Tip na aktivity s deťmi – Drienčany, Teplý vrch, Zvernica, Maginhrad a Dobšinského rozprávky

Dnes vám prinášame tip na zaujímavé aktivity s deťmi v okolí obcí Teplý vrch a Drienčany, kde pôsobil jeden z najznámejších slovenských spisovateľov Pavol Dobšinský – náučný chodník Drienčanský kras, lesnícky náučný chodník Zvernica, rozhliadňa Marinhrad a náučný chodník Po stopách Marinhradu.

Náučný chodník Drienčanský kras

S prvým tipom na krásnu turistisku s deťmi sa s nami podelila Petra Andraos. “Dnes sme dali Okruh Drienčanskym náučným chodníkom. Príroda úchvatná, taká nedotknutá ľuďmi a bolo vidno aj veľa stôp zveri, hlavne pri potoku. Začali sme pri kostole v Drienčanoch, v pôsobisku Pavla Dobšinského. Malý 3,5 ročný si to veľmi užíval, lebo stále je čo objavovať cestou… kamene, les, stromy, jaskyňa… Drienčany sú inak čarovná dedinka s veľa sochami z rozprávok Dobšinského. Nad kostolom kde sa končí aj náučný chodník sú rozprávkové slnečné hodiny a v dedine je aj malé ihrisko s ďalšími sochami. Príroda ale aj dedina mi prišli také čarovné ako z rozprávky. Je to skutočne krásne miesto.”

Pavol Emanuel Dobšinský – významný zberateľ slovenských rozprávok, piesní, porekadiel a povestí prežil časť svojho života práve v Drienčanoch, 17 km severovýchodne od Rimavskej Soboty. V 19. storočí boli Drienčany významným strediskom hospodárskeho a kultúrneho života, stretávali sa tu básnici, literárni dejatelia, folkloristi a iné významné osobnosti slovenského národa. Pavol Dobšinský tu pôsobil od roku 1861 ako evanjelický farár. Zapisoval rozprávky v drienčanskom nárečí. Pamätná fara, ktorá bola jeho domovom 24 rokov, súži od roku 2014 ako Múzeum slovenskej rozprávky.

Trasa okruhu Driencanskym náučným chodníkom je nenáročná a veľmi zaujímavá, má 3km. Trasa je súčasťou väčšieho náučného chodníka Náučný chodník Drienčanský kras, ktorý začína v obci Teplý Vrch v chránenom areáli Hikóriový porast. Trasa náučného chodníka prechádza aj okolo Veľkej drienčanskej jaskyne. Jaskyňa je významnou lokalitou zimovania kolónii netopierov, preto nie je prístupná verejnosti.
Náučný chodník začína v obci Teplý Vrch a jeho celková dĺžka je 7,5 km, avšak v prípade ukončenia prehliadky v Drienčanoch (zastávka č. 4, kde sa uzatvára okruh krasovej časti) je jeho dĺžka 5,2 km. Celkové prevýšenie je 55 m.

Lesnícky náučný chodník Zvernica Teplý Vrch

Ďalšou skvelou príležitosťou na nádherný a zaujímavý výlet s deťmi je návšteva LESNÍCKEHO NÁUČNÉHO CHODNÍKA ZVERNICA TEPLÝ VRCH.

Náučný chodník – Zvernica – Teplý vrch  začína aj končí pri chate Lujza. 1. stanovišťom je Lujza park pomenovaný po manželke Filipa Coburga Lujzy. Táto zvernica je danielia a je najstaršia Cieľom lesníckeho náučného chodníka je oboznámiť verejnosť s históriou najstaršej zvernice na Slovensku , ktorá siaha až do čias Filipa Coburga , chovom danielej a muflónej zveri , flórou a faunou zvernice Teplý Vrch a to na trase dlhej 2 920 m s ôsmimi stanovišťami. Viac na stránke Región Malohont.

Rozhliadňa Marinhrad

A tretí tip na výlet v regióne Gemer – Malohont je určite rozhliadňa Maginhrad s rovnakomenným náučným chodníkom Po stopách Maginhradu.

Nad obcou Veľké Teriakovce v historicky významnej lokalite Maginhrad, ktorá sa nachádza 430 m n.m. na vrchu Maginhrad, vyrástla rozhľadňa týčiaca sa do výšky 16,8 metrov. Za dobrého počasia poskytuje výhľad takmer na všetky strany – od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán (Horné Zahorany, Nižný Skálnik a Veľké Teriakovce) po vyznačených turistických trasách. V tesnej blízkosti rozhľadne vedie aj náučný chodník Po stopách Maginhradu.

Náučný chodník Po stopách Maginhradu

Náučný chodník Po stopách Maginhradu

Dávnu slávu a tajomstvá Maginhradu odhaľuje postupne na 12 zastaveniach Náučný chodník Po stopách Maginhradu. Tematickým zameraním náučného chodníka je bájna Povesť o Maginhrade. Každé zastavenie obsahuje úryvok z textu povesti, a až po prekonaní celej trasy sa návštevník dozvie celú povesť. Náučný chodník začína pri rybníku v obci Vyšný Skálnik, je dlhý 6,5 km a návštevníka celou trasou sprevádza rozprávač Bedár.

zdroj a foto: regionmalohont.sk

Tipy spísala Dana

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas? – už nie je, PREDPREDAJ SKONČIL -> ale hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *