Ako sa zbaliť s deťmi do hôr VII. – jar/jeseň

Prinášame vám návod, ako sa minimalisticky zbaliť s deťmi na výlety do prírody a na turistiku do hôr na jar či jeseň a pritom nezabudnúť všetko potrebné, i náhradné, i na nepredvídateľné situácie –  detské stavy a počasie, a k tomu samozrejme jedlo, voda, plyšáky. 

Multi-funkčnosť je základ minimalistického balenia s deťmi

Keď chystáme oblečenie na výlet na jar alebo jeseň, zíde sa nám účelovosť, skladnosť, vrstvenie, a „strýček Príhoda“. Takže nezabúdajte aj na čapice či rukavice, náhradné ponožky či plienky. Oblečenie by malo byť čo najviac funkčné. Čo tou funkčnosťou vlastne myslíme? Napríklad to, že takmer všetko oblečenie môže mať dieťa na sebe a nemusíš preto ťahať za skriňu ďalšieho a náhradného oblečenia. Na slnku a pri šliapaní do kopca dieťaťu nie je teplo, nepotí sa, a keď sa ochladí, nie je mu zima. Keď nastane veľká zmena počasia, či silný studený vietor, pridáš iba jedno tričko s dlhým rukávom a s vyššou gramážou, či hrubým tkaním. Tým ušetríš miesto v batohu a váhu. Všetko toto samozrejme platí aj pre teba, čiže si nebalíš svetre, kardigány a bolerká na Čaj o piatej.

Ak ideš na viac dní, priprav sa na Mordor. Špinavé veci, smrádek, fľaky od jedla a ráno si s najväčším plezírom navlečieš niekoľko krát opakovane prepotené a vysušené tričko. Objem oblečenia pre jeden a viac dní sa v podstate nelíši, okrem zopár drobností ako spoďáre a zubná kefka. Vždy si povedz, čo SKUTOČNE potrebuješ, a čo dokážeš vydržať, lebo to odvlečú tvoje ramená ;). Samozrejme, všetko závisí od vonkajších podmienok, ako sú stravovacie zariadenia a chaty po ceste. Predpokladám však, že na päť dňovú hrebeňovku pod stan bez jedinej chaty nejdeš sama s deťmi ;).

Čo teda zbaliť na výlet s deťmi na jar/jeseň

Toto sú veci na oblečenie pre deti na 3 dni. S vecami na jeden deň sa to viac menej líši len množstvom náhradných vecí, ako ponožky a termo nohavice.

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Zoznam vecí pre už teplejšie jarné a už chladné jesenné dni:

  • merino tričká – krátky, dlhý rukáv (obe deti)
  • termo spodky (máme polyester, postupne dopĺňame merino, obe deti)
  • flísové nohavice (tzv. “teplá poistka”, obe deti), varianta softshellové nohavice
  • sveter/mikina (“teplá poistka”,obe deti), počas teplých dní stačí ďalšie merino s dlhým rukávom
  • pogumované nohavice (mladší), tenké nepremokavé nohavice (tzv “šušťáky”,starší), varianta softshellové nohavice
  • pogumovaná/stredne teplá bunda (obe deti), varianta softshellová bunda s nepoškodenou vodeodolnosťou
  • poncho (totálna poistka v prípade prietrže mračien, pre staršieho, jeho bunda nemá vysoký vodný stĺpec, navyše poncho chráni aj batoh)
  • tenké a hrubé nákrčníky, čiapky, rukavice (obe deti)
  • tenké a hrubé ponožky (merino aj nie, obe deti)
  • trenky/slipy (nie sú na fotke)

Funkčné vrstvy

Keď ideme “od spodu”, tak základná tzv. prvá vrstva, je termo alebo merino – tričká a spodky (gate). Je tenké, ľahučké a absolútne funkčné. Výhody napríklad merina, že hreje, keď je mokré, rýchle schnutie, celoročná vhodnosť a podobne, čítaj napríklad TU (testovanie merina) alebo TU (minimalistické balenie v zime). Túto vrstvu používame nielen ako spodnú, ale aj na spanie a ako oblečenie na chatu. Neprezliekaš zbytočne, nenosíš zbytočne. Samozrejme si môžete vziať náhradné tričko ako zálohu na prezlečenie. Nám však vždy ostávalo v batohu aj po niekoľkých dňoch, tak som ho z nosenia vylúčila.

Starší syn, keďže používame tenučké nepremokavé/neprefukavé vrchné gate (malý balíček na fotke celkom vpravo dole), používa aj flísové gate (žltí dinosauri 😉 ), keď je veľmi chladno. Tie opäť môžeme použiť ako vrchné, náhradné, na spanie, do chaty. Mám radšej vrstvenie viacerých ultra ľahkých a skladných vecí s mnohorakou multifunkčnosťou, ako napríklad jedny softshellové gate, v ktorých sa nedá spať, alebo treba prezliecť, keď má dieťa “nehodu”.

Merino tričká používam aj s krátkym aj dlhým rukávom. Svetre sú v batohu, iba ako železná záloha, pretože ich ani v studených dňoch netreba, vďaka hrejivej spodnej merino vrstve. Keď je ešte dosť teplo zo začiatku jesene, beriem iba ultra ľahké nepremokavé a neprefukavé bundy (také balíčky na obrázku nižšie). Miesto hrubých mikín beriem iba tenučké flísové svetre a vtedy pribalím aj teplú rezervu v podobe prešívaných viest, ktoré sa dajú minimalisticky zbaliť. Teraz už počas chladných dní berieme klasické bundy (pogumované alebo softshell), a vesty neberieme. Zámerne tu teraz kombinujem dva prípadyteplý jarný/jesenný deň (napr 15st) a chladný jarný/jesenný deň (napr 3st), pretože jeseň vie byť mimoriadne rôznorodá.

Tenučké neprefukavé a nepremokavé ultra ľahké bundy či nohavice, ktoré sa dajú perfektne zložiť do maličkých balíčkov, máme z Decathlonu. Detská tenká bunda (skôr letná a na teplé prechodné dni, na obrázku o dva nižšie) sa dá dokonca zapnúť dieťaťu na pás (keď nemá batoh), takže je naozaj veľmi praktická a i menšie dieťa si ju odnesie i samo. Prešívané vesty a polyesterové termo spodné nohavice sú z Decathlonu a Lidla.

Viac info o našich testovaniach, napríklad merina, čítaj v Odporúčame. Inak kvalitné detské merino alebo softshell teraz môžete mať so zľavou 5,- € a 10,-€ na nákup pri zadaní kódu OUTDOORMAMAS5 alebo OUTDOORMAMAS10 v eshope Activekids.sk ;).

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Guma alebo softshell

Moje deti obúvajú na jeseň výlučne gumáky, lebo vodaaaa…. Keď je teplo, môžu sa v nich spotiť, alebo si mladší jednoducho vždy nájde spôsob, ako vodu z kaluže dostať dnu. Takže ideálne je mať merino ponožky, alebo na prezlečenie. K tomu teplé rukavice a čiapky, to všetko ide ako záloha do batohu.

Čo sa týka búnd a nohavíc – každý si pozná svoje deti. Ja si tiež poznám tie svoje, a mladšiemu IBA pogumované. Aj vrch aj spodok. Starší už poňal viac rozumu, takže u neho už viem viac tuningovať ľahké veci. Môžete skúsiť softshellové alternatívy. Mne je však veľmi ľúto ničiť tak krásny materiál a striehnuť jeho nepoškodenú funkčnosť, vzhľadom na to, že deťom v lese nedávam žiadne hranice. Ostré kamene, blato, voda, šúchanie sa po zadku dole strmými zrázami či po kolenách 😀

Čo ostáva

minimalizmus minimalisticke balenie prakticke jesen ako s detmi merino softshell mikina čiapka sveter

Môj starší syn mal toto leto 5,5r. Takže už nosil svoj batoh. Tým mi výrazne pomáhal a všetko ľahučké, ale napríklad objemné, ako polystyrén, chrumky, bundy proti dažďunáhradné merino tričká, nosil on vo svojom batohu. Jeho batoh nikdy neprekročil váhu 1,5-2kg, aby nezaťažoval jeho chrbticu. Teraz na jeseň už bundy nosia na sebe, takže prázdne miesto v batohu vyplnili náhradné rukavice, nákrčníky či ponožky.

Keď sa pozriete na obrázky, tak je vidno, že veľa do vášho batohu naozaj nejde. Ešte zopár vecí pre vás – teplý sveter, lebo decká furt stoja a liter vodky, aby ste nezamrzli. Zmestí sa vám tam aj veľká termoska s čajom a zlepáky s banánmi. Inšpiráciu ako a čo prakticky zbaliť na jedlo nájdete tu – Ako sa zbaliť s deťmi do hôr V. – jedlo. Inak, praktické TERMOSKY, NÁDOBY, OBALY na potraviny a desiaty, termohrnčeky a TERMOFĽAŠE, VRECKÁ na DESIATY či chlieb – ľanové i silikónové, a VOSKOVÉ OBRÚSKY nájdeš na eshope Ekonetka.sk a nezabudni pri zadaní KÓDU : OUTDOORMAMAS10 získaš 10% zľavu na všetok tovar z tejto kategórie 😉 .

Takto my chodíme celú jeseň, kým nepadne sneh. Vtedy už ideme na zimnú výbavu. Návod ako sa zbaliť minimalisticky na zimu, čítaj sériu článkov:

Outdoormamas séria o minimalistickom balení sa do hôr s deťmi

Články o minimalizme, ktoré sme uverejnili:

Prajem príjemné výletovanie aj počas jesene 🙂

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *