Súľov – čarodejná jeseň – Hrad, Gotická brána, Šarkania diera

Súľov ponúka najviac čarodejnú jeseň, akú si viete predstaviť – Súľovský hrad, Šarkania diera či Gotická brána 🍂🍁🍃🌳🌲😍🥰. Vrelo odporúčam skočiť si na unikátnu červenú “podívanú” do Súľova – ak je ešte babie leto v plnom prúde a je krásne slnečno a teplúčko 🌞 . Išli sme vlakom z BA – 3,5h cesty aj s autobusom (odporúčam si vopred všetko nakombinovať cez cp.sk).

Súľov

Ešte v ten deň sme vybehli na Zrakovú pyramídu nad dedinou a spojili sme to s prechádzkou po zadných lúkach. Zraková pyramída bola v máji 2020 autorom rozobraná: “V máji 2020 sme Zrakovú pyramídu v Súľove rozobrali a odviezli”, vraví Juraj Gábor, výtvarník a autor diela. Úplne mi srdco poskočilo, že sme tam minulý rok tak často chodili a nikdy sme nezabudli navštíviť túto pozoruhodnú inštaláciu umeleckého diela v prírode. Kiež by takých bolo na Slovensku viac!

Súľovský hrad, Gotická brána

Druhý deň sme šli na Súľovský hrad – po červenej z dediny (od kostola) – trasa. Na hrad sme si spravili výlet aj predošlý rok na našej úúúplne prve Outdoormamas akcii. Tá bola skvelá! A rovno pod stany, kopa outdoormám s deckami, slnko seno jahody, búrky aj s bleskami, riadne sme zmokli to teda hej, ako také kury! 😀 Strašne super bolo. Tipy na tripy a fotky pozeraj v článku Outdoormamas akcia vol.1 – Súľov. Ale aj tak bola najlepšia líška, ktorá nás prišla pozrieť večer do kempu, a úplne náš vystrašila. Lump jeden malý! A dostala svoju stranu aj v našich Prírodných omaľovankach 😉

Súľov je veľmi priateľský pre relatívne nenáročnú turistiku. Ponúka relatívne krátke trasy, s množstvom zaujímavostí po ceste. Súľovský hrad, Gotická brána, Šrakania diera, Súľovské skaly, vyhliadky pri Brade, Obrovská brána…. V doline a dedine sú viaceré salaše, reštaurácie, ihriská, super kemp s penziónom a mega tutti raňajkami. Nadžgáš sa jak dávno nie ;).

Súľov je pre mňa studnica kúziel, príbehov o rytieroch a drakoch, hradoch a statočných pastieroch. Neviem čím to je, ale na prechádzkach po Súľove som narozprávala najviac rozprávok svojim deťom. Možno ich na budúcej prechádzke Súľovom spíšem 😉

Šarkania diera, Obrovská brána

Ďalší deň sme šli hrebeňovku po červenej smer Hrad – Brada – Šarkania diera po žltej zo sedla pod Roháčom. Táto trasa je relatívne náročná – 8,6km, 680m prevýšenie a 4h podľa mapy dospelej chôdze (trasa) – hlavne tá časť po žltej je skutočne až mierne nebezpečná (hlavne ak idete samé s malými deťmi v nosičoch – tu skutočne odporúčam mať pomoc). Ale tie výhľady po ceste stoja za to. Sú tam 3 odbočky na výhľady a naozaj si to užijete! 🤩 Odbočky sú označené klasickým znakom vyhliadky, naozaj odporúčam vymiesť každú jednu. Každý výhľad je z inej perspektívy a dáva nádherný komplexný pohľad na to jesenné prenádherné divadlo. Nezabudnite si odfotiť Obrovskú bránu – veľkú a mimoriadne fotogenickú dieru v skale ;). No a keď ešte budete mať síl, rozhodne nezabudnite na Šarkaniu dieru ;). Odbočka k nej je mierne náročná, ale teda to sa naozaj oplatí. Alebo si k nej vybehnite ďalší deň. Ako my na Outdoormamas akcii. Sú tam rebríky a strmý chodník. Ale zážitok poriadny;) Tipy na tripy a fotky pozeraj Outdoormamas akcia vol.1 – Súľov.

Súľovské skaly

Posledný deň sme dali oddych pod skalami s lezením, nech sa decká aj vyšantia 😉😃. Súľovské skaly sú jednou z najznámejších slovenských oblastí pre športové lezenie. Skaly sa nachádzajú na území NPR s 5. stupňom ochrany, niektoré sektory podliehajú sezónnym uzávierkam alebo sú pre lezenie úplne zatvorené. Prehľad lezeckých ciest nájdete napr. na climb.sk.

Dana

Chceš originálne tričko Vysokých Tatier od Outdoormamas? – o chvíľu bude PREDPREDAJ 😉 -> tak sa hybaj pozrieť čo všetko iné tam je 😉

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *