Prečo vlastne chodím sama s deťmi?

Keď píšem príspevky a články s mojimi aktivitami v horách s deťmi, keď dávam fotky na internet, keď sa rozprávam s ľuďmi „tam vonku“, prvá a často kladená otázka, bez ktorej nezaobíde každý druhý príspevok je: „ A prečo vlastne chodíš s deťmi sama?“.

Čo je za tým?

Keď som bola „mladá a krásna“, tak som bola veľmi aktívna. Turistika, bikovanie, lyžovanie, lezenie, každý víkend niekde, prespávačky, bivaky v horách, túlačky, prechodovky, jazdy na hrane, výkony, preteky, celé super. Dnes by som v kľude povedala, že som si to vtedy dostatočne nevážila a hlavne teraz mám úplne jasnú predstavu o tom, ako som svoj čas mohla vtedy oveľa viac využiť …. Lebo vtedy som netušila, že by to mohlo niekedy byť inak :D. Ha-Ha.

No a potom prišli deti. Niekto vraví, že „si skončila“. Ale prd, vôbec si neskončila, keby si aspoň skončila, ale život je omnoho krutejší, ako nejaké „skončenie si“ 😬. Ty miesto toho, aby si v pokoji „skončila“ a oddcyhovala, sa prebíjaš náhlou a novou situáciou, nevyspatá na pokraji zrútenia, lebo musíš, lebo veď „máš deti“ a k tomu desať kíl nadváhy. Keď si predtým visela na lane, tak teraz na tebe visia decká, z nosa sople …. a cecky na bruchu. Do lyžiarok ani bežeckých tenisiek sa nezmestíš, lebo sa ti zväčšila noha o číslo na dĺžku aj šírku. Také plutvy nemá ani tvoj chlap. Na čo vymysleli barefoot topánky som pochopila až pri pohľade na moje nohy po dvoch tehotenstvách s 30+ kilami. Zemegula je šuvix. Tvojou novou náplňou života je dosiahnuť zlatú medailu v disciplínach „google search expert“ a „modrykonik social media expert“. A voľný čas medzi dojčením a umývaním ritiek využívaš na hľadanie baby e-shopov a receptov na príkrmy. No a boch ťa chráň nečítať všetky tie príspevky v mama skupinách a hlavne neprispieť svojim názorom!

Lenže telo nezabúda. A dokonca aj tvoja myseľ, hoc polo šialená z dojčenia a prebdených rokov (ha! Čakali ste „prebdených nocí“ ? … nie, toto sa počíta na roky, nie noci …. ). A tak začneš premýšľať, ako si vyjsť do lesa, nebodaj si ísť večer po uspatí detí zacvičiť, keď sa ti ešte bude chcieť o deviatej večer, a nezabudni, že na to máš dve hodiny aj s cestou do ďalšieho dojčenia! Alebo ísť niekam do hôr.

Teraz sa všetci zháčia pri predstave všetkých tých vecí, čo človek musí ťahať s deckami na výlet alebo do hôr, ale to je v skutočnosti úplná pohoda, pretože chrumky, jabĺčka, plienky, vlhčené vreckovky, vodičku, mliečko, čajíček, náhradné nohavice, bodyčko, tričko, čiapku, zlepák, oriešky, dinosaura, pískaciu knihu, sladký roztrúsený a všade polepený polystyrén, a niekedy aj odrážadlo, tak toto všetko bežne berieš „v kabelke“ na ihrisko. Nejaké hory ťa nemôžu prekvapiť….

A tak si telo i duša postupne začne pýtať viac ako expedície na ihrisko. Z malých výletov na Kamzík sú zrazu väčšie výlety v Tatrách, prvé jazdy vlakom s deckami, prvé prespávačky na chatách. Skúšaš, ideš, uvidíš, čo dáte. Decká sú šťastné, ideš ďalej. Nové miesta, nové zážitky, noví škriatkovia, dračie diery, nové rozprávky o rytieroch a elfoch (ja už by som mohla knihu vydať 😀 ), nové výzvy, jazerá, slovenské lochnessky, búrky a omrznuté ruky. A ideš ďalej, lebo to má zmysel. A chceš, aby to dávalo v živote zmysel aj tvojim deťom.

A teraz sa dostávam k úvodnej otázke 🙈 – prečo sama 😄. Pretože mi to dáva hlava a pretože manžel je v práci … Tak prosté „milý Watsone“. Nie je v tom žiadne rebelantstvo, ani agresívny feminizmus. Iba prostá skutočnosť, že môj manžel, zapriahnutý v okovách ľudského kolobehu s karmickým údelom zabezpečiť rodinu, vtedy pracuje. A za to mu ďakujem, vážim si ho a milujem ❤.

Nebudem však skrývať, že je to tiež určité, mierne masochistické, sebarealizovanie sa a volanie starej duše späť ku krásnym obľúbenostiam z doby „pred deťmi“. Comeback. A keď sa ku všetkým psychickým aj fyzickým výhodám, ktoré z tejto aktivity plynú, pridá aj skutočnosť, že inšpiruje a pomáha aj ostatným dievčatám cestovať s deckami a užívať si hory, či už s partnermi alebo bez, tak je to proste super pocit 😉

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


2 thoughts on “Prečo vlastne chodím sama s deťmi?

  1. Skvelý článok! Úplne mi padol teraz vhod. Malý má rok a pol a od jeho roku mi čoraz viac a viac začínajú chýbať hory a ten život “predtým” 🙂 Furt vymýšľam, čo s ním podniknúť a keď už to mám vymyslené, tak sa zaseknem – “čo ak bude taký a taký a ja budem z toho akurát nervózna”… Jednoducho musím do toho ísť a uvidíme ako to dopadne, všetko sa dá vyriešiť 🙂
    Tvoj článok vyjadril všetko, čo sa mne v hlave odohráva v posledných týždňoch a ďakujem za motiváciu k tomu, vyraziť aj sama s deťmi 🙂
    VĎAKA

    1. Ahoj Terka, dakujeme za komentar a ja dakujem za uznanie a tesim sa, ze sa ti clanok pacil a ze ta inspiruje a dava silu a odvahu :* 🙂
      Dana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *