Vysoké Tatry s deťmi – Hincovo pleso v štýle bike&hike

Vysoké Tatry sú priaznivou destináciou aj pre výlety v štýle bike&hike. Na bicykli prejdete jeden úsek, zväčša asfaltový, bicykel potom zamknete a ďalej pokračujete po vlastných. Že sa to nedá s deťmi? Tak ako skoro všetko, aj toto viete absolovovať s deťmi. Aj keď musíte rátať so všetkým…:)

Toto bol to jeden z tých tripov s deťmi, kedy ste radi, že ste prežili do konca a domov prišli do tmy. A na druhý deň by ste za osobného maséra, saunu a 24/7 wellness dali neviemčo. Ale ten pocit a endorfíny za to stoja. Ako sa to vraví? Že život začína pri vyjdení zo svojej komfortnej zóny? 😀 

Mala som to všetko naplánované. Do bodky. Haha, aká naivná som bola. Večer ešte balím batoh, aby sme ráno išli v slede budíček (s úsmevom) – pohodové raňajky – elekrička o 8:00 ráno. Cieľ som mala jediný – odviezť sa tatranskou električkou zo Starého Smokovca na zastávku Popradské Pleso, potom si to na bicykloch vyšlapať k plesu, a odtiaľ peši k Veľkému Hincovmu plesu. “Pohoda, nie?”, myslí si tatranským vzduchom oblbnutá matka.

Keďže som spravila fatálnu chybu a podvečer si dala kávu (síce neskutočne dobrú, ale…), v noci som naspala tak 4 hodiny. Prerušovane, každú chvíľu ma budí dieťa alebo ja sama. Keď začne svitať, neviem či sa mám tešiť alebo plakať. Tieto pocity poznám ešte z dávnych čias – vždy keď som spala na horskej chate vo vyššej nadmorskej výške, tak prvú noc som nezažmúrila ani oka. A na druhý deň ma čakal výkon, predlhá túra, ľadovec, či podobné. Ono,tie hory človeka v konečnom dôsledku vždy tak vyhecujú, že únava ide tam tam. Aspoň do najbližšieho večera.

Ale spať k našej mini expedícii, ako som si to nazvala ráno, keď som sa rozbitá zobudila. Pravidlo, že keď sa začiatkom dňa všetko kazí, treba vydržať a bude to lepšie, som si opakovala ako mantru. A deň som si rozdelila na mikro cieľe. Krok po kroku…

Prvý cieľ – stihnúť tatranskú električku o 8:00 ráno.

Kde sú tie časy, keď si poviete že vyrazíte o 4:00 ráno, tak aj vyrazíte. S deťmi je často krát výzva vyraziť aj o 8:00 ráno. Mladšia Adelka sa budí ráno o pol 6 extra ľavou nohou. Tak ľavou, že môj časový plán, vyrážať na pohodu o 7:45 , začína mať vážne trhliny. Pomalé raňajky sa zmenia na rýchle hodenie müsli na stôl. Prebaľujeme batohy, hádžeme na seba oblečenie, skáčeme na bicykle a fičíme na zastávku.

Prvý cieľ splnený. Stihli sme to.

 

Druhý cieľ – prežiť jazdu električkou…

…s dvomi deťmi a dvomi bicyklami. Čo by nebol problém, keby električka nebola plná. Ľudia pri otvorení dverí na nás len zízajú, ale keďže máme šťastie na dobrých ľudí, ustúpia nám, a my sa namačkáme do vnútra. Ešte ale nie je vyhraté. 35 minút visím na jednej ruke, v druhej držím môj bicykel s cyklosedačkou, Adelka (3r) sa drží mojej nohy, Nelka (6r) sa opiera svojím bicyklom o môj bicykel a levituje v medzipriestore.

Nakoniec tých 35 minút pomalyyyy prejde (“mamíííí, kedy tam už budeme”, začína riadne skoro) a vystupujeme na zastávke Popradské Pleso. Druhý cieľ splnený.

 

Tretí cieľ – vyšľapať na bicykli na Popradské pleso…

…”Veď sú to iba 4 km.” “Ale 262m prevýšenia”. No na chrbte dva batohy, na nohách turistické topánky, aj to dieťa mám pocit že cez noc pribralo 5 kíl 😀 Do toho už v druhej strmej zákrute Nelka frfle, že čo som to zasa vymyslela. Ja fučím ako ťažná lokomotíva, tak jej len ticho prikyvujem (a súhlasím). Ale po pár strmých zákrutách, kde si aj potlačíme, sme v druhej polovici cesty. Tam je už stúpanie pozvolnejšie, konečne sa napĺňa moja vizualizácia “matky na bicykli s vlajucím vlasmi (teda copom) vo vetre a vysmiatom dieťati po boku” 😀

Sme na Popradskom plese! Trvalo nám to nakoniec hodinu. Ale čertovsky dlhú hodinu. Celkovo, v tento deň ide ten čas neobyčajne pomaly. No ale tretí cieľ je splnený.

 

Štvrtý cieľ – vyjsť na Veľké Hincovo Pleso

Zamykáme bicykle pri chate a vyrážame hore dolinou. Adelka statočne kráča sama z kameňa na kameň, vo vílich šatách a s paličkou v ruke. Naše tempo je slimačie, ale sme hrdé slimáky. Ľudí je dosť, trpezlivo nás obchádzajú, i keď v užších úsekoch mám pocit, že sem tam začíname tvoriť rad ako na reťaziach na Rysy 😀 S pár malými prestávkami sa dostaneme k potoku ktorý treba popreskakovať cez kamene a za ním začína už strmšie stúpanie. Adelku sa mi nakoniec podarí prehovoriť, aby mi išla do nosiča na chrbát. Kým si ju nahodím, Nelka už sama akrobaticky popreskakuje cez potok a máva mi z druhej strany. Čaká nás stúpanie cik-cakmi strmým hangom. Z Nelky je už super parťák, tak sa mi aj podarí zadýchať sa. Lokomotíva sa mení na nepálskeho šerpu, obloženého spredu aj odzadu. Aspoň, že Adelka zaspala, a tak sa mi náklad na chrbte aspoň nemrví, netlačí bradou medzi lopatky a nekopká nohami do bedier.

Stúpanie je väčšinou príjemné, miestami strmšie. Vyskytnú sa aj 2-3 úseky, kde sa chodník zmení na krátku skalnú stienku a je treba použiť všetky 4 končatiny. Nelka to prejde bezproblémovo sama, ale pre istotu ju istím zozadu. Potíme sa, fučíme, oddychujeme, fotíme sa a zrazu sme už hore a čaká nás záverečná rovinka k Veľkému Hincovmu plesu.

Počasie gýčové, výhľady ešte gýčovejšie. Slnko, bezvetrie. Pri plese strávime minimálne hodinu. Obedujeme, deti lozia po skalách, kým ja fotím promo fotky pre Outdoormamas omaľovanky. Kamzíky nad Hincovým plesom sú konečne na Hincovom plese! 🙂 A keďže som ich vytrepala až tam, neodpustím si reklamnú vsuvku – tieto omaľovanky si môžete v hmateľnej papierovej aj elektronickej pdf podobe kúpiť v našom mini Outdoormamas e-shope 😉 Okrem podpory OZ Outdoormamas potešíte aj autora kresieb, čiže mňa 😀 

Sledujeme helikoptéru, ktorá celý deň krúži v doline a dokonca zavíta aj k nám a nachvíľu pristane. (Po návrate sme sa dozvedeli, že na Rysoch sa stalo tragické nešťastie…aj to sú hory. Aj o tom sa rozprávam s deťmi…)

No…pri Hincovom plese by sme si hoveli až do večera, ale dochádza nam jedlo aj voda a viem, že cesta späť nebude tiež zadarmo.

 

Piaty cieľ – zostup dole, z plesa na pleso

Začiatok zostupu ideme zase v slimačom tempe. Ale to tak býva, keď sa vám nosenci menia na malých turistov. Adelka šikovne schádza, raz s paličkou, raz za ruku, až prídeme po prvú strmú časť. Nakoniec ju prehovorím, že už je čas ísť na chrbát. Otočená tvárou k skale, s Adelkou na chrbte, s batohom na bruchu (toto je inak celé zle, tu sa odo mňa neinšpirujte) schádzam strmšie úseky a istím zo spodu Nelku. Potok pod hangom zase preskáčeme bez problémov, a už nás čaká len “zbeh” k Popradskému plesu. Piaty cieľ splnený.

Tu si ani neviete predstaviť aké sme šťastné za tie bicykle! Namiesto ďalších 4km po asfalte (alebo príjemnešou variantou k Štrbskému plesu) šľapneme na pedále a fííííííííííí. Už sme dole. A áno, bola nám zima. Bundy, buffky a rukavice sa veru zišli.

 

Šiesty cieľ – vopchať sa do tatranskej električky

Úprimne. Toto mi ani v najhoršom sne nenapadlo, že bude problém. Asi som naivná. Ale hrča v hrdle mi vznikla akonáhle som uvidela tie davy na zastávke. Nemecký turista sa pristavil, či nepotrebujem pomôcť s deťmi. Zatiaľ sa usmievam a vravím “že zvládam”. Haha, moja naivita pretrváva. A potom prišla plná električka, mne sa pretočili oči, v hlave mi začal víriť krízový plán, čo spravíme, keď sa do nej nevopcháme a ostaneme na zastávke bez jedla, s troma glgmi vody a po západe slnka. Ďalší spoj až o hodinu. Do predných dverí nebola šanca sa vopchať, bežím k vodičovi, nech počká, že sa idem skúsiť vopchať do zadných. Ale kým som sa tam s mojou karavánou doteperila, tiež bez šance. A tu sa objavil náš anjel strážny. Nemecký turista, ktorý mi pred 10 minútami ponúkal pomoc. Vynoril sa z až po dvere natlačeného davu v zadnom vozni, začal tam všetkých manažovať, posúvať a usmerňovať, ďalší ľudia sa pridali, jeden zobral Nelkin bicykel, ďalší Nelku, ďalší zobrali môj bycikel a zmestili sme sa! Krajší záver sme si nemohli priať, proste dobrí ľudia existujú! Síce som stála na jednej nohe, bicykle sme mali rozlezené po polovici vozňa, ale dali sme to!

Siedmy cieľ som už nemala. Domov sme prišli za tmy. Cítila som sa ako po výstupe na štvortisícovku. Rozbito ale ŽIVO! Čo som to spomínala na začiatku o výstupe zo svojej komfortnej zóny? 🙂 Tak o tomto to je!

Zažila, prežila a spísala Kati.

 

Chceš originálne veci od Outdoormamas? ->

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required
GDPR *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *