Tip na výlet: Čergov – na skok od Prešova

“Čergov ❤ Jeseň na hrebeni si už ide svoje 😉. Mohla by som dať aj tisíc fotiek a ani jedna neukáže aká je to nááádhera. Na Lysej sa intenzívne maká na tom, aby po rokoch spustili opäť do prevádzky sedačku a spustili umelé zasnežovanie, tak snáď sa v zime vidíme na lyžiach 🙂 ,” odporúčala Zuzka Karnisova v skupine Outdoormamas.

Z vrcholu Čergova sa núkajú skutočne krásne pohľady. Dostanete sa k nemu po modrej a červenej značke zo sedla Čergov, kde je aj horská chata (mimochodom jediná v tomto pohorí). Chata Čergov je počas túr obľúbeným útočiskom – dá sa tu posedieť, zohriať sa aj najesť. Nezabudnite na útulňu Drina hneď pod vrcholom Čergova 😉

Na chatu sa dá dostať zo štyroch hlavných strán: od juhu po červenej značke z Hradiska, od západu po zelenej značke z Lysej, po žltej značke dlhou dolinou cez Majdan a Ambrušovce alebo od východu horskou zásobovacou cestou z podhorskej obce Hertník. Všetky tieto prístupy sú dobre zjazdné aj horským bicyklom.

Trasa: Drienica – Lysá – chata Čergov – Čergov má 19,5km a 900m prevýšenie.

Najvyšší vrch Čergovského pohoria Minčol je stretom troch okresov: Bardejov, Prešov a Stará Ľubovňa. K Čergovskému Minčolu vedie viacero turistických trás. Modrou sa naň dostanete z Kyjova cez hrebeň nad Sokoľou dolinou. Po žltej sa dá ísť zo Šarišského Jastrabia, alebo z bardejovskej strany z Livovskej Huty. Použiť môžete aj neznačenú trasu z obce Potoky. Z vrcholu je krásny výhľad na okolité kopce, smerom na západ sa dajú vidieť aj Tatry a Pieniny.

Medzi zaujímavosti, vytvorené mocnou prírodou a dotvorené človekom, ktorý do nej vryl svoje svedectvo,  môžeme zaradiť pozoruhodné skaly so starobylými nápismi. Jedným z nich je východne od vrcholu Lysej tzv. Oltárkameň, mohutný pieskovcový blok s rôznymi pradávnymi znakmi a symbolmi. Na úpätí Čergovského pohoria, nad obcou Hanigovce, severovýchpdne od Lipian, sa nachádza zrúcanina Hanigovského hradu.

Ďalšie zaujímavosti a informácie nájdete na stránke Čergova : www.cergov.sk

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

outdoormamas eshop

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *