Zbieranie byliniek

Zbieranie byliniek je veľmi obľúbeným spríjemnením výletov pre dospelých ale i deti! Deti milujú zbieranie byliniek. A ja milujem jar. Keď sa príroda prebudí zo svojej hnedej šede a lístky s vypätím síl vyrašia na konárikoch stromov. Hurá, konečne bylinky!

Začiatok jari, čo sa zbiera

Dlhší čas sa v našom okolí viac menej márne snažím si nájsť „svoje miesto“ na podbeľ, žltú miniatúru hneď zjari. Pamätám si ho z detstva, ale to bolo v inom kraji, tak tu obchádzam potoky a lúky už od marca. Minulý rok sa mi podarilo nájsť tiež plný les prvosienok, pod Sivcom, dokonca pomerne neskoro, až v máji, pritom to je skorá jarná bylinka.

Od marca sú plné lesy krásneho medvedieho cesnaku, ja zbieram listy a potom aj kvietky, listy vtedy už nie sú také mocné, ale kvet je tiež jedlý a krásne vonia. Fakt, vôbec nie po cesnaku 😊

Pod domom máme mestský park a ten je na jar plný pľúcnika. Ozaj, prečo majú jeho kvety toľko farieb? Kvety sa sfarbujú podľa stavu kyslosti bunkovej šťavy, červená – kyslá, modrá – alkalická. Je to taký semafor pre včielky.

Myší chvost, alebo rebríček, by vraj každá žena mala občas zaradiť do svojho pitného režimu, rovnako ako mladú žihľavu, obe začínajú v neskoršiu jar, niekedy v apríli.

V máji konečne na lúkach začína materina dúška, tú úplne milujem, je to môj dokonalý čaj. Kamilku, alebo Matricariu chamomillu (keď krtko chcel liečiť chorú myšku) som si zasadila, pamätám si, ako som v detstve u nagymamy musela „česať“ dvor, aby sme mali na zimu. A pri prechladnutí sme inhalovali nad hrncom prikrytí uterákom 😀

Prichádza leto, zber nekončí

Z letných výletov sa vraciam vždy s plným batohom repíkapamajoránu, čiže dobrej mysle. A k tým ženám opäť, aj alchemilkyveroniky lekárskej. Z ľubovníka som si tohto roku konečne spravila aj jánsky olej, keď už mám teda pokazené koleno.

Divozel som sa pokúsila prepašovať aj do svojej záhrady, ale niečo ho zožralo. Skúsim o rok. Zo žltých kvetov ešte zbieram zlatobyľ, ale len obyčajnú, nie jej sesternicu kanadskú, ktorá je invazívna.

Čo vlastne ešte obtrhávam 😀

Dýchacie problémy – Sedmikrásky, fialky, púpava, ďatelina, baza, jahoda, ostružina, skorocel, slez, kvety maku

Trávenie – marinka voňavá (lipkavec), palina, zemežlč, ribizľa, čučoriedka, pyštek, betonika, plus dačo chutné, lebo toto sú samé horké byliny

Upokojenie – levanduľa, chmeľ, ľubovník, medovka

Močové veci – praslička, žihľava, stavikrv, plus dačo chutné

Kurie oči – lastovičník

Na pekné sny – túžobník brestový

Na opuchy očí – očianka rostkowa

Zbierajú sa aj stromy a listy

Zo stromov oberám ruže, agát, smrekové výhonky, jasné bazu, aj bobule, lipu, kvety (i listy) hlohu, skúšala som aj brezu, ale niekedy si spomeniem príliš neskoro na gemmoterapiu, proste zaspím dobu.

Ja doplním, že veľmi rada zbieram jarné listy divých jahôd (vnútorná krása), ostružiny a žihľavy (močopudné, očista, žihľava sa dá použiť aj na čerstvé smoothie alebo sušenú na čaj), lesných fialiek, kvety púpav. (Dana)

Zbieranie a spoznávanie ako motivácia

Zbieranie byliniek môže byť tiež veľmi dobrou motiváciou pre deti na výlet. Môžete sa vyslovene vybrať na zber, na obľúbené lúky či trasy, alebo si môžete zberom ozvláštniť nejaký turistický výlet. Môj mladší syn miluje zbierať “kytičky” medvedieho cesnaku a za pľúcnikom sa predháňajú, kto nájde ďalší a ďalší. Takto si môžete nielen spríjemniť ale aj napríklad predĺžiť výlet, a ešte k tomu spojíte príjemné s užitočným. Ďalšie nápady ako na motiváciu detí na výlety nájdete v článku: Ako motivovať deti pri turistike v prírode.

Spoznávanie byliniek, stromov a rastlín je celkom zaujímavá aktivita nie len pre deti, ale aj dospelých. Ak nepoznáte všetky bylinky, alebo neviete ako vyzerajú, či na mieste ste si zrazu nie celkom istí, či je to “jedlé” – toto sa mne stáva dosť často, na obrázku v knihe mi tá či tá rastlinka príde, že vyzerá celkom inak ako v skutočnosti, odporúčam stiahnuť si do telefónu niektorú z rozpoznávacích aplikácií – napríklad PlantNet , alebo nosiť so sebou atlas 😉

Domáce som nepísala, lebo šalviu, mätu, bazalku, atď má asi už každý doma.

A korene som sa ešte neodhodlala vykopávať, ale raz… tak to bude kostihojčakanka a koreň púpavy 😊

Veľmi dôležitá je aj vhodná doba zberu. Nemali by sa zbierať za dažďa, rosy a vlhka. Najlepší je dopoludňajší zber.

text a fotky pre Outdoormamas pripravila Janka Bujnová Liska

doplnený text Dana Arvay

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *