Muránska planina – Malé Nórsko na Slovensku

Muránska planina je jedným slovom ÚŽASNÁ – také Malé Nórsko na Slovensku. Prekvapila ma jej nenáročnosť, perfektná na turistiku s deťmi, krásne výhľady, aj exponované, čo by človek nečakal, keďže to nie sú Tatry 😉. Muránsku planinu skutočne vrelo odporúčam!

Možno sa mi teraz podarí spraviť report z Muráňa, alebo aj nie , každopádne tu je zopár tipov čo a ako v Muráni . Spali sme v aute, pri chate Zbojská (nefunguje), pri sedle Zbojská, takže tip na ubytko nemám . V sedle Zbojská sú reštiky/koliby, ale štandartný priemer kvality kuchyne, s veľkým počtom spolubesedníkov, mno … Čo ale odporúčam všetkými 10timi sú MURÁNSKE BUCHTY u Falťanov 😋. Nazdááááár, to je dobrota. Najlepšie sú čučoriedkové, ale aj makovo višňové ma zabili, a deti zase jablkovo tvarohové. Muž zjedol všetko, nič sa nepýtal, nič nevravel 😄.

Tak, jedlo za nami, pome na výlety . Nad sedlom Zbojská je hneď rozhliadňa, s NESKUTOČNOU šialenou vypchatou MAČKOU vo dverách. Ako vážne, už len za tú mačku sa tam hybajte pozrieť :D. Výhľad z rozhliadne je hlavne na parkoviská v sedle, oveľa lepší je hore na lúke, keď sa vydáte Zbojníckym chodníkom – NCH Jakuba Surovca – trasa. Mám asi trochu kritické okienko teraz, ale po pravde, Jakub sa zdá byť už riadne unavený, bohvie ako dlho tu leží ….

V podobnom, mierne schátralom, duchu sa nesie aj zvyšok náučného chodníka Kuba Surovca. Značenie chodníka ako i informačné tabule sú ale v dobrom stave a aj zaujímavé. Dávam palec hore. Ako som už písala inde, začiatok (od jaskyne Remeta ďalej), je nudný, zarastený, s komármi a smogom z cesty, ktorá sa vinie nad chodníkom. Záver roklinky je fajn, po potoku, cez rebríky, pre deti náročnejší, suchou nohou zabudnite (teda deti), možno keď je obdobie sucha. My sme sa aj postrácali (v úvode rokliny), kým sme pochopili, že chodník ide potokom . Inak, na Čertovu jaskyňu nemusíte, sú to iba mreže a chodník Zabijak (hlavne dole) .

Asi nie som priaznivcom roklín, pretože výlet na chatu Burda bol podľa mňa oveľa krajší . Technicky jednoduchý široký chodník po červenej hrebeňovke Rudnej magistrály, od Sedla Zbojská na sedlo Burda. Kvôli hojnej vybujnenej flóre síce žiadne dychberúce výhlady na Kučelachu nečakajte, ale výlet super. Dá sa vybehnúť aj na Fabovu hoľu, ale odporúčam iba s malými nosencami. Je to už náročné. Chatička tutti, jedlo (keď došla polievka, teta nám spravila luxusné hemendegse  ), kofola a nálepka Outdoormamas  trasa

Na margo: Veľmi hojne sa tu chodí hrebeňovka Rudnej magistrály zo sedla Zbojská do Muráňa, väčšie deti by to mali prejsť, ja to plánujem s deckami. Problém je jedine počet ľudí, chodia celé zájazdy Čechov, a keďže je to národný park, spať sa môže len v útulniach a môže tam byť plno.

Potom sme sa presunuli nad dedinu Muráň (tu sú ževraj ešte famóznejšie buchty, keď vyskúšate, napíšte nám do komentára 😉 ), na Veľkú lúku a odtiaľ kratučkým chodníkom na Muránsky hrad – oooooobrovský hrad vážne. Nádherné výhľady, vnútri krásna lúka s lavičkami, aj vrece s pieskom si môžete vynosiť aj kadibudka prišla vhod ;). Samozrejme, ako inak, NÁLEPKA Outdoormamas cap!

Pod Muránskym hradom je chata Zámok, kde sa dá najesť a napiť. Ale kapustnicu si už NIKDY nedám (iné nebolo :/). Neodporúčam, nielen z dôvodu následného zamorovania pôdy a vzduchu, ale kto preboha dá slaninu nakrájanú aj s KOŽOU do polievky? :/ (sory, fakt mám kritické okienko 😂).

Veľká lúka ma úplne dostala <3. Úplne, akoby sa vám 💔 a to miesto ostane v pamäti vysvietené zo všetkých spomienok na okolité výlety. Mne takto ostal kus srdca z nedávneho výletu na Muráň – na Veľkej lúke na Muránskej planine.

Možno je to aj preto, že sa mi podarilo získať povolenie na vstup na toto miesto autom a mohli sme tam prespať. Poznáte to, východy a západy slnka vždy ukážu nejaké miesto v úplne iných farbách. A možno to bolo aj (polo) divokými koňmi 🐎, najzakvitnutejšou lúkou na svete 🌼, neskutočne priateľskými ľuďmi i “oficírmi” (prišli nás priebežne skontrolovať 3 rôzni druhovia lesných strážcov a dvaja policajti), silnou históriou a neuveriteľnou emóciou miesta. Keď budete na Veľkej lúke, vybehnite si za polodivokými koňmi. Sú síce divoké, ale za jablko zjedia celú ruku (spomínam si na divoké kone po Elbrusom a ovsáky…. iná kapitola 😀 )

Ešte v ten deň sme vybehli na Poludnicu, na druhú stranu hrebeňovky – spolu to bolo cez 12km (470m) . Poludnica je na Rudnej magistrále, na hrebeňovke smerom na Burdu. Určite sa oplatí tam ísť  – 300m kolmé steny, skalné veže a ihly, ako na Súľove, ale asi tak 10x väčšie , no a neskutočný výhľad. – trasa

A samozrejme SYSLE !!! Ako inak . Sysle sú k zulíbání 😍. Choďte isto iste pozrieť Sysliu lúku nad Muráňom. Je tam síce zákaz vjazdu (veľká povodeň odniesla cestu), ale po Sysliu lúku sa dá prejsť. Potom je koniec cesty ako ju poznáme . A nezabudnite si zobrať vhodné žrádielko 😉 – najviac zo všetkého milujú slnečnicové semienka 😋
Inak, tieto roztomilé potvorky sa dokonca dostali aj do našich prémiových zábavno-eko-ochranársko-vzdelávacích Prírodných omaľovaniek ;). Takže keď tam pôjdete, alebo aj nepôjdete , môžete s deckami kresliť a diskutovať o sysľoch o 106 😊👌

PS: ak plánujete výlet na Sysliu lúku, odporúčam V PONDELOK. Boli sme tam asi desiati. Už v utorok sme z hora, z Muránskeho hradu, videli asi tak 5 násobne viac ľudí dole na lúke. Víkend si nedokážem ani predstaviť 🙈 

A ešte jeden tip tipov na záver: Keď pojdete z Tisovca (inak malebná dedinka, navštíte ZELOVOC  ), stopéro sa zastavte pri prameni FAMÓZNEJ MINERÁLKY Tisovská Šťavica. Okrem toho, že tam chodil na vodu aj cisár Coburg a prezident Beneš, tak je neskutočne dobrá 😋. Inak viete, že keď varíte minerálku, voda zčernie? 

Dana

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas? – už nie je, PREDPREDAJ SKONČIL -> ale hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *