Pezinská baba – mekka bežkárov

Neďaleko Pezinka, na hrebeni Malých Karpát, v oblasti Pezinská Baba sa nachádzajú upravené bežecké trate, ktoré sú mekkou malokarpatských bežkárov. V skupine Outdoormamas svoj zážitok sprostredkovala Michaela Kotrhová Fečerová.

Kto by si myslel, že Michaela prišla na Pezinskú babu rovno na bežkách priamo z Bratislavy, mýli sa, ale o tom, že je aj takáto možnosť, si napíšeme o pár riadkov nižšie. Ak aj vy zvolíte tú pohodlnejšiu cestu autom, môžete využiť parkovisko pri hlavnej ceste alebo menšie parkovisko pri lyžiarskom svahu, kde pri priaznivých podmienkach premáva vlek a býva aj večerné lyžovanie. Pozor na víkendy, príďte radšej dostatočne včas, aby sa vám ušlo parkovacie miesto.

Ak sa rozhodnete pre bežky, treba sa z parkoviska vybrať doprava po červenej turistickej značke. Po cca 300 m zbadáte naľavo dreveničku, kde začínajú a končia všetky bežkárske okruhy. Sú 4 – farebne rozlíšené.

Najľahší a najkratší (2km) je čierny, vhodný pre začiatočníkov, bez výraznejších prudkých stúpaní a zjazdov. Modrý (3km) je najviac využívaný, zelený (4km) dá trošku zabrať a červený (5km) je najnáročnejší. Dajú sa však vzájomne kombinovať a prechádzať z jedného na druhý.

Hladní predsa nebudeme

Občerstviť sa dá v Motoreste pri hlavnej ceste, v bufete pri parkovisku alebo v Chate Korenný vrch v smere na Pezinok po modrej turistickej značke, ktorá pokračuje okolo obľúbeného svahu sánkarov a bobistov.

Bežkovanie v Bratislave? Prečo nie?

V prípade bohatej snehovej nádielky si ušetrite cestu na Pezinskú babu a svoje bežkárske zážitky môžete absolvovať aj priamo v Bratislave. Lesné cesty a turistické chodníčky sa vďaka obetavým bežkárom, ktorí prerazia prvú stopu, zmenia na parádne bežecké trasy. Obľúbené je okolie Kamzíka, Peknej cesty, trasa z Rače na Biely kríž, z Lamača na Kačín. Nezaostávajú ani miestne trasy nad podkarpatskými obcami (Sv. Jur, Limbach, Zochova chata, Stupava…) Úplnou čerešničkou na snehovej torte je prechod hrebeňom Malých Karpát z Pezinskej Baby smer Bratislava, napr. na Biely kríž, kde sa dá posilniť v bufete. Po Biely kríž je to cca 15 km a odtiaľ sa už vyberiete na ktorúkoľvek stranu, všetko bude dole kopcom.

Zanechajme stopu iba v stope

Čo si treba uvedomiť je, že bežecké trasy vznikajú vďaka obetavým ľuďom, ochotným spraviť stopu či už strojovo alebo vlastnými silami. Stačí jeden turista – pešiak, ktorý si to možno ani neuvedomí, a úsilie vyjde nazmar, stopa je zničená. Preto ak idete v zime do zasneženej prírody, choďte, prosím, mimo bežkárskych trás a nedovoľte ich pošliapať ani vašim miláčikom (dvojnohým aj štvornohým).

Nebežkujem, nelyžujem, vezmete ma? Ber sánky a ideme 🙂

Ak nelyžujete ani nebežkujete, nezúfajte. Postačovať budú nohy alebo berte boby, sánky, lopáre (nie tie kuchynské) a ide sa. Podmienkou dokonca nie je ani mať so sebou dieťa, stačí sa tým dieťaťom opäť stať.

Blízke Konské hlavy poslúžia tým, ktorí čakajú lyžiarov. Berieme nohy na plecia a kým vybehneme tam a späť, spálime tak isto kalórii ako tí, čo sa akurát vyzúvajú z lyžiarok.

Neďaleký Čmeľok je zas ako stvorený pre perfektné sánkovanie a bobovanie mimo nebezpečenstva zjazdovky.

Informácie o stave trate, počasí a správcovi

Ak nemáte svoju bežeckú výstroj, nezúfajte. Tá sa dá požičať v miestnej požičovni, ktorú nájdete na parkovisku pri kase zjazdoviek. Ak chcete vedieť aktuálne info o stave tratí, počasí a podobne, sledujte stránku správcu bežkárskych tratí na Babe: Bežky BABA

“Bežkárske trate na Babe vlastní a spravuje OZ AŠK Pezinok oddiel bežeckého lyžovania a dobrovoľníci. Všetky práce sú vykonávané bez nároku na odmenu. Z dobrovoľných príspevkov sú hradené náklady na prevádzku areálu, PHM do skútrov,opravy strojového parku,úprava a príprava tratí pred zimou a pod. Finančne sa dá aj cez účet v SLSP číslo SK22 0900 0000 0001 8258 5520 do správy meno darcu a účel bežecký areál. Ďakujeme.” (nesponzorovaná informácia, pre dobrú vec)

Evka – web post creator (text)

Michaela (text, foto)

Julka a Michaela (foto Konské hlavy a Čmelok)

Chceš originálne veci ?

outdoormamas tricko celenka sportova satka batoztek hrncek outdoor plechovy smaltovany zimna letna

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *