Roháče – Brestová – 360° výhľad ako na dlani

V porovnaní s majestátnou časťou hlavného hrebeňa Roháčov, ktorý sa týči do neba nad Roháčskymi plesami s mimoriadne exponovanými dvojtisícovkami, je Brestová so svojimi „skromnými“ 1902 m n. m. nenápadná a skrytá na opačnej strane hrebeňa, za to však ponúka famózny 360° výhľad ako na dlani. Rodín s menšími deťmi tu nestretnete toľko, ako na Roháčskych plesách. Pritom je to v kombinácii s lanovkou celkom nenáročná túra s nádhernými výhľadmi, z ktorej si deti odnesú kopu zážitkov!

Trasa:

parkovisko Spálená dolina – lanovkou Salatínska dolina (1 499 m n. m.) – po zelenej na hrebeň Predný Salatín (1 790 m n. m.) – po modrej Brestová (1 902 m n. m.)

Trvanie pešej trasy podľa značiek cca 3 hodiny plus prestávky.

Ahojte, som Lucia, projekt Outdoormamas ma nesmierne zaujal a budem s vami rada zdieľať naše rodinné zážitky z prírody. Ten prvý sa odohral len nedávno a bolo to až na druhý pokus. Prvý sme absolvovali vlani a zmarila nám ho búrka. Tentoraz sme však nenechali nič na náhodu – mama všetko zorganizovala na výbornú!

Keďže moja kondička je priamo úmerná sedavej práci a navyše som stále nenašla recept na neprekonateľný strach z výšok, naše výlety sú primerané našim schopnostiam a verím, že ich zvládne naozaj každý. Vyberáme si trasy, o ktorých sme presvedčení, že ich zdoláme. Čo-to už máme odchodené, aj odnosené a ako naše dieťa priberá na váhe, tak našťastie už začína objavovať svet aj po svojich. Po prvých nesmelých zimných krokoch v Tatrách, kde bol ako čerstvý 2-ročný chlapec, sme skúsili Zuberec a Roháče. Výsledok: asfaltka je nuda, poďme na skaly!

Väčšina rodín s deťmi sa vyberie nekonečnou asfaltkou na Ťatliakovu chatu, prípadne na Roháčske plesá. Ak sa z parkoviska rozhodnú pre výlet lanovkou, tak cieľom sa stane jej horná stanica. Je to veľká škoda, nakoľko po približne hodinke peknej turistiky sa ocitnete na hrebeni s nádhernými výhľadmi. Na Brestovú sme vyrazili spod hornej stanice lanovky po zelenej. Chodník sa začína tesne pod lanovkou, kde sme sa nakrátko vnorili do lesa. Ten prešiel po pár krokoch do kosodreviny, pomedzi ktorú sa ako užovka vlnil kamenný chodník. Kosodrevinu lemujú čučoriedky a paprade, pričom pozornosť detí upútajú aj informačné tabule o prírode v tejto lokalite. Nášmu Matúšovi sme názorne podľa obrázkov predstavili obyvateľov hôr, ktorí boli zrejme tiež na výlete a (našťastie) sme žiadneho medveďa doma nestretli.

V približne polovici cesty sa kosodrevina pomaly „rozpustila“ pomedzi skaly, chodník bol v jednom mieste celkom strmý, ale rýchlo prešiel do oveľa príjemnejších serpentín. Práve v tomto mieste sa z lesa vynorila horná stanica lanovky a mohli sme sa obzrieť, aký kus cesty máme za sebou. Ak si chcete vydýchnuť, alebo sa len zapozerať do výhľadov (i keď tie najkrajšie ešte len prídu), môžete tak urobiť na vyhliadke s pár lavičkami. My sme však pokračovali ďalej.

Bola to vlastne Matúšova prvá letná vysokohorská túra, odkedy začal chodiť, a skúsili sme, ako sa mu táto aktivita zapáči. Pri nedávnom výlete na Ostrý kameň sa mu do toho veľmi nechcelo, takže sme nemali žiadne veľké očakávania a spoliehali sme sa na nosič. Na naše prekvapenie zvládol prejsť asi tretinu stúpania po vlastných. Väčšími skalkami na chodníku sa pri jeho 90 centimetroch s nadšením prešplhal a zahral sa na horolezca, cestou hľadal gumených medvedíkov od kamaráta Macka (motivačný program zúfalých rodičov :D) a rozprávali sme si príbehy o lesných zvieratkách. Zvyšok cesty po zelenej značke na hrebeň prešiel podľa náročnosti po svojich alebo na „koni“, neskôr sa vypýtal do nosiča a na chvíľu si zdriemol. Zatiaľ sme vyšli na hrebeň – Predný Salatín, kde sme vlani zaradili spiatočku.

Trochu sme sa občerstvili, vymenili pár slov so starším manželským párom a pokračovali po modrej značke doľava – po hrebeni, nenáročným chodníkom s krásnymi výhľadmi – z jednej strany až na Oravskú priehradu a z druhej strany na Roháčsku dolinu. Po pár metroch sa Matúš zobudil, tak sme si dali dodatočnú občerstvovaco-prebaľovaciu prestávku. Približne po pol hodine príjemnej prechádzky po hrebeni a záverečnom trošku nepríjemnom stúpaní skrz kamene a skaly, sme sa ocitli na Brestovej. Na jej vrchole je krásna priestranná plošina s kruhových výhľadom na všetky smery. Tu si len sadnúť a užívať si tie okamihy. Keď sme sa výhľadov trocha nasýtili, vybrali sme sa rovnakou trasou na spiatočnú cestu. Nenáročné úseky išiel Matúš sám, pri náročnejšom klesaní sme ho zniesli. Motivačným zaklínadlom na ceste späť bolo pieskovisko pri lanovke. Teda, len som dúfala, že ho tam nájdeme aj tentoraz, lebo cestou nahor som sa o tom nepresvedčila a spoliehala som sa len na spomienky z minulého roka. Našťastie, pri mne stáli všetci lanovkári a pieskovisko s hračkami nás čakalo prázdne ako na zavolanie.

Krásna túra na Brestovú nám trvala 5 hodín, išli sme tempom 2,5-ročného človiečika, po ceste sa fotili, občerstvili, zbierali šišky, pozorovali chrobáky. K tomu nám prialo krásne počasie. Po zaslúženom oddychu v pieskovisku sme sadli na lanovku a nechali sa unášať dobrým pocitom z pekného výletu.

autorka článku: Lucia Kovarovič Makayová

Ďalšie tipy na výlet bočným hrebeňom Roháčov : Roháče – jednoduchá hrebeňovka s deťmi

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas? – už nie je, PREDPREDAJ SKONČIL -> ale hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *