Ako chodiť s deťmi do hôr

O tom ako chodiť do hôr sa toho už popísalo na XXL balenie roliek záchodového papiera, tak som sa rozhodla, že v tom raz a pre vždy spravím jasno. Pretože jasno chce mať každý. Preto budete istotne so mnou súhlasiť, ak poviem, že chodiť správnym spôsobom do hôr je náročné ako pochopiť teóriu relativity (čiže teoreticky si viem predstaviť o čom sa točí), ale chodiť do hôr S DEŤMI je ako pochopiť teóriu strún (čiže nechytám sa ani okrajom, ale so strnulým úsmevom prikyvujem).

Základom všetkého, ak chcete chodiť do hôr s deťmi, je vedieť ako a čo robiť v horách sám. V dnešnej dobe je slovo “sám v horách” takmer nemožné, pravdepodobnosťou približujúcou sa “samému stromu v lese”, ale dobre, TEORETICKY si to predstavte (asi ako tú teóriu relativity). Deti si potom predstavte ako vianočné gule zavesené na stromčeku, divoko lietajúce pri sebemenšom pohybe, každou chvíľou idú spadnúť, rozbiť sa, zamotať celý stromček, prípadne ho s malou pomocou externých síl napríklad podpáliť – no a ten stromček ste vy.

Ak je chodenie do hôr veda, tak ja sa niekedy cítim ako prvák v prvej rade s tučnými dioptriami. Také veci ako správny výber obuvi, letného funkčného oblečenia, zimného funkčného oblečenia, jesenného funkčného oblečenia (kiežby sme mali viac ročných období pre ďalší potrebný funkčný tovar!) a čiapky presne marhuľovo-lososovej farby, vás spoľahlivo ukotví medzi obrazovku a stoličku na pekných pár svetelných rokov, ale rozhodne sa vyplatí. Už vám mrzol cencúľ pod nosom v strede leta? Mne áno, a poviem vám jednu radu k nezaplateniu – nestrhávajte si ten cencúľ, ide dolu aj s kožou.

Pred každým výletom je asi úplne samozrejmé, že si najprv pozrieme všetky možné meteorologické servery, appky, radary (máme ich plné telefóny, a aj tak si ich zabudneme pred odchodom pozrieť) a večerné správy na Jojke pre nejakú pikošku zo sveta nehôd a úmrtí. Osvietenie: “Aha, na dnes mali byť búrky?” keď ste na reťaziach na Rysy vás môže povzniesť do výšin neba raz a navždy.

Priam skvelé by bolo, začať skromne. Ak je mojim najväčším výkonom selfíčko na Štrbskom, tak nepôjdem na druhý deň na Rysy. A to ani keď si na “žabky” dám “mačky“.

Ak je vaším snom budúci rok Everest, tak je načase začať robiť to, čo tí super namakaní horolezci v strašne veľkých páperkách a odlupujúcou sa opálenou kožou na nose (a odlupujúcimi sa čiernymi kúskami prstov…) – aklimatizáciu. Keď chcú ísť na nejaký vrchol, predtým si pobehajú a prejdú všetky okolité menšie kopce, aby si telo zvyklo na námahu, terén a výšku. Tak si to vyskúšajte aj vy, je to sranda. Pol roka chodíte na okolité kopce a Rysy furt nič. A keď tam konečne idete, tak zase prší, alebo je tam šóra jak v Poľsku pred výpredajom. Vrcholným prejavom vyzretosti vysokohorského turistu je trpezlivosť. Trpezlivosť Rysy prináša ;).

Keď už som spomenula ten zverimex so žabkami a mačkami, na um mi prišla téma pomôcky. Pomôcky, odvodené od slova pomôcť, nám môžu veľmi spríjemniť pobyt v horách, a niekedy aj zachrániť. Taký príjemne celý deň hompáľajúci sa a búchajúci plechový hrnček pripevnený na batohu z vonka, to proste musí byť! Podľa toho spoznáte skutočných turistov. V zime nezabudnite na “to te kocúre” (stúpacie železá, alebo aspoň “nešmeky” – milujem to slovo!), náhradné ponožky (keby ste museli prespať na chate na stoloch, nech vám nesmrdia ponožky ostatným do tanierov) a power banku, ak máte často chcíplý telefón. A ten si nikdy nevypínajte, ani počas búrky, pretože odborníci na počasie povedali, že telo má oveľa väčšie magnetické pole ako telefón, takže je to zbytočné a navyše nemôžete zavolať pomoc, kým sa zapne ;). Stačí, ak si zapnete režim “počas letu”.

Také základné veci ako čelovka, záchranný termo spacák (váži to pár gramov a je to lepšie ako termo fólia, pretože neodletí vo vetre), alebo jedna z najzavadzajúcejších vecí na svete – a pritom asi najvšestrannejšie použiteľných vecí na svete – paličky, sú úplný základ na každú turistiku. Ak máte super batoh s pútkami na nosenie palíc a teleskopické paličky, tak je to už trochu znesiteľnejší vopruz. Paličky však vo vypätej situácii môžete použiť ako dištančný profil medzi vami a besnými psami (tá líška Eliška pod Zamkovského chatou ževraj nemá besnotu), a pre tých odvážnejších aj medveďom a pavúkmi. Môžete ich použiť ako stojky pre provizórny prístrešok (spanie “pod širákom”), alebo na sušenie vecí, ako stojan pod foťák, či zabudnúť ich vo vlaku.

A keď toto všetko budete mať tak v paži, pardon v malíčku, že aj o polnoci vysypete celú metodickú príručku Jamesu, tak môžete svoje zručnosti pomaly presúvať na deti metódou Byť vzorom 😉

Tak toto bolo všetko, čo chodenia do hôr s deťmi týka :D. Užite si vaše výlety na plno! 🙂

A aby to nebolo celé len o srande z ponožiek v sandáloch, tu je pre vás zopár užitočných linkov na záver 😉 :

  • Stránka SHMU
  • Radar od SMHU (nastavte si počet 12 aspoň, 4 nestačí!)
  • meteorologická stránka a appka Meteoblue
  • appka Počasie&radar
  • meteorologická stránka a appka Windy (zatiaľ pre nás jednoznačne najlepšia appka/stránka na predpoveď počasia)
  • stránka (a appka) Horskej záchrannej služby HZS
  • online aj offline Mapy.cz
  • poistenie na hory napríklad Alpenverein, KST alebo James

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *