Lezenie s deťmi – Kaľamárka

Lezenie s deťmi sa skutočne dá a na Slovensku je množstvo vhodných lezeckých oblastí, napríklad úžasná lezecká oblasť Kaľamárka. Vy si dobre zaleziete, deti sa zahrajú pod skalami, zdatnejšie si môžu poliezť. Vitajte v ríši jedinečného andezitu.

Horné, Dolné skaly a deti

Na Kaľamárke sa dá liezť vo viacerých sektoroch. Je tu 5 sektorov: Kaľamárka Juh, Boriakove skaly, Horné skaly a Dolné skaly (Horáreň). S deťmi sme liezli na Horných skalách i Dolných skalách. Priestor pod skalami je príjemnejší okolo Horných skál. Je tam viac voľného priestoru, väčšia rovinka, na viacerých miestach si môžete rozložiť i deku. Okolo Horných skál je aj zaujímavý Náučný chodník. Horné skaly sú najbližšie ku parkovisku pri Horárni Kaľamárka, preto tam niekedy môže byť dosť ľudí. V takom prípade sa môžete presunúť na Dolné skaly. Priestor pod skalami je trochu kamenistý, ale zato poskytuje dostatok zábavy pre deti na preliezanie. Takže si tam dokážete krásne v pohode zaliezť, pričom sa deti super zabavia.

Z Boriakových skál je famózny výhľad a v sektore Kaľamárka juh sme ešte neboli, ale na lúke Pod Kaľamárkou môžete parkovať. Spanie na divoko v okolí neodporúčame, nie len preto, že to nie je povolené, ale aj kvôli medveďom. Tých je v okolí Poľany skutočne veľa!

Aká je to skala a kde sa dá spať

Prístup ku Kaľamárke je pohodlný – autom z Detvy – auto zaparkujete na parkovisku Horáreň. Materiál skaly je v skutku jedinečný – andezit. Pokiaľ ste na tom ešte neliezli, pripravte si nervy a prsty 😀 . Skala drží, ale často je hladká s malými jamkami. Lezenie na trenie nie je výnimočné. Keď prší, je skala komplet premočená a nasiaknutá vodou, aj na dlhšiu dobu. Takže si zvoľte výlet v čase dlhodobejšie suchého počasia. A pripravte sa na dlhšie odlezy a pevné nervy pri výške prvého istenia. Taká starosvetská klasika 😉 . Obtiažnosť sa pohybuje od 5 UIAA a viac. Pre deti, sa nájdu viaceré skalné vežičky a nálezy k cestám, kde sa môžu pohýbať s horným lanom. Je to však náročnejšia lezecká oblasť pre samotné detské lezenie.

Viac o lezeckej oblasti Kaľamárka a sprievodcu nájdete na tu: Kaľamárka alebo na stránke https://www.kalamarka.sk/aktualne, kde nájdete informácie o ubytovaní a prespávaní. Na klasických miestach, pod skalami, na lúkach a okolo chatiek je dnes stanovanie oficiálne zakázané. Stanovanie je možné pri horárni vedľa parkoviska.

V okolí sa dá veľa turistikovať a prechádzať sa s deťmi, lokalita Poľany je skutočne nádherná! Kone, ovce, malebné výhľady, lúky, pastviny, chatky. Všetko je priechodné terénnym kočíkom! Avšak my sme sa trochu obávali stretu s medveďmi. Keď sa jeden prechádzal ponad Horáreň, vzalo nám to posledné zvyšky odvahy a okrem miest húfne navštevovanými ľuďmi sme sa nikam inam nepohli. Po červenej turistickej značke, pokračujúc od Horárne hore, sa dostanete Horskému hotelu Poľana a ďalej červenou turistickou značkou na Poľanu. V horskom hoteli si môžete pozrieť plagát o medveďoch, ktoré tu aktuálne žijú 😀

Dana

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *