbaliť s deťmi do hôr IV. – rozšírená kozmetika

Keď balíte kozmetiku do hôr, určite postupujete podľa hesla: Čo nemám, nepotrebujem. Tipy ako zbaliť mini kozmetiku sme spísali v článku Ako sa zbaliť s deťmi do hôr III. – mini kozmetika. Keď však ideme na viac-viac dňovú túru, už nám môže chýbať luxus umytých vlasov a vyčistenej pleti (a maľovátiek 😉 ). Pozrite si teda naše pokračovanie praktického balenia s deťmi s rozšíreným návodom ako si zbaliť kozmetiku na 5 dní do hôr.

Niekto si potrebuje umývať vlasy každé dva dni, niekto raz za päť dní. Aj nároky na údržbu trvalej sú u každej ženy celkom odlišné. Preto vám prinášam svoj zoznam kozmetiky na dlhé cesty, ktorý je všeobecne použiteľný s individuálnymi obmenami pre každého. Toto sú veci, ktoré som si zabalila na 5 dňovú akciu na Žiarskej chate. Osobne mám veľmi náročné vlasy, a roky hľadám najlepšie kombinácie šampónov, kondicionérov, vlasových masiek a sér, vôd, toník a tak stále dokola. Smutný príbeh :D. Preto som na výlety zvolila kombináciu, ktorá s najmenším obsahom dá najväčšie divadlo.

Ako minimalisticky zbaliť kozmetiku na 5 a viac dní do hôr s deťmi

Minimalistické balenie kozmetiky na 5 a viac dní do hôr s deťmi.
Minimalistické balenie kozmetiky na 5 a viac dní do hôr s deťmi.

Základom minimalistického balenia kozmetiky, od ktorého vychádzame, je zoznam vecí pre kratšie výlety, ktorý sme popísali v predošlom článku Ako sa zbaliť s deťmi do hôr III. – mini kozmetika. Obsahuje zubnú kefku, antiperspirant/deodorant, mydlo, krémy na tvár, ochranné krémy a štuple do uší. Dnes vám prinášame rozšírenú verziu cestovnej kozmetiky na výlety s dĺžkou 5 a viac dní, kde už potrebujeme aj ďalšie veci ako len minimum.

Rozšírená verzia cestovnej kozmetiky

Začnime šampónom – môžete použiť tekutý, odliaty do kindervajíčka (o finte kindervajíčok pozri predošlý článok), môže sa však stať, že vám obsah nebude stačiť, ak máte dlhé vlasy alebo na viac umytí. Osobne si myslím, že vhodnejší je tuhý šampón, ktorý dostanete kúpiť od lokálnych výrobcov, alebo aj v sieťach drogérií a bezobalových obchodov. Ja som veľmi spokojná s tuhým šampónom dostupným bežne v drogérii – to je to čienobiele koliesko v ľavo hore. Tuhé šampóny a mydlá sa ale vedia po použití hnusne rozbrblať. Ja síce používam jednoduché zipové vrecká, ale prekáža mi to, pretože sa tým mydlá aj plytvajú. Dobrú vychytávku na tento problém nájdete v našom článku Ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi – kozmetika, časť 1.

Kondicionér mám vytlačený do kindervajíčka, ale opäť môžete použiť rôzne alternatívy tuhých kondicionérov a kombinovaných so šampónmi.

Kefa na vlasy alebo hrebeň?

A je tu hrebeň / kefa na vlasy. Tento cestovný sklápací hrebeň, ktorý vidíte na fotke je úplne, ale že úplne zlý :D. Na trhu je ale nepreberné množstvo cestovných hrebeňov, stačí si vybrať. Sledujte predovšetkým komfort rozčesávania vašich vlasov, ale aj váhu! Nie všetky cestovné, sklápacie, a iné, hrebene sú aj skutočne ľahké. Môžu obsahovať zrkadlo, gumu, ťažkú rúčku, a navyše ešte aj zle česať. Niekedy môže byť menej skutočne najlepšia voľba 😉

Katka: Dodatok pre milovníčky kefy na vlasy. Síce mám rovné, relatívne bezúdržbové vlasy, ale odkedy sa mi dostala do rúk kefa Tangle Teezer, hrebeň na nich neznesiem. Moje dve dlhovlasé deti sú podobného názoru. Lenže taká kefa normálnej veľkosti je…veľká. Zaberie 2/3 hygienickej taštičky. Momentálne som v procese hľadania jej menšej alternatívý. Zatiaľ mi najlepšie vyhovuje Tangle Teezer Compact Styler. Síce s rozmermi 5.1 x 8.9 x 6.1 cm stále nie je najmenší, ale keď tú kefu miluješ, nie je čo riešiť.
(Ak poznáte iné, lepšie alternatívy, potešíme sa, keď sa s nami podelíte v komentári pod článkom)

Posledná vec na fotke – tá veľká tuba – je pleťový čistič. Čistá pleť môže byť niekedy celkom oriešok. Teplo/zima, dnu/von, mastné krémy/pot, špinavé ruky/čiapka, a ak používate make up alebo riasenku, budete si chcieť pleť dôkladne vyčistiť. Ja som si na akciu na Žiarskej chate vzala posledné zvyšky pleťového čističa od výrobcu esenciálnych olejov. Keby bola tuba plná, alebo polo plná, určite by som si si z neho odliala do kindervajca, alebo malého valčeka. Ako vravel už Lenin: Odlievať, odlievať, odlievať.

My ženy sme krásne aj na horách 😉

Byť krásna aj na horách nie je hriech 😉

Kozmetiky na čistenie pleti je na trhu viac ako hviezd na oblohe. Vyberajte preto tie najviac multifunkčné, jednozložkové, na ktoré nepotrebujete ďalšie veci, ako kozmetické tampóny a ďalšie krémy/vody. Ak navyše sympatizujete, ako my, s ekologickým a citlivým prístupom k prírode, waste less, a ešte aj bez obsahu škodlivých chemikálií, výber môže byť pozoruhodne jednoduchý.

Katka: Danka sa mi smeje, že radšej oželiem zubnú pastu, ale maskara na mihalnice musí byť! Možno ste na tom podobne, a pár gramov navyše v podobe minimalistického make-upu sa nechcete vzdať ani na horách. V základnej must-have výbave mám jedine maskaru. Do terénu používam vodeodolnú, klasickej veľkosti. Keďže každá preferujeme na svoje oči niečo iné, tu veľa nevymyslíme. Do mojej rozšírenej výbavy ďalej patrí lícenka/bronzer a štetec na púder. Rozmýšľala som, ako v tomto smere zminimalizovať balenie. V obchodoch nájdete už aj cestovný štetec na púder, s cestovným balením lícenky, či púdru som šťastie nemala. Môžete si však odlomiť zo stašieho balenia a kúsok vložiť do prázdnej nádobky. Make-up nepoužívam, ale platí preň to isté. Tekutý preliať napríklad do kindervajca, púdrový odsypať. Alebo si zadovážte vzorku. Na odmaľovanie používam čistiace pleťové mlieko, klasicky odliate v kindervajci.

Cestovné balenie kozmetiky (Katka)

Možno vás zaujalo to látkové vrecko vpravo na fotke. To je menštruačný kalíšok. Obe ho úspešne používame pri našich výletoch do hôr. (Každá asi iný, neviem, nebavili sme sa pri pive o tom :D). Určite ho pre jeho výhody odporúčame, a ak by ste mali nejaké otázky, neváhajte nám napísať správu.

Zoznam kozmetiky pre minimalistické cestovanie na 5 a viac dní:

 • Zubné kefky
 • Ochranné krémy na zimné počasie a kožné problémy (3ks)
 • Malé (vypoužívané) mydlo
 • Čapovaný (handmade) deodorant
 • Pleťový krém/olej v malom balení
 • Štuple do uší (kto chodí po chatách, vie…. 😉 )
 • Gumička do vlasov
 • Hrebeň/kefa na vlasy
 • Šampón/+kondicionér na vlasy
 • Pleťový čistič
 • Make-up: maskara, lícenka (Katka)
 • Pinzeta (Katka)
 • Žiletka (Katka)

Rozšírené cestovné balenia kozmetiky do hôr (Dana a Kati)

Aj keď sa snažíme čo najmenej využívať plasty v našich životoch, napríklad kozmetiku máme zbalenú v igelitových zipovacích vreckách. Tie sa totiž vždy dajú prakticky využiť. Napríklad preložím kozmetiku do vnútorného vrecka batohu a do zipovacieho vrecka dám cukor z roztrhnutého balenia alebo ovracané detské veci, ktoré operiem na chate. Ak by ste ale túžili po štýlových kozmetických taštičkách, ponúk je bezpočeť.

Multifunkčnosť všetkých vašich vecí je pri minimalistickom cestovaní úplne kľúčová. Takto sa dá napríklad uterák použiť ako prikrívka, ponožky ako rukavice, rukavice ako topánky, bavlnené tričko ako uterák či spodnú bielizeň ako plavky.

Ak vám niečo v článku chýbalo, máte iné obľúbené značky, alebo super vychytávky, napíšte nám ich do komentára. Rady sa aj my poučíme 😉

Dana

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


419 thoughts on “Ako sa zbaliť s deťmi do hôr IV. – rozšírená kozmetika

 1. Mozem sa prosim spytat co to je za cistic pleti? Vycisti aj vodeodolnu riasenku? Bez tej nedam ani ranu 😊. Vdaka 🙏

  1. Je to doterra Verage, myslim ze ano, aj ked ja ho pouzivam na obycajnu riasenku a stylom ako tekute mydlo (cize nie na tampon a suchat oci, ale do dlani a umyvam celu tvar). 🙂
   D.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *