Ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi na jeseň

Prinášame vám návod, ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi na výlety na jeseň a pritom nezabudnúť všetko potrebné, i náhradné, i na nepredvídateľné situácie –  detské stavy a počasie, a k tomu samozrejme jedlo, voda, plyšáky. 

Multi-funkčnosť je základ minimalistického balenia s deťmi

Keď chystáme oblečenie na výlet na jeseň, zíde sa nám účelovosť, skladnosť, vrstvenie, a „strýček Príhoda“. Takže nezabúdajte aj na čapice či rukavice, náhradné ponožky či plienky, aby si neskončila ako ja v nedávnom príspevku ;). Oblečenie by malo byť čo najviac funkčné. Čo tou funkčnosťou vlastne myslíme? Napríklad to, že takmer všetko oblečenie môže mať dieťa na sebe a nemusíš preto ťahať za skriňu ďalšieho a náhradného oblečenia. Na slnku a pri šliapaní do kopca dieťaťu nie je teplo, nepotí sa, a keď sa ochladí, nie je mu zima. Keď nastane veľká zmena počasia, či silný studený vietor, pridáš iba jedno tričko s dlhým rukávom a s vyššou gramážou, či hrubým tkaním. Tým ušetríš miesto v batohu a váhu. Všetko toto samozrejme platí aj pre teba, čiže si nebalíš svetre, kardigány a bolerká na Čaj o piatej.

Ak ideš na viac dní, priprav sa na Mordor. Špinavé veci, smrádek, fľaky od jedla a ráno si s najväčším plezírom navlečieš niekoľko krát opakovane prepotené a vysušené tričko. Objem oblečenia pre jeden a viac dní sa v podstate nelíši, okrem zopár drobností ako spoďáre a zubná kefka. Vždy si povedz, čo SKUTOČNE potrebuješ, a čo dokážeš vydržať, lebo to odvlečú tvoje ramená ;). Samozrejme, všetko závisí od vonkajších podmienok, ako sú stravovacie zariadenia a chaty po ceste. Predpokladám však, že na päť dňovú hrebeňovku pod stan bez jedinej chaty nejdeš sama s deťmi ;).

Čo teda zbaliť na výlet s deťmi na jeseň

Toto sú veci na oblečenie pre deti na 3 dni. S vecami na jeden deň sa to viac menej líši len množstvom náhradných vecí, ako ponožky a termo nohavice.

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Zoznam vecí pre chladné jesenné dni:

  • merino tričká – krátky, dlhý rukáv (obe deti)
  • termo spodky (máme polyester, postupne dopĺňame merino, obe deti)
  • flísové nohavice (tzv. “teplá poistka”, obe deti), varianta softshellové nohavice
  • sveter/mikina (“teplá poistka”,obe deti), počas teplých dní stačí ďalšie merino s dlhým rukávom
  • pogumované nohavice (mladší), tenké nepremokavé nohavice (tzv “šušťáky”,starší), varianta softshellové nohavice
  • pogumovaná/stredne teplá bunda (obe deti), varianta softshellová bunda s nepoškodenou vodeodolnosťou
  • poncho (totálna poistka v prípade prietrže mračien, pre staršieho, jeho bunda nemá vysoký vodný stĺpec, navyše poncho chráni aj batoh)
  • tenké a hrubé nákrčníky, čiapky, rukavice (obe deti)
  • tenké a hrubé ponožky (merino aj nie, obe deti)
  • trenky/slipy (nie sú na fotke)

Funkčné vrstvy

Keď ideme “od spodu”, tak základná tzv. prvá vrstva, je termo alebo merino – tričká a spodky (gate). Je tenké, ľahučké a absolútne funkčné. Výhody napríklad merina, že hreje, keď je mokré, rýchle schnutie, celoročná vhodnosť a podobne, čítaj napríklad TU (testovanie merina) alebo TU (minimalistické balenie v zime). Túto vrstvu používame nielen ako spodnú, ale aj na spanie a ako oblečenie na chatu. Neprezliekaš zbytočne, nenosíš zbytočne. Samozrejme si môžete vziať náhradné tričko ako zálohu na prezlečenie. Nám však vždy ostávalo v batohu aj po niekoľkých dňoch, tak som ho z nosenia vylúčila.

Starší syn, keďže používame tenučké nepremokavé/neprefukavé vrchné gate (malý balíček na fotke celkom vpravo dole), používa aj flísové gate (žltí dinosauri 😉 ), keď je veľmi chladno. Tie opäť môžeme použiť ako vrchné, náhradné, na spanie, do chaty. Mám radšej vrstvenie viacerých ultra ľahkých a skladných vecí s mnohorakou multifunkčnosťou, ako napríklad jedny softshellové gate, v ktorých sa nedá spať, alebo treba prezliecť, keď má dieťa “nehodu”.

Merino tričká používam aj s krátkym aj dlhým rukávom. Svetre sú v batohu, iba ako železná záloha, pretože ich ani v studených dňoch netreba, vďaka hrejivej spodnej merino vrstve. Keď je ešte dosť teplo zo začiatku jesene, beriem iba ultra ľahké nepremokavé a neprefukavé bundy (také balíčky na obrázku nižšie). Miesto hrubých mikín beriem iba tenučké flísové svetre a vtedy pribalím aj teplú rezervu v podobe prešívaných viest, ktoré sa dajú minimalisticky zbaliť. Teraz už počas chladných dní berieme klasické bundy (pogumované alebo softshell), a vesty neberieme. Zámerne tu teraz kombinujem dva prípadyteplý jesenný deň (napr 15st) a chladný jesenný deň (napr 3st), pretože jeseň vie byť mimoriadne rôznorodá.

Tenučké neprefukavé a nepremokavé ultra ľahké bundy či nohavice, ktoré sa dajú perfektne zložiť do maličkých balíčkov, máme z Decathlonu. Detská tenká bunda (skôr letná a na teplé prechodné dni, na obrázku o dva nižšie) sa dá dokonca zapnúť dieťaťu na pás (keď nemá batoh), takže je naozaj veľmi praktická a i menšie dieťa si ju odnesie i samo. Prešívané vesty a polyesterové termo spodné nohavice sú z Decathlonu a Lidla.

Viac info o našich testovaniach, napríklad merina, čítaj v Odporúčame. Inak kvalitné detské merino alebo softshell teraz môžete mať so zľavou 5,- € a 10,-€ na nákup pri zadaní kódu OUTDOORMAMAS5 alebo OUTDOORMAMAS10 v eshope Activekids.sk ;).

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Guma alebo softshell

Moje deti obúvajú na jeseň výlučne gumáky, lebo vodaaaa…. Keď je teplo, môžu sa v nich spotiť, alebo si mladší jednoducho vždy nájde spôsob, ako vodu z kaluže dostať dnu. Takže ideálne je mať merino ponožky, alebo na prezlečenie. K tomu teplé rukavice a čiapky, to všetko ide ako záloha do batohu.

Čo sa týka búnd a nohavíc – každý si pozná svoje deti. Ja si tiež poznám tie svoje, a mladšiemu IBA pogumované. Aj vrch aj spodok. Starší už poňal viac rozumu, takže u neho už viem viac tuningovať ľahké veci. Môžete skúsiť softshellové alternatívy. Mne je však veľmi ľúto ničiť tak krásny materiál a striehnuť jeho nepoškodenú funkčnosť, vzhľadom na to, že deťom v lese nedávam žiadne hranice. Ostré kamene, blato, voda, šúchanie sa po zadku dole strmými zrázami či po kolenách 😀

Čo ostáva

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Môj starší syn mal toto leto 5,5r. Takže už nosil svoj batoh. Tým mi výrazne pomáhal a všetko ľahučké, ale napríklad objemné, ako polystyrén, chrumky, bundy proti dažďunáhradné merino tričká, nosil on vo svojom batohu. Jeho batoh nikdy neprekročil váhu 1,5-2kg, aby nezaťažoval jeho chrbticu. Teraz na jeseň už bundy nosia na sebe, takže prázdne miesto v batohu vyplnili náhradné rukavice, nákrčníky či ponožky.

Keď sa pozriete na obrázky, tak je vidno, že veľa do vášho batohu naozaj nejde. Ešte zopár vecí pre vás – teplý sveter, lebo decká furt stoja a liter vodky, aby ste nezamrzli. Zmestí sa vám tam aj veľká termoska s čajom a zlepáky s banánmi. Inšpiráciu ako a čo prakticky zbaliť na jedlo nájdete tu – Ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi na hory V. – jedlo. Inak, praktické TERMOSKY, NÁDOBY, OBALY na potraviny a desiaty, termohrnčeky a TERMOFĽAŠE, VRECKÁ na DESIATY či chlieb – ľanové i silikónové, a VOSKOVÉ OBRÚSKY nájdeš na eshope Ekonetka.sk a nezabudni pri zadaní KÓDU : OUTDOORMAMAS10 získaš 10% zľavu na všetok tovar z tejto kategórie 😉 .

Takto my chodíme celú jeseň, kým nepadne sneh. Vtedy už ideme na zimnú výbavu. Návod ako sa zbaliť minimalisticky na zimu, čítaj sériu článkov Ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi na hory II. – v zime.

Prajem príjemné výletovanie aj počas jesene 🙂

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *