Geocaching – Zem je naše ihrisko

„Mamíííí, ja už nevládzem, bolia ma nožičky!“ „Ešte 300 m a sme tam,“  odpovedám. „Mamíííí, odnes ma, prosím!“ „Ešte 200 m, to už zvládneš, už naozaj nie sme ďaleko. A okrem toho na hrudi nesiem predsa Vilmu. Za chvíľu budeme na peknej lúke a to už budeme blízko. A v keške možno čaká na výmenu nejaká hračka.“ „Ale mamíííí!“ „100 m. Aha, navigácia mi už začína pípať, už sme skoro tu. Vidíš ten strom na konci lúky? Tipujem, že niekde pri ňom by to mohlo byť. Budeš hľadať ty?“  „Áno!“ Dcéra uteká, zabúda na boľavé nohy, 20 m od kešky jej prečítam hint, tzv. nápovedu. „Pri strome za kameňom“. Obzeráme okolité stromy, jedno miesto sa nám javí podozrivé. Dvíhame menší kameň.. áno, je naša, našli sme ju! Kešku!

Tak takto to často vyzerá na našich výletoch. Hru geocaching (čítaj geokešing, skratka GC) často viaceré spomíname v tipoch kam sa vybrať s deťmi. Rozhodla som sa napísať o nej článok, nech vám ju trochu priblížim. Pre mňa je geocaching už 12 rokov nevyčerpateľnou studnicou nápadov kam na výlet alebo prechádzku. Pred každým výletom si pozerám mapu, kam idem a vždy  si trasu plánujem práve podľa kešiek. Možno sa tiež chytíte.

geocaching outdoormamas
Naše obľúbené miesto, salaš pod Suchým vrchom vo Veľkej Fatre, mám tam svoju kešku s názvom Pastierska.

Čo je to geocaching

Geocaching je hľadanie pokladu, skrýše, tzv. kešky (z anglického cache, geocache) pomocou GPSka. My hľadači si hovoríme kešeri.  Keška je ukrytá na súradnicami presne určenom mieste. Kedysi sa hľadalo takmer výhradne s pomocou turistickej GPS navigácie, v dnešnej dobe smartfónov vám k hľadaniu stačí priemerný telefón so zabudovaným GPS. Detailom, ako hľadať, sa povenujem neskôr.

Ako to celé začalo

Práve tento rok oslavuje geocaching 20 rokov od svojho založenia. Ako to ale celé začalo? 1.5.2000 oznámil Bill Clinton odstránenie povinnej odchýlky v GPS signáli. Dovtedy sa systém využíval najmä na vojenské účely a bežní užívatelia pracovali s odchýlkou niekoľko desiatok až stoviek metrov. 2.5.2000 odchýlku naozaj zrušili a tým sa zvýšila presnosť GPS signálu. V USA sa našiel nadšenec, ktorý chcel presnosť otestovať. A tak na jedno fórum hneď 3.5.2000 napísal informáciu, že na súradniciach N 45 17.460 W122 24.800 ukryl prvú kešku. 4.5.2000 túto skrýšu  našiel prvý hľadač a základ hry geocaching bol na svete. Postupne sa pridávali s ukrývaním a hľadaním ďalší a ďalší, pre informácie o keškách a ich polohe vytvorili neskôr aj webovú stránku. Na Slovensku vznikli prvé kešky už v lete 2001. Aktuálne ich je na Slovensku cca 17000 a na celom svete viac ako 3 milióny.

geocaching outdoormamas
Keškovanie v Karpatoch, staršia dcéra mala vtedy len pár mesiacov.

Čo je keška

Keška je vodeodolná schránka rôznej veľkosti – napr. Lock’n’lock dóza na potraviny, filmová krabička, či nevyfúknutá PET  fľaša.. ale aj umelý kameň, vtáčia búdka, či armádny ammo box. Každá keška obsahuje zápisník, tzv. logbook, okrem logbooku býva v keške často pero alebo ceruzka (tie prosím neberte) a drobné predmety na výmenu, veľmi často to sú hračky z kinder vajíčok. Môžete si niečo zobrať, ale je vhodné vložiť predmet približne rovnakej hodnoty. Každá keška má svoj unikátny GC kód.

Pozn.: V keškách sa často nachádzajú aj tzv. travel bugy (TB), čo sú predmety s unikátnym kódom, ktoré putujú po svete z kešky do kešky. Pomocou tohto kódu viem odsledovať cez web putovanie tohto konkrétneho travel bugu aj prípadne cieľ jeho putovania. Travel bugy si nenechávajte, ale ich posuňte do ďalšej kešky. Tiež v keškách nájdete drevené kolieska/mince, tzv. SWGčka (Slovak Wooden Coin). Tieto si môžete smelo zobrať na pamiatku, ale samozrejme je vhodné vložiť do kešky predmet podobnej hodnoty, alebo vlastné SWGčko.

Zaujalo vás to? 😉

Takže začíname s geocachingom. čo k tomu potrebujeme?

Na oficiálnej stránke geocachingu https://www.geocaching.com/help/index.php?pg=kb.chapter&id=141 je veľa detailných návodov a videí, ako začať, odporúčam popozerať. Ale teda aspoň stručne:

 • Na stránke www.geocaching.com si vytvorím užívateľský profil, kde si zvolím svoju prezývku. Sú dva typy členstva, Basic a Premium, ktoré je platené. Kešky si vytipujem dopredu cez online mapu.
 • Do mobilu si stiahnem aplikáciu – buď oficiálnu, ktorá má ale pre Basic členov určité obmedzenia, alebo napr. C:Geo alebo Locus. Ak chcem oficiálnu aplikáciu využívať naplno so všetkými funkcionalitami, tak musím mať platené členstvo.
 • Stiahnem si do aplikácie offline vektorové mapy a kešky pre danú lokalitu, kam sa chystám. Ak som začiatočník, tak mi možno bude jednoduchšie zadať si do aplikácie priamo súradnice kešky ručne. A potom už len hľadám. Signál môže skákať, preto odporúčam hľadať v okruhu cca 10-20 m od súradníc. Hľadanie mi môže upresniť nápoveda, tzv. hint.
 • V teréne sa snažím pôsobiť počas hľadania nenápadne, aby sa miesto úkrytu neprezradilo a keška nebola zničená alebo ukradnutá. Nekešerov voláme „muglovia“, takže sa snažím, aby ma muglovia nevideli.
 • Keď kešku nájdem, tak do logbooku uvediem dátum, v ktorý som kešku našla a svoju geocachingovú prezývku. Kedysi bolo zvykom pridať aj popis, čo predchádzalo hľadaniu, prípadne čo si kešer z kešky berie a čo do kešky vložil. V dnešnej instantnej  dobe to je často len dátum a prezývka, ale ak je miesto v logbooku, tak sa owner (ten, čo kešku založil)  poteší aj pár slovám navyše, ako sa vám keška, či cesta k nej páčila.
 • Ak si z kešky niečo beriem, tak vkladám predmet cca rovnakej hodnoty.
 • Po nájdení kešku vrátim na miestozamaskujem tak, ako som ju našla.

Doma potom zalogujem kešku aj cez moje konto na www.geocaching.com, mnohé appky dovoľujú logovanie aj rovno z terénu. Ja  rada logujem z domu, aby som sa mohla v logoch obšírnejšie rozpísať, ako hľadanie prebiehalo. Zalogovaná keška sa v mape zmení na smajlíka.

geocaching outdoormamas
Malá kešerka v akcii na Malom Javorníku

Ako si vybrať kešku – typy kešiek, veľkosť, obtiažnosť, terén,  favoritné body, atribúty

Existuje viacero typov kešiek. Aspoň zbežne vám ich tu popíšem najbežnejšie z nich.

 • Tradička (označená v mape zelenou ikonkou) – najbežnejší a najjednoduchší typ kešky. Tradička sa nachádza rovno na uvedených súradniciach.
 • Multi-cache (označená v mape oranžovou ikonkou) – pre nájdenie multiny je potrebné zbierať indície (na jednom alebo viacerých stageoch) v teréne na to, aby sme získali finálne súradnice, kde je potom keška ukrytá.
 • Mystery (označená v mape modrou ikonkou s otáznikom) – keška, u ktorej je pre získanie finálnych súradníc potrebné vylúštiť nejakú záhadu, rébus, alebo zisťovať indície kombináciou práce doma a v teréne.
 • Letterbox (označená v mape ikonkou s obálkou) – Na nájdenie skrýše letterbox musíte splniť úlohy popísané v listingu. Často má listing formu príbehu, ktorý vás pri pozornom čítaní privedie na finál. V skrýši býva tématická pečiatka, ňou si môžete opečiatkovať svoj zápisník. Táto pečiatka sa z kešky nesmie zobrať.
 • EarthCache (označená v mape ikonkou zemegule) – earthka nemá v teréne fyzickú krabičku. Privedie vás na geologicky významné resp. zaujímavé miesto, kde musíte nájsť odpovede na otázky z listingu a tie poslať autorovi kešky.
 • Event (označená v mape červenou ikonkou) – tu nenájdete žiadnu krabičku, ale samotných kešerov, na eventoch sa stretávame často. Od detí až po dôchodcov, navzájom si tykáme.
 • Virtual (označená v mape modrým duchom)  – Obľúbený typ kešky, ktorá  poukazuje na nejakú zaujímavosť. Keška nemá fyzickú skrýšu, väčšinou je potrebné sa na danom mieste odfotiť a poslať odpovede na otázky z listingu.

Obtiažnosť, terén, veľkosť – to všetko sa dá vyčítať vopred

Toto však nie je všetko. Pri plánovaní, na ktorú kešku sa vyberiem, je vhodné si pozrieť jej obtiažnosť a terén. Označujú sa hviezdičkami. Obtiažnosť znamená vynaloženú námahu. Pri tradičke napr. to, ako ťažké je ju nájsť. Pri mysterke zasa obtiažnosť lúštenia. Čím viac hviezdičiek, tým vyššia obtiažnosť.

Terén asi vysvetľovať nemusím. Pre nás mamy môže byť dôležité, že terén 1 (jedna hviezdička) znamená, že sa ku keške dostanete aj s kočíkom. Ja som síce dala s kočíkom aj vyššie terény, ale zasa vás nechcem navádzať na nejaké divočiny. Terén 5 znamená, že už potrebujete technickú pomôcku pre to, aby ste sa ku keške dostali. Najčastejšie to sú kešky horolezecké, zlaňovacie, na vysokých stromoch, kam sa bez lana nedá  a pod.

Hľadanie nám uľahčí aj informácia, akú veľkú kešku približne hľadáme. Nech nehľadáte ihlu v kope sena. Existujú „nano“ kešky o veľkosti  malej magnetky, ale občas sa dajú nájsť aj „large“ kešky typu lodný kontajner. Ten sa nám raz podarilo nájsť. Najčastejšou veľkosťou je „small“ a „regular“.

Prémioví užívatelia vedia kešky hodnotiť pomocou favoritných bodov. Ich počet môže byť indikátorom, že je prevedenie kešky zaujímavé, alebo že sa nachádza na peknom mieste. Favoritné body vám teda v dnešnej záplave kešiek vedia pomôcť vybrať si zaujímavý cieľ.

Plánujeme hľadanie kešiek

Pri plánovaní je ešte vhodné si pozrieť atribúty. Sú to čiernobiele obrázky v pravej časti listingu kešky, ktoré spresňujú, čo vás v teréne cca čaká. Zopár atribútov pre predstavu:

„Recommended for kids“ – keška a prístup k nej je vhodný pre deti

„Takes less than an hour“ – kešku nájdete do hodiny

„Significant Hike“– budete musieť prejsť peši väčšiu vzdialenosť

„Available during winter“ – potvrdzuje, že kešku nájdete aj napriek snehu  

„Flashlight required“ – pri hľadaní kešky si bez baterky neporadíte

„Stroller accessible“ – ku keške sa dostanete aj s detským kočíkom

Zaujímavosti zo sveta slovenského geocachingu:

geocaching outdoormamas
Naša svadobná keška, manžel pri tomto odlove stratil obrúčku.

Týmto by som moje zhrnutie geocachingu ukončila. Aj v slovenčine existujú webové stránky s množstvom informácií o tejto hre. Ak teda chcete viac, skúste pohľadať, dozviete sa množstvo ďalších informácií, ktoré sa do tohto článku už nezmestili.

Autorka článku: Andrea Morongová (aka Adushka)

Andrea je rodená Martinčanka, žijúca v Bratislave. Je dlhoročná aktívna turistka a zanietená “kešerka”. Spolu s manželom, ktorý teraz pôsobí ako “kešerský reviewer”, vymetajú kešky a kešerské kongresy v celej Európe. Ak niečo nevieš, Andrea vie! 😉 A to nie len o keškách. Andrea nám v skupine Outdoormamas dáva super tipy na výlety, že tam si stopercentne nikdy nebol! Ak sa chceš niečo opýtať, napíš do komentára 🙂

Podcast na portáli www.hiking.skO Geocachingu s Matúšom Morongom

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas?- už nie je, PREDPREDAJ SKONČIL -> ale hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

>>> Pre ďalšie zaujímavé články, miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, sa prihlás do Newlettra. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Sledujte outdoormamácke novinky:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *