Ako sa zbaliť s deťmi do hôr V. – jedlo

Aké potraviny teda zbaliť do hôr s deťmi na víkend či viac dní? Dá sa vôbec minimalisticky zbaliť jedlo na hory s deťmi? Článkov o tom, aké jedlo si zbaliť na turistiku, je na internete ohromné množstvo. Žiadne sa však nevenujú turistike s deťmi. Tak poďme na to.

S deťmi je balenie jedla na turistiku špecifické, pretože podlieha viacerým podmienkam. Za prvé chceme dávať deťom to najzdravšie, čo sa v daných podmienkach dá. Väčšina z vás bude preto so mnou súhlasiť, že tyčinky plné cukru a stužených tukov, ktoré bývali „jedlom našej slobodnej mladosti“ to istotne nebudú. Za ďalšie by mali tieto potraviny deti zasýtiť a pritom veľa nevážiť. To je dilema štýlu „aj koza celá aj vlk sýty“…. Naše deti skutočne trávia veľa času v pohybe, v horách a na turistike. Preto sme postupne našli také veci, ktoré spĺňajú vyššie uvedené podmienky a zároveň deťom aj chutia. Toto je zoznam potravín, ktoré som zabalila pre mňa a 2 deti (5r a 2r) na 5 dní do Tatier – na našu akciu na Žiarskej chate v zime.

Jedlo na turistiku na 5 a viac dní do hôr s deťmi.
Jedlo na turistiku na 5 a viac dní do hôr s deťmi.

Svätá trojica: „Polystyrén“ – orechy – tyčinky

Extrudované chleby, alebo starý dobrý polystyrén

Základom ľahkého jedla na túru sú extrudované a pufované chleby – “polystyrén” a chrumky. Mali by byť neslané a ideálne aj nesladké, keďže s ďalšími potravinami, ako tyčinky či sušené ovocie, dostanú deti cukru dosť. Moje deti si zvykli na klasický neochutený kruhový „polystyrén“ (v zelenom silikónovom obale Stasher). Je to dobrá náhrada chleba a dajú sa z neho spraviť dokonca aj lepeňáky, alebo len tak zakusovať počas šliapania. Môžete ho jesť k šunke či zelenine a váži pár gramov. Samostatnou vychytávkou, na ktorú sa ma pýtalo už veľa outdoormamín, je medový polystyrén Honig Reiswaffeln. Je to zdravá alternatíva sladkého, u nás slúži ako odmena na vrchole alebo po dlhom šliapaní. Ďalšia super vec ako deti zasýtiť, ale hlavne zabaviť, sú chrumky – neochutené alebo zeleninové. Môj starší syn niesol v batohu celé 4 dni tamto veľké balenie chrumiek, aby si ich potom s najväčším potešením otvorili vo vlaku cestou domov. Všetky decká v momente na chrumkách a my matky sme mali hodinu klídek.

Orechy

Vynikajúcim doplnkom stravy sú orechy. Akékoľvek. Obsahujú omega mastné kyseliny a iné prospešné veci a veľmi dobre zasýtia. Pozor len aby boli čerstvé, pretože olej z orechov veľmi ľahko podlieha starnutiu a môže byť po nich nevoľno. Decká majú veľmi radi orechy zmiešané so sušeným ovocím, prípadne sušené ovocie samotné. U nás jednoznačne vedú hrozienka. Potom je sušené jablko, mango, goji, moruša, banány a slivky. Tieto zmesi orechov a sušeného ovocia môžete pohodlne kúpiť v potravinách, alebo si ich môžete miešať samy. Dávajte si len pozor pri výbere ovocia. Mnohé sušené ovocie je s prídavkom cukru (napríklad banány), alebo nevhodne spracované chemikáliami. Tak isto premýšľajte nad váhou. Sušené marhule sú, čo sa týka váhy, niekde úplne inde ako sušené jablká.

Tyčinky

A posledná vec zo svätej trojice „kids friendly“ potravín na turistiku sú ovocné tyčinky a raw tyčinky. Ideálne opäť také, ktoré neobsahujú prídavný cukor, tuky, stužidlá, konzervanty a podobne. Na trhu je ich veľké množstvo, my máme z Lidla (tie klasické ovocné tyčinky sa deckám už objedli, tak som teraz vzala tieto s oblátkou, ale mladší syn to nechcel :D). Keď máte malé detičky, ktoré ešte jedia kaše a „predsnidávky“, určite by som zvolila (naše obľúbené) „kapsičky“ alebo plnila svoje, určite si neberte sklo. V sieťach DM drogérií sa dajú kúpiť nielen ovocné, ale aj zeleninové či celé pomixované jedlá (napríklad zelenina s ryžou).

Je sa stále a všade 😉

Zvyšky a kaše

Prídavkovým artiklom v detskej strave počas výletov sú vždy „breakfast leftovers“ – zvyšky z raňajok. Takmer vždy mám potom v batohu nejaký ten párok, kelímok medu či lekváru, alebo nedojedený plátok šunky či syra. Na tieto zvyšky je dobre vždy mať ľahké a skladné obaly a dózičky. Na našej akcii na Žiarsku chatu sme s Katkou testovali silikónové zipovacie obaly Stasher – Katka v ňom mala zmes orechov a hrozienok a ja „polystyrén“. Hodí sa doň aj zelenia či očistené ovocie. Zatiaľ sme veľmi spokojné s týmito vreckami, pretože sú praktické a skladné, ľahké, prázdne sú takmer nenájditeľné v batohu, sú vodotesné, a majú ďalšie vlastnosti (napríklad schopnosť uvariť v nich jedlo – čo jednoznačne podrobím skúške, sledujte potom výsledok!). Na zeleninu a iné väčšie veci sme s Katkou mali nerezové dózy, ktoré sú veľmi ľahké, (moje aj vodotesné), ale samozrejme zaberajú miesto. Keď sú však prázdne, môžete ich naplniť ponožkami alebo rukavicami 😉

Obaly

Ďalším super pomocníkom na praktické cestovanie s deťmi sú voskové obaly a obrúsky. Môžete si ich vyrobiť sami (ja už ich mám v procese výroby a opäť ich podrobím tvrdej skúške), alebo kúpiť u slovenských a eko výrobcov. Doplňuje Katka: Do terénu som voskové obrúsky brala prvý krát, zvedavá, či sa nám vôbec zídu. A zišli sa! Niekoľko krát denne. Lepeňáky z domu, na chate zvyšky z raňajok, od chlebu až po párky.

A ako zbaliť jedlo, keď máte malé dieťa? Ak chodíte na turistiku s malým dieťaťom, zvyčajne chodíte na horské chaty, stravujete sa tam, alebo ste tam aspoň ubytovaní. Vtedy si pre tých najmenších môžete zbaliť instantné kaše a vločky. Stačí si len vypýtať horúcu vodu a jedlo pre dieťa alebo aj dospelých je hotové. Nebudem sem dávať linky na kaše a vločky, pretože každá matka má svoje preferencie, ale niektorí dospelí obľubujú napríklad pečené vločky. Dajú sa jesť suché, na chrúmanie, ale pozor pri kupovaných na množstvo cukru ;). Ak ste zvyknutí kaše a vločky robiť s mliekom, alebo vaše dieťa zvykne piť mlieko (môj prípad – mladší syn potrebuje mlieko do fľaše na zaspatie), odporúčam kúpiť dojčenské mlieko (nie klasické sušené). Ja som na Žiarsku chatu kúpila mlieko pre deti 2r+. Takéto mlieko obsahuje viac živín ako klasické sušené (kravské alebo sójové) a je preto vhodnejšie pre celú rodinu.

Obaly a tašky na potraviny sú veľmi dôležité.

Pitie v zime – termosky

A prichádzame k poslednému bodu zásob jedla na turistiku – termosky (v zime). Myslím, že každý máme vyhliadnuté alebo už úspešne používame svoje obľúbené termosky, tak nebudem zachádzať do detailov. Rôzne typy, testovanie, recenzie a vaše tipy sme riešili na našom Facebooku. My teraz fičíme na termoskách so slamkou – hlavne deti. Starší syn si nosí svoju termosku ako „cross body“ taštičku a každú chvíľu sa napije. Je to asi tá najlepšia vec, čo sme mohli od Ježiška dostať. Nemusím tak stále dávať dole batoh a vyberať vodu. Nedávno som v článku Janky Travelhacker objavila letnú skladaciu fľašu, ak by ste potrebovali viac vody, ako máte v termoskách či fľašiach. Toto je problém asi skôr leta, ale určite to chcem vyskúšať a otestovať. V letných tipoch na minimalistické balenie s deťmi do hôr vám dám určite info.  

Už máme minimalisticky zbalené jedlo do hôr

A čo matka?

Celý článok som venovala jedlu pre deti. A čo matka? Neviem ako vy, ale mne sa často stáva, že celý deň nejem zásoby, „aby bolo pre deti“, pijem minimum vody, „aby ostalo pre deti“, a na konci dňa som  totálne vyřízená. Zvyčajne jem len proteínové tyčinky (tých ovocných mám už plné zuby, doslova 😀 ) s čo najmenším obsahom cukru, orechy (na sušené ovocie sa mi nedostane, s výnimkou manga, ktoré nedám ani za tehlu zlata!) a oďobávam deťom „polystyrén”. Je to pre mňa parketa, ktorú budem musieť výrazne premyslieť, poskúšať a zlepšiť. Nosiť dva tri lepeňáky pre mňa na celý deň určite nezačnem. Premýšľam nad niečím lepším. Čo zasýti, dá potrebné živiny, nezaberá miesto a váži čo najmenej. Ak máte nejaké nápady a tipy, určite mi ich dajte vedieť v komentári, budem veľmi rada. Nedávno som sa dočítala o nápoji Mana. Možno by podobnú službu splnili aj zelené nápoje. Rozmýšľam len nad fľašou na miešanie. Možno by sa na to dal použiť tento super termo hrnček. Dá sa krásne využiť na kávu na chate, ako prenoska/termoska na dojčenské mlieko i shaker na výživné nápoje. To je nápad!

Ako vravím, ak máte nejaké tipy, ak vám niečo v článku chýbalo, máte iné obľúbené značky, alebo super vychytávky, sem s nimi a napíšte nám ich do komentára. Rady sa aj my poučíme 😉

Dana

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *