Tip na výlet – neznámy Turovský vodopád

Keď sa povie Turová, mnohí z nás siahnu po mape. A keď sa povie Turovský vodopád, siahneme ešte hlbšie. Nájdeme ho aj pod názvom „Padalo“, alebo „Skalný vodopád“. Určite by si však zaslúžil viac slávy, lebo po jeho návšteve nebudete ľutovať. Zistíte, že to je nenáročná prechádzka v krásnej doline Kremnických vrchov. Nenachodíme sa veľa, ale rozhodne veľa uvidíme.  

Vyrážame

Základom je prísť do obce Turová, kde sa na viacerých miestach nachádzajú smerovacie nápisy na stĺpoch. Na konci obce je osadená veľká informačná tabuľa, pri ktorej je malé parkovisko a vstup do hory s miernym stúpaním.

A teraz kam?

Po vstupe do hory si položíme prvú otázku, vpravo či vľavo? Obe odpovede sú správne, to sme však zistili, až na konci výletu ( a úplne na konci článku nájdete aj tretiu, azda najzaujímavejšiu verziu). Trasa je totiž dosť mätúco značená, ale nestratíte sa. My sme sa vybrali vpravo do mierneho kopca. Počas chôdze sme zbadali asi tri žlté značky na stromoch plus tabule, ktoré osadili miestni.

Appka na rozpoznanie stôp – pomoc či zober sa a utekaj?

Lesný chodník je široký, deti si môžu aj pobehnúť a hľadať stopy zveri, ktorej je tu mnoho. Veru, nie všetky sme vedeli identifikovať (myslím stopy, nie deti, tie boli všetky naše), pomohla nám našťastie appka v mobile (my používame Google Lens – Search what you see) a nezostali sme pred deťmi v zahanbení. Keď ale mobil vyhodnotil jednu zo stôp ako vlk dravý, oľutovala som použitie techniky v lese. Pokračovali sme ale svižne ďalej, dúfajúc, že aj aplikácia v mobile sa môže mýliť a bola to len stopa po okoloidúcej čivave 😊

Už len jeden “kopček” a sme tam

Približne po 15 minútach odbáčame vpravo hlbšie do lesa, kde náš čaká strmý zostup k potoku. Okraje chodníka sú však istené reťazami, pomocou ktorých zlezú dole deti aj starí rodičia. Je potrebné však myslieť na to, že počas zimy je celé okolie zamrznuté a kĺže sa. Machrovať sa nevyplatí. Jedine v prípade robenia selfie v rukaviciach, držiac sa jednou rukou reťaze a druhou mobilu, tváriac sa, že vôbec nemachruješ.

V protismere tečúceho potoka sa nám onedlho ukáže nádherný Turovský vodopád. Je dlhý 15 metrov a zamrznutý sa nám predviedol v plnej kráse ako z rozprávky. Deti ( aj starký ) boli celé bez seba z preskakovania studeného potoka, našťastie topánky aj deti zostali suché.

Lezenie alebo skôr lozenie?

Čo by to však bol za výlet, keby sme neobjavili ďalšie plusy tohto miesta. Netrvalo dlho a tí krpatejší objavili miesta na lezenie, síce v snehu, síce v ľade, síce bez mačiek, ale aspoň s odretými kolenami a radosťou v očiach.

Keď sme sa nasýtili lezenia a pohľadu na vodopád, popri reťaziach sme vyšli späť ho hory. Rozhodli sme sa prejsť ešte kúsok. Našli sme krásnu lúku nad obcou a nádherné stromy prepletené jeden cez druhý.

Cesta späť viedla zasneženou horou, ktorej východ a záverečný bod túry sa ukázal práve ako druhá možnosť, kde začať trasu k vodopádu.

Výlet hodnotím ako príjemne strávené zimné popoludnie. Deti sa vybehali, polozili, popreskakovali. My starší sme sa tvárili, že skáčeme minimálne tak dobre ako tí mladší. Moje rozhodnutie nebrať dieťa v nosiči bolo super, lebo popri reťaziach by sme išli skôr po zadku ako po nohách.

Letná verzia výletu

Pre tých, ktorí sa v zime obávajú zamrznutých reťazí a šmýkania, predstavujeme aj letnú alternatívu – svoje fotky poskytla Danka, zakl. Outdoormamas.

Táto verzia trasy vedie korytom potoka, kde nás opäť istia reťaze (keď sme sa na začiatku rozhodovali, či odbočíme vpravo alebo vľavo, tak toto je ešte to “druhé vpravo” 🙂 úplne krajné vpravo vpravo-rovno do potoka). Netreba gumáky, deťom, ktoré však majú rady vodu je to však good idea 😉.

Koniec tiesňavy je spomínaný vodopád, kde je voda aj keď voda nie je, čo poteší. Nie že “ideme na vodopád” a tam sucho 😂

Trasa Turová – Turovský vodopád – Turová vhodná pre mladších aj starších v trvaní cca 2 hodiny.

Evka – web post creator (autorka, text, foto)

Dana – zakl. Outdoormamas (foto)

Chceš originálne veci ?

outdoormamas tricko celenka sportova satka batoztek hrncek outdoor plechovy smaltovany zimna letna

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *