Tip na výlet na Lysec (1380m) – Veľká Fatra – ide to aj s deťmi!

Veľká Fatra je veľký pojem, a myslím, že nebudeme ďaleko od pravdy ak povieme, že každý človek by ju mal navštíviť aspoň raz za život. Preto vám dnes prinášame tip na výlet na jeden z mimoriadnych kopcov – Lysec (1380m), ktorý volajú aj Rozhliadňa Veľkej Fatry. Veď posúďte sami 😉 .

Tento výlet bol niečo úžasné ❤️. Normálne sa mi chce plakať, šťastím a vďačnosťou, že sme to dokázali. Nebolo to jednoduché, ale stálo to za to. Lebo nie, ani pre nás nie je také samozrejmé, že to dávame. Na každý výlet je treba veľa všetkého, trpezlivosti, odvahy, sily, predstavivosti a železnej dobrej nálady, veď to poznáte – turistika s deťmi 😉😊. A navyše už poriadna turistika. Taká veľkáčska. Včera sme totiž vyšli na Lysec vo Veľkej Fatre. Šla som sama s detmi, 5,5r šlapal, 2,8r sa nosil 🦸‍♀️🧑👦❤️☺️.

Lysec sa nachádza na okraji pohoria Veľká Fatra, ale prináša jedny z najúžasnejších výhľadov na hrebeň vôbec. Nenadarmo ho volajú aj Rozhliadňa Veľkej Fatry a teda rozhodne právom. Z vrchu je vidno kompletne celý hlavný hrebeň Veľkej Fatry, množstvo jej vedľajších výrazných kopcov, takmer celú Malú Fatru a Turčiansku kotlinu 🤩. Prístup ku kopcu je teda z Turčianskej kotliny, neďaleko Martina, a najľahší prístup je konkrétne z Jasenskej doliny. Hore sme šli po modrej turistickej značke, od (nefunkčnej) chaty Lysec – 2,5h podľa mapy, a toľko sme aj šli, 800m prevýšenia. Pripravte sa, že chodník je náročný, stále veľmi strmý, šmykľavý, bez oddychovejších pasáží, menší sa nosil celý výstup. Cestou sme pár krát oddychovali, a hoci neboli po ceste žiadne výhľady, pretože chodník ide celý čas až takmer pod vrchol v hustých lesoch, tieň zo stromov bol naozaj úľava v letnom sparne. Rozhodne môžem odporúčať zvoliť si túto trasu smerom hore, nie len ak máte radi svoje kolená, ale aby aj ste využili príjemný chládok tieňa stromov počas náročného výšľapu.

Vrchol je však skutočne za odmenu. Pred vami sa otvorí takmer 360° divadlo najkrajších krás prírody. Deti sa tam dve hodiny vyhrali. Ja som len nemo sedela, aj od úžasu, ale hlavne od únavy 😅. Aj nálepku Outdoormamas sme nalepili, decká pozerali ostatné nálepky, vyberali miesto na nalepenie, super zábavka. Ak chcete aj vy lepiť nálepky na vašich výletoch, pozri e-shop, ktoré by sa ti páčili. Cestu dole som zvolila po hrebeni, po lysej strane, po žltej turistickej značke. Tie výhľady, že nekukáš pod nohy 😍. Čo je sila, že menší to zišiel celé po vlastných, až k dole k chate Lysec. Nechápem 😮😘.

Žltou turistickou značkou sme šli až do sedla Medzijarky, a odtiaľ sme to strihli dolu (bývalou) zjazdovkou do doliny. Vzhľadom na momentálnu pandemickú situáciu sa však cez týždeň nedalo nikde v Jasenskej doline najesť. Občerstvenie kofolou a pivom ponúkal iba penzión v doline. Najlepšie občerstvenie bolo aj tak v potoku. To bol božský pocit namočiť si tam nohy, stiahnuť svaly po celom dni, a dokonca aj oddýchnuť si, keďže decká sa aj na hodinu zabavili samé 😉

Celá trasa 9km/800m: https://mapy.cz/s/purehorovu

Dana

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas? – už nie je, PREDPREDAJ SKONČIL -> ale hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *