Ako sa zbaliť s deťmi do hôr VI. – lekárnička

Keď sledujem cestovateľské a outdoor fóra, stretávam sa s častými otázkami na lekárničku – čo si mám vziať do hôr a turistiku, ako minimalisticky zbaliť lekárničku, aké lieky potrebujem na cesty, akú lekárničku si mám vziať pre deti a čo nezabudnúť. Spísali sme preto zopár tipov, čo by mala obsahovať minimalistická lekárnička, ktorú môžete použiť v horách ale i na pláži.

Kedysi „za mladi“, keď som bola slobodná a bezdetná, som o lekárničke počula len z televíznych správ, a matne sa mi zdalo, že naši mali taký veľký šuflík natrieskaný liekmi a obväzmi. Tam moje vedomosti ohľadne ochrany zdravia končili a na všetky naše výlety či expedície som šla bez jedného lieku alebo dezinfekcie. A to som šla na Elbrus alebo mesiac liezť do Dolomitov, zvyčajne v duchu „najlepšia dezinfekcia je z vnútra“. Určite to poznáte. Sladké mládí 😉

Ako prišli deti, sa aj moje rozhľady a nároky museli obrátiť o 180 stupňov a zrazu bolo nevyhnutné mať pri sebe dezinfekciu, náplasť na „bobenko“ či lieky na zníženie teploty. Pretože dieťa s dinosaurím leukoplastom je šťastné dieťa a dovolenka s hnačkou či v horúčkach je fakt na prd dovolenka. Postupne sme teda „tvorili“ obsah našej lekárničky, kde sa veci pridávali a potom zase vyberali, lebo ich nebolo treba celý rok. Myslím si, že teraz už máme akýsi „zlatý výber“, ktorý je vhodný aj na leto, aj na zimu, aj do hôr aj k Balatonu.

Ako sa zbaliť prakticky – cestovná lekárnička minimalisticky

Teploty/horúčky – používam čipky (čapíky)Paralen, Nurofen, mám aj Viburcol. Sú ľahké a skladné. Sklo určite neberte. Na meranie teploty používam dotykový pásik na čelo (stojí 1,5€) a ako povedala magistra v lekárni: „Vychovala som na ňom svoje dve deti“. Používam ho už 5 rokov (aj doma) a som spokojná.

Leukoplasty/náplaste – Deti vypustené do prírody sú vždy ako divé vajcia. Takže plejády rôznych leukoplastov a náplastí sú dôležité. Od jednoduchých pásikov, veľkých štvorcových náplastí (môj dvojročný syn si hneď prvý deň na dovolenke v Tatrách rozrazil čelo o hranu schodov, nasledovala pohotovosť v Poprade a šitie, veľké štvorcové náplaste nám padli vhod), ďalej vodeodolné malé a veľké náplaste (napríklad na odreté kolená či členky v lete, keď chcete ísť na kupko) a dobré sú aj špeciálne náplaste na konce prstov a podobne (deťom nevydrží dlho žiadne „lepenie“…. ). Neberte si len vodeodolné, že zabijete jednou ranou …, pretože sa pod nimi deti potia, náplaste sa odliepajú a rany sa pod tým nehoja. Pri výbere náplastí nezabudnite aj na náplasťové stehy – rýchlostehy na “zašitie” rán. V lekárňach nájdete množstvo typov a veľkostí na výber.

Deti sú aktívne a preliezajú, behajú, skáču, chytajú do rúk úplne všetko – aj jedovaté jašterice či bobule Ľuľkovca zlomocného. Je treba byť na všetko pripravený 😉

Zdravé bruško a bolesť

Ďalej nezabudnite na liečivá na trávenieSmecta (prípadne iné, na čo ste zvyknutí, napríklad aj Endiaron) a čierne uhlie. Toto je vhodné aj pre deti, zoberte si preto dostatočné množstvo pre všetkých, pretože v prípade žalúdočno-črevnej virózy bude zelená celá rodina a aspoň aby ste sa dostali domov. Niekoľko kamarátok mi vravelo príbehy, ako stáli po ceste domov 8x a pol hodinová cesta trvala dve hodiny. Je dôležité, aby ste boli vy dospelí schopní odviezť rodinu domov, napríklad v prípade, že vás postretne, už legendárna, „tatranská viróza“.

Lieky na bolesťAcylpyrin, Brufen (alebo iné lieky, ktoré vám zaberajú, napríklad Ibuprofen, Paralen a i.) a Flector (alebo iné lieky na bolesť, svalovú bolesť, zranenia a zápaly. Sypaný Flector je na predpis, použite tie lieky, ktoré zvyknete používať, alebo Flector náplaste.).  Zoberte si lieky, ktoré vám pomáhajú pri bolesti hlavy, menštruačných bolestiach a migréne. Stačí ak si odstrihnete dva tri z každého.

Naša bežkovačka na Skalke. Postupne sme všetci dostali dvojdňovú virózu. Pôvod neznámy a u každého jedinca boli priebehy viac menej rôzne. Je dobré mať po ruke rôzne prostriedky, aby sa pomohlo každému.

Dezinfekcia a zápaly

DezinfekciaBetadine (alebo inú dezinfekciu, ktorú zvyknete používať, nezabudnite na malé balenie – buď kúpite cestovné balenie, napríklad 10 – 30ml, alebo si odlejete – pozor na zachovanie čistoty), čajovníkový esenciálny olej (tee tree – uistite sa, že je stopercentne čistý), gáza a gázové štvorčeky  – na fotke je vidno len zopár nesterilných na bežné vytretie malej rany, ale mám v lekárničke aj sterilné (sterilné kompresy z gázy) – sú balené po kusoch (1 – 10ks) v ochrannom obale – odporúčam si ich zobrať kusov, lebo keď raz otvoríte balenie, hoci použijete len jednu gázu, ostatné sú už nesterilné. Ja mám na fotke ešte zvyšok Betadinovej masti (na predpis), ktorú sme dostali, keď sa môj syn lopotil so stafylokokovou infekciou v plienkovej oblasti (až tak, že krvácalo, čiže bežný „riťkový“ krém nestačil). Môžete si pribaliť aj „riťkový“ krém na bežné kožné problémy a ekzémy. Ja ho mám zbalený v kozmetike, aby som ho mala po ruke pri každom umývaní detí. (link)

Kvapkyvymývanie, dezinfekcia a protizápalové kvapky do očí a nosa. Na fotke nie sú vidno, pretože sú pod obväzmi. Je dobré mať po ruke roztoky do očí, pretože deťom v prírode môže čokoľvek spadnúť do oka, napríklad bordel z kôry, a to môže byť aj príčinou neskoršieho zápalu. Na oči používame Ocuflash a na zápaly používam čajovníkový esenciálny olej, ale môžete si zobrať napríklad Ophthalmo-septonexDo nosa mám Libenar (fyziologický roztok) na vymývanie. Tento roztok mám vo väčšom množstve, pretože sa ním dajú vymývať aj rany aj nos. Je super lacný a v praktických kusových baleniach, takže je stále sterilný a trvácny. Moje deti „vyrástli“ na tomto vyplachovaní nosa pri sopľoch, kým sa naučili fúkať. Teraz používam Vincentku v spreji a v lekárničke mám ešte Nasivin pre deti 0-6m (ešte sme nepoužili, ale kedysi som kúpila, tak ostal, „keby niečo“, myslím ale, že už má prešlú záruku niekoľko rokov :D). Ak používate iné (napríklad morské) vody a liečivá, určite si neberte veľké spreje a veľké balenia.

Zranenia môžu prísť kedykoľvek, napríklad aj poslednú hodinu troj dňového cyklo výletu. A teraz som už po operácii 😉

Zranenia a obväzy

Obväzy – ja som po dlhodobom používaní a využívaní obväzov došla k týmto trom obväzom, ktoré mi prídu najviac všestranné – jednoduchý obväz (gázový), ktorým „zakryjete“ akúkoľvek bolístku, kompresný elastický obväz, vhodný pri ľahkých zlomeninách a športových zraneniach (u mňa najčastejšie využívaný na boľavé kolená, ale môže sa zísť pri vyvrtnutí členka či zlomenine ruky pri páde) a pružná samolepiaca vodeodolná bandáž (ja mám z Lidla, ale dá sa kúpiť aj v lekárňach). Keď už sme pri obväzoch, je dobré mať pri sebe malé množstvo analgetického krému, ktorý utlmí bolesť a stiahne opuch, napríklad pri úrazoch, vyvrtnutiach končatín, alebo keď vás sekne v krížoch, prípadne ja používam tento krém aj pri menštruačných bolestiach či „ochúknutiach“ vaječníkov alebo mechúra. Používam na to krém Deep blue, ale môžete si zvoliť iné, ako napríklad Ibalgin krém, starý dobrý Heparoid alebo Aflamil.  Také seknutie v krížoch (naši tomu vravia „hexenšús“) nie je totiž nič nemožné, keď denne dvíhate ťažký batoh, alebo nosič naplnený dieťaťom a vecami. Môj nosič minulý rok mal cez 20 kíl, a každé jedno zastavenie na chrumky, vodičku či jabĺčko predstavovalo muky. Takže, aj keď nebudete ťahať takú ťažkú záťaž, myslite na to, aby ste vy boli za každých okolností fit. Prevádzky schopná mama, šťastné deti.

Množstvo nákladu na turistike s deťmi sa mení podľa hôr, počasia, veku detí a podobne. ale nikdy toho nie je malo!

Čo ešte zbaliť do cestovnej lekárničky?

V každej lekárničke by mali byť nožničky (stačia malé manikúrové, neberte si tie veľké lekárske, čo bývajú bežne v lekárničkách), pinzeta (hodí sa aj na neposlušné obočie 😉 ) a ja mám v lekárničke aj príbalové letáky k čapíkom aj rôznym liekom. Ani nie tak pre seba, ja si pamätám ako sa majú lieky dávkovať či vzájomne striedať, ako skôr keby potreboval niekto druhý použiť lieky (kontraindikácie, alergie, atď). Ak nemáte pripojenie na internet, že si rovno naštudujete vhodnosť použitia na vaše či cudzie dieťa, je dobré mať so sebou informácie o používaní zvolených liekov. Ak máte špeciálne potreby ako alergici či ekzematici, tak viete, čo je pre vás najlepšie, hlavne to nezabudnúť doma ;). Odlievajte, strihajte, šetrite miestom i váhou.

Celkovo táto lekárnička vážila 320 gramov. Plus taštička – táto moja je síce handmade, krásna a štýlová, ale podľa slov môjho muža: “ťažká”, a to ju on sám šil ;). Takže pri balení, či už lekárničky, alebo kozmetiky, nezabúdajte aj na “mikrováhy” rôznych taštičiek a kapsičiek, ktoré v konečnom súčte dajú aj za kilečko 😉

Keď ste si teraz prečítali, čo by podľa môjho názoru mala obsahovať praktická minimalistická lekárnička pri cestovaní a turistikovaní s deťmi, použiteľná do hôr i na pláž, verím, že máte plnú hlavu nápadov a možno i otázok. Neváhajte a píšte nám do komentárov. Ak máte svoje obľúbené vychytávky a nápady, ktoré sa vám už neraz zišli, dajte nám určite o nich vedieť. Každý sa rád poučí. Na záver chcem napísať, že nemáme lekárske ani zdravotnícke vzdelanie a článok slúži výlučne ako inšpirácia. Nemá v úmysle navrhovať ani uprednostňovať lieky a liečivá, ani lekárne, ani stanovovať diagnózy. Pri vašom výbere lekárničky postupujte podľa vlastnej štúdie, prípadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom ;).

Dana

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *