Ako motivovať deti pri turistike v prírode

Ako motivovať deti je jedna obrovská kapitola, ktorú pozná každý rodič. Netýka sa totiž len pohybu v prírode a horách a pri turistike, ale snáď každej aktivity, každej minúty života našich detí. Namotivovať také dieťa na čokoľvek, i výlet, môže byť niekedy heroický výkon. Ale keď sa vám to nejakým zázrakom podarí, udržať túto motiváciu až do cieľa a ešte aj na cestu späť, môže byť úplne sci-fi. To sa potom vrátite z výletu s fotkami odutých detí a slovami: „Nikdy viac“. Keď dieťa stráca motiváciu, prichádzajú na scénu scény hodné Hamleta, bolesť v nohách a najväčšia únava na celom svete, odmietanie chodiť a-priori  a šialená žiadostivosť po sladkom, pri ktorej ide ako o život. Ale so správnou motiváciou doslova nespoznávate svoje dieťa. Radosť ho sprevádzať v prírode. Ako teda získať motiváciu?

Motivácia detí sa môže rozdeliť na štyri časti:

  • Cieľovka
  • Postupovka
  • Zaujímavosť
  • Mind escaping

1. motivácia detí – Cieľovka

Chaty

Cieľovka je odmena v cieli výletu. Môže to byť napríklad chata, bufet, ubytovanie, s vidinou jedla, džúsiku, ihriska, oddychu, detského kútika, kofoly, alebo čohokoľvek, čo v tom momente vie pookriať vaše duše a telá. Chata v cieli, alebo po ceste, je podľa mojich skúseností, jedna z najsilnejších a najefektívnejších motivácií. Určite už dávno využívate opekanie alebo varenie v cieli, niekedy stačí aj zábava so zakladním ohňa netradičným spôsobom (napríklad z iskier z kresadla). Preto ak plánujete výlet, zahrňte do trasy nejakú chatu a ideálne na koniec alebo do cieľa trasy. Ak totiž chcete ísť ďalej, tak opustiť helikoptéru a famóznu šmykľavku na Zamkovského chate vo Vysokých Tatrách je takmer nadľudský čin.

Dajte im jedlo a hry

Ďalším silným žolíkom je sladké. Keďže ide o cieľovku, tak nejaké výnimočné sladké, ktoré normálne deti nedostávajú. Nájdite si v sorftimente dobrôt nejakú extrovinku a schovajte si ju do šuflíka len a len na tieto príležitosti. Nedávno som takto zobrala deťom maličké čokoládou poliate perníčky za každú jazdu dolu zjazdovkou. Ešte také nikdy nejedli. Ani som netušila, aký to bude mať úspech! Deti ma doslova uháňali hore a dole zjazdovkou. Po niekoľkých vyšlapaniach zjazdovky som ja už padala únavou a deti sa pýtali na perníčky. Čerstvé ako doma na gauči.

Ďalšou odmenou v cieli môžu byť hry. Deti vždy spozornejú pri slove „hra“, takže aspoň úvodnú pozornosť a záujem máte vo vrecku. Napríklad sa dohodnete, že v cieli si zahráte nejakú obľúbenú hru, schovku, pustíte si parašutistu, šarkana, alebo vystrelíte raketu. Podobné je aj napríklad zbieranie pečiatok z chát do zápisníkov, pohľadníc či drevených známok alebo nálepiek typu Wanderbook. Výborným pomocníkom môže byť zápisník alebo denník. Môžete si v cieli nakresliť mapu vášho výletu, alebo čo ste po ceste videli, alebo riešiť úlohy, ktoré si vopred pripravíte a potom riešite v cieli. Napríklad my takto chodíme na „našu lúku“ do lesa nad našou dedinou. Tu skôr potrebujem motiváciu ja, keďže je to pre mňa, ako sa vraví, otrepaná klasika hraničiaca s nudou. Začali sme však na lúke robiť všelijaké aktivity, kreslili sme mapy pokladu, ktorý sme následne (improvizačne) hľadali, robili sme prírodné mandaly, vyrezávali drevo s nožom, zapaľovali oheň bez zápaliek, vyrábali prístrešok pre lúčne myši, hľadali lúčne myši, vyrábali hojdačku, hojdali sa, liezli po stromoch, hrali schovku, plietli vence. Hier a aktivít vhodných ako odmena do cieľa je veľa. Môžete si pomôcť hamakou – závesná sieť alebo “posteľ”, ktorá je pre deti úžasnou hojdačkou a miestom pre schovku, alebo s dvomi lanami spraviť “lanové centrum“. Natiahnete laná na stromy tesne nad zemou alebo stačí ak položíte laná na zem (tu postačí aj špagát) a spravíte si pohybové aktivity – výzvy : prejsť po lane, preskakovať lano so spojenými nohami, atď. Spomínam si ešte ako dieťa sme sa s otcom na takýchto lanách, v lesoch na Železnej studničke, celé hodiny nasmiali do kŕčov bruchu.

Voda a atrakcie

Posledným kvalitným nápadom na Cieľovku je vybrať zaujímavý/výnimočný cieľ. Napríklad veľká voda, potok, jazero, mláka na čľapkanie, vodné žľaby, vodný mlyn. Voda má mimoriadne magické kúzlo pre deti. V akejkoľvek forme, a to i ľadovej, má úžasný motivačný vplyv na deti. Hlavne ak sa v nej/pri nej môžu poriadne vyjašiť. Zoberte si radšej náhradné oblečenie ako zakazovať deťom stať sa na chvíľu Bahno-manmi. Podobné ciele môžu byť kone, vyhliadkové veže, lanovka, zubačka, jaskyne, hrady, zrúcaniny, štôlne, vodopády, čučoriedky na hrebeni, rôzne obory a zvernice s divými zverami, kŕdle havranov na mŕtvej líške a vlastne všetky prírodné a ľuďmi vytvorené atrakcie. Vy už si niečo istotne vymyslíte ;). My napríklad, keď chýba zaujímavý cieľ a celý deň šliapeme “len” na nejaký výhľad, často využívame kombináciu detskej imaginácie a strachu a chodíme hľadať do lesa/na hrady/na kopce draky. Ideálne je, keď sa k tomu pomedzi stromy a spoza hrebeňa prevaľuje hmla. To je u nás „dych draka“. Mali by ste vidieť ako fičia. No a keď zavelím, že „niekde tu bude drak, musíme byť ticho, aby sme ho nezobudili!“ mali by ste počuť to ticho. Konečne chvíľu tichooooooo.

2. motivácia detí – Postupovka

Postupovka je ďalším spôsobom ako podporiť motiváciuchuť detí k turistike a výletovaniu. Postupovka sú aktivity počas chôdze. Deti sa tak zabavia, čas im rýchlejšie odsýpa, nevnímajú prípadné nepohodlie či únavu, alebo nezáživný terén. Je jednoduchšie a zároveň ťažšie motivovať deti cez postupovku, ako cez cieľovku. Jednoduchšie v tom zmysle, že pre deti je ťažšie mať v hlave ďaleký cieľ, ku ktorému idú celý deň. Je to pre nich dlho ako rok pre nás. Oveľa lepšie sa im udržuje pozornosť na veci menšie, ale častejšie. A náročnejšie je to preto, že to kladie nárok na nás, aby sme im tie malé ale časté veci pripravili.

Pokladovky na všetky spôsoby

Vynikajúcou Postupovkou je tzv. nature treasure hunt – prírodné hľadanie pokladov. Je to aktivita, pri ktorej dieťa hľadá vopred pripravený zoznam vecí, ako napríklad šišku, list javora, snrčí bobek, a na papier si zaznamenáva, čo už našlo. Mne sa veľmi páči tzv. sense treasure hunt – čiže hľadanie vecí podľa zmyslov. Páči sa mi prepojenie vnímania so skutočnými vecami. Nápadov na hľadanie na vytlačenie nájdete na internete veľké množstvá. Je to naša obľúbená aktivita a potom nosím domov plné vrecká kamienkov, šišiek, listov, ulít, gaštanov, a bobkov (áno, aj to bolo 😀 ). Veselou variáciou sú aj napríklad Maľované kamene. Cieľom je hľadať krásne pomaľované kamienky kde-tu náhodne “pohodené” na všelijakých miestach a tiež sám nezištne maľovať kamene a skryť ich tak, aby vyvolali nečakané úsmevy a reťazové reakcie radosti. Nevýhodou je, že ich nájdenie je vec náhody, čiže nemáte úplne pevnú istotu, že niečo určite nájdete. Ďalší druh Postupovky môže byť aj „hon za pokladom“ (na ang. stránkach to nájdete pod slovom “treasure hunt”), ktorý vyrobíte dieťaťu deň vopred. Nachystáte po ceste skryté poklady, pripravíte mapu a na druhý deň objavujete. Niekedy sa takéto pokladovky robia aj na detské oslavy v prírode. V tomto prípade veľmi oceňujem zápalistosť a nápaditosť rodičov. Ak sa vám to nechce robiť, niektoré pokladovky sú už vyrobené – napríklad Honba za pokladom alebo Pokladovka.

Tursitické zápisníky a mapy

Nám sa však osvedčili tzv Výletové denníky. Sú to vopred pripravené denné zápisníky/denníky s aktivitami, hľadačkami, úlohami na každý deň. Je to vlastne spojenie “nature” a “sense treasure hunt”, pokladovky, vzdelávacích a informačných úloh a aktivít na prepojenie zmyslov, prírody a lokality. Aktivity a úlohy sú úzko prepojené s daným miestom, a majú za úlohu nie len zabaviť, ale aj rozšíriť informácie o lokalite a prejdenej trase, hravým a zaujímavým spôsobom. Je to trochu náročnejšie na prípravu a vždy si musím čo – to naštudovať aj z mapy, aj z histórie, aj z internetu. Takže je to obohatenie a určité duševné naladenie aj pre mňa a potom má ten výlet celkom iný rozmer. Výletové denníky Javorina a Pieniny na stiahnutie tu :

Na stiahnutie

Keď už spomínam preskúmavanie máp, prichádzam k ďalšiemu bodu ako ozvláštniť výlet a to je orientačná aktivita. Ak máte staršie deti, môžete sa spolu veľmi dobre zabaviť „orienťákmi“. Práca s mapou, buzola, kompas, síce „zastaralé“ ale stále jaré.

Pohybovky, preliezačky a rebríky

Vec, ktorá paradoxne najviac motivuje moje deti je pohybovka. To znamená, že po ceste hľadáte veci, na ktorých sa dá liezť, skákať, preskakovať, hádzať, vyliezať a podobne. Celá cesta je vlastne od jedného k ďalšiemu spadnutému stromu, na ktorý sa dá vyliezť a skočiť, na ďalšiu skalu, ďalší peň, k ďalšej mláke na skočenie dnu a tak podobne. Takto moje staršie dieťa vyšlo úplne samo v dvoch rokoch na Pajštún z Borinky. Stačilo mu ukazovať kde po ceste sú popadané stromy, na ktoré sa dá liezť a skákať dolu. Zvyčajne to chce iba trochu kreativity a nadšený hlas, ktorým deťom oznamujete, že vidíte ďalší vymakaný strom a skalu na lezenie/hádzanie a už to ide samo. U nás funguje aj hľadanie liečiviek a bukvíc na jedenie a srnčích bobkov (tie nejeme :D).

Výbornou Postupovkou – pohybovkou sú rôzne rebríky, reťaze, schody, priechody, priesmyky, diery, kramle” a a iné turistické ozvláštnenia. Toto na moje deti zaberá vždy a s neuveriteľnou silou. Stačí povedať, že tam budú nejaké tieto veci, a hotovo, nestíham za nimi utekať celý deň.

Kešky a nesmrteľný hit – sladké

Ďalšou zaujímavou Postupovkou, ale aj Cieľovkou, sú aj kešky – geocaching. Je to hľadanie skrytých kešiek (cache) – krabičiek, kde sa zapisujete a môžete vymieňať veci z krabičky, a zbierať kešky v aplikácii. Je to v skutočnosti aktivita pre dospelých, ale v mnohých keškách sú hračky, čo výborne zaberá na deti. O keškách a geocachingu sme písali tu: Geocaching – Zem je naše ihrisko.

A na poslednom mieste, hoci spontánne všetkými najviac používanom, je sladké a dobroty. Asi najľahšie je deti namotivovať dobrotami. Za ďalšou zákrutou, na ďalšej križovatke, za pol hodiny. Zámerne dávam tento spôsob Postupovky na koniec, lebo je najmenej kreatívny a zdravý 😀

3. motivácia detí – Zaujímavosť

Už sme prebrali motiváciu s víziou cieľa ako odmeny – Cieľovka, s víziou zábavy po ceste – Postupovka. Teraz sa pozrieme na Zaujímavosť. Je to „schopnosť“ urobiť cestu zaujímavou/výnimočnou/inou. To sa dá napríklad použitím iného dopravného prostriedku. Či vymeníte auto za vlak, alebo si na samotný výlet si zoberiete pre zmenu aj odrážadlo alebo kolobežku. Niekedy pomáha ísť na obvyklé miesto inou trasou. Alebo v iný čas. Táto jeseň a zima bola mimoriadne prajná na famózne východy slnka, západy slnkaneuveriteľné inverzie, aj v nízkych polohách. Zažiť „betónovú“ inverziu, kedy je pod vami hmla hustá ako betón a nad vami číro číre nebo s vrcholkami hôr, to nenechá žiadne srdce chladným. Okrem hry so slnkom si môžete pre zmenu zvoliť aj výlet v úplnej tme. Čelovky alebo lampáše sú pre deti úžasným lákadlom a osviežia nejeden „notorický“ výlet.

4. motivácia detí – Mind escaping

Rozprávky a pesničky

A na záver prinášame posledný bod na podporu motivácie detí pri turistike v prírode a tou je Mind escaping. To znamená, že dieťa je myšlienkovo niekde úplne inde a cesta sa veľmi dobre “odsýpa”. Sem patria moje obľúbené rozprávky a pesničky. V časoch, keď boli moje deti menšie, a potrebovali to, som dokázala rozprávať celé hodiny rozprávky o drakoch a rytieroch. A spievať. Hlavne do kopca, to bolo ako americkí vojaci na tréningu. Keď bol môj starší syn maličký, zaberali len pesničky. Išli sme za rúčku a ja som spievala. Celé hodiny. Neskôr zasa fungovali rozprávky. Zo všetkých tých rozprávok, a na niektoré som skutočne hrdá, lebo majú nielen hlavu a pätu ale aj vzdelávací a psychologický podtext (napríklad dračica, ktorá nemohla mať deti). Teraz vymýšľa rozprávky on a celé hodiny mi ich prednáša. Nikdy nezabudnem na 6 hodinový príbeh o štyroch Lego bojovníkoch – pirát, indián, cowboy a šerif, ktorí medzi sebou bojovali. Dieťa, vtedy 5,5r, prešlo 20km a 1090m prevýšenie – Poloniny z Novej Sedlice. Jedine vďaka vlastnému príbehu. Ak nemáte po ruke rozprávky v hlave, môžete si dopomôcť rôznymi audio knihami alebo appkami s detskou literatúrou – ja rada čítam z Readmio.

Hádanky

Keď máte staršie deti, veľmi fajn sú myšlienkové hry. Hádať na čo navzájom myslíte vám zaberie v pohode aj pol dňa. Začínať slovo písmenom, na ktoré končí predošlé slovo, hra na telefón, rôzne hádanky Bilba Pytlíka. Proste všetky tie „strašne super“ hry z detských táborov nášho detstva. Ale aké sú teraz dobré!

Záver

Takmer všetky tipy ako motivovať deti pri turistike a pohybe v prírode sú z mojich vlastných skúseností. Mám ich rokmi odskúšané, a môžem povedať, že je to “nekonečný príbeh”, pretože potreby detí sa neustále menia. Čo zaberalo dnes nemusí o mesiac. A čo dnes prešlo nepovšimnuté, nabudúce bude trhák výletu. Veľa tipov je výsledkom improvizácie na mieste. Určite je dobre sa takou spontánnou improvizáciou vyzbrojiť … no a železnými nervami :).

Ak máte nejaké ďalšie nápady, motivačné pomôcky a tipy, napíšte nám ich do komentára! Budeme sa veľmi tešiť na ďalšie aktualizácie nášho zoznamu.

Prajem krásne výlety s nadšenými deťmi.

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *