Top rozhľadne vhodné pre deti v okolí Bratislavy

Máte radi výšky? Nemyslím soprán alebo tenor. Ale tie, pri ktorých Vám stisne r…. ruku na zábradlí a srdce na hrudi. Tie, za ktorými nemusíme až do Tatier a tie, ktoré nám ponúkajú výhľady ako na dlani. A ak sú navyše v okolí Bratislavy a vybrané tak, aby si aj najmenší prišli na svoje, potom nie je o čom. Ste zvedaví? Poďte s nami navštíviť top rozhľadne vhodné pre deti v blízkosti hlavného mesta.

Rozhľadňa Svätý Jur

Základné informácie – Výška 4 metre, štvorcový pôdorys, vybudovaná z nahrubo murovaných žulových kameňov.

Ako sa sem dostanem? K cieľu sa dostaneme jednoduchou prechádzkou pomedzi vinohrady z centra Sv. Jura. Je v trvaní približne 20 minút. Rozhľadňa je dostupná aj s kočíkom, stačí ho len vytlačiť do kopca a naspäť potrénovať bicepsy neustálym pribrzďovaním (vieme sa na ňu vyviesť aj autom, ale o tom to nie je, že?) Táto nevysoká vyhliadka môže byť oddychovou zastávkou pri cyklo výlete alebo bod našej bežeckej trasy. Nájdeš ma tu.

Aký výhľad ma čaká? Z rozhľadne je očarujúci výhľad na Svätý Jur, Bratislavu, Malé Karpaty, Podunajskú nížinu. Pod rozhľadňou je možné sa ukryť v historickom domčeku v prípade horšieho počasia.

Čo môžem navštíviť v okolí? Hneď v blízkosti rozhľadne vybudovali svätojurskí vinári Vinohradnícky skanzen, ktorý stojí za návštevu. (viac na ich FB). Neďaleko nájdeme hrad Biely kameň, Neštych (archeologické nálezisko), krížová cesta – Marianka.

Rozhľadňa pod Kamzíkom

Základné informácie – Drevená veža sa nachádza v nadmorskej výške 380 metrov a meria 15 metrov.

Ako sa sem dostanem? Veža sa nachádza v areáli Amerického námestia – na lúke pod Kamzíkom. Pohodlne sa sem dostaneme po vlastných, ale aj bicykel by tu našiel svoje uplatnenie  (pre cyklistov výšľap od Železnej studienky nie je najvhodnejší). Vedie sem viacero trás – aj priamo z Koliby alebo napríklad z Partizánskej lúky. S deťmi odporúčam jednoduchý prístup smerom od Kamzíka – červená turistická značka. * pozn. cez víkend pozor na parkovanie – jedná sa o často navštevované miesta turistami.

Na samotný vrchol rozhľadne vedú schody, avšak človek, ktorý má strach z rebríkov, sa na vás bude kukať, že čó? Aké schody? Veď to je rebrík. Čo pre niektoré deti (u nás aj dospelých) nemusí byť pohodlné, potrebné je teda dopredu sa pripraviť na motivačný prejav smerom k deťom alebo menej mobilným návštevníkom. Nájdeš ma tu.

Aký výhľad ma čaká? Z každého výškového podlažia (sú tri) sa naskytne iný výhľad. Vidíme Bratislavský hrad, Slavín a severnú časť Bratislavy, ktorú si môžeme ozvláštniť pohľadom počas východu a západu slnka.

Čo môžem navštíviť v okolí? Priamo pod vežou je k dispozícii viacero ohnísk, takže môžeme smelo opekať.  Neďaleko stoja aj delostrelecké kaverny z prvej svetovej vojny, ktoré deti určite rady objavia.

Rozhľadňa Veľká Homoľa

Základné informácie – Nachádza sa vo výške 709 m.n.m. 4 km od mesta Modra, meria 20 metrov a vedie na ňu 120 schodov (dôkladne spočítal detský člen Outdoormamas)

Ako sa sem dostanem? Za 1 hodinu – po červenej značke od Zochovej chaty. Za 2 hodiny – po modrej značke z Modry. Za 3 hodiny – po zelenej značke z obce Kuchyňa. Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Z kruhového výhľadu dovidíme na Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik a dokonca na východné Alpy. Je možné tu spozorovať aj úkaz tzv. „outdoorových matiek“, kedže aj tu sa jednal jeden z eventov skupiny Outdoormamas.

Čo môžem navštíviť v okolí? Približne 10 minút od rozhľadne sa v lese ukrývajú kremencové bralá Traja jazdci, ktoré sú obľúbené deťmi, ale aj lezcami. Ak sa vám pohľady z výšky zapáčili, navštívte tiež neďalekú vyhliadku Zámčisko nad mestom Modra (viac o pár riadkov nižšie).  

Rozhľadňa Devínska Kobyla

Základné informácie – Nachádza sa v nadmorskej výške 514 m n. m., najvyššia plošina je vo výške 20 metrov a vedie na ňu 112 schodov.

Ako sa sem dostanem? Vedie sem viacero trász Devínskej Novej Vsi, z Dúbravky, z Dlhých dielov, z Karlovej Vsi, z hradu Devín. Priamo ku vyhliadke je sprístupnená asfaltová cesta vhodná pre kočíky, bežcov, cyklistov alebo pozdĺž nej príjemná lesná cesta (v letných mesiacoch odporúčam vziať 2x toľko repelentu ako obyčajne). Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Z troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach vidíme na všetky svetové strany. Umiestnené smerovníky na jednotlivých poschodiach nám presne ukazujú, na čo sa práve pozeráme ( Devín, Bratislava, Stupava, Rakúsko, Alpy…) Výstup hore zvládli aj menšie deti, ale darmo, ak má niekto strach z výšok a ešte väčší strach z „deravých“ schodov, tak ho tam iba ak vynesú 😊

Čo môžem navštíviť v okolí? Už samotnou cestou na rozhľadňu deti zaujmeme, pretože sa rozkladá na zvyškoch raketovej základne z čias studenej vojny. Dnes je už síce opustená, ale je to kuriozita sama o sebe. V širšom okolí je Sandberg, hrad Devín, sútok Moravy a Dunaja, Biele skaly.

Rozhľadňa Klenová

Základné informácie – Skôr ako rozhľadňa je to protipožiarna monitorovacia veža Klenová. Je celodrevená a má 5 poschodí.

Ako sa sem dostanem? Cestou z Hornej Pustej Vsi – časť Prašník, ktorá je neoficiálne značená. V blízkosti vodného zdroja je možné parkovať, ďalej už len peši cez karpatské lesy, lúky, údolia resp. z druhej strany aj vybudovanou asfaltkou, ktorá ale prioritne slúži hašičom. Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Pohľad na Veľkú pec, Klenovú, Hornú Pustú Ves ( v pozadí s kameňolomom). Za Vsou aj Považský Inovec.

Čo môžem navštíviť v okolí? V blízkosti sa nachádza pamätník SNP a partizánsky bunker – pozor ale na malých partizánov, ktorí ale určite ocenia aj neďalekú farmu Etelka (zvieratá, traktory, opekačka, perníky).

Rozhľadňa Rozbehy

Základné informácie – Rozhľadňa nie je veľmi vysoká-asi 7 metrov, no zato má jedinečnú stavbu postavenú z betónových tvárnic a obloženú prírodným kameňom.

Ako sa sem dostanem? Pre turistiku s deťmi zvoľte nenáročnú vychádzku z obce Cerová – časť Rozbehy po turistickom chodníku – žltá značka. Z vodnej nádrže Buková vás zas privedie modrá značka. Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Spod striešky zbadáme severnú časť Záhorskej nížiny a vrch Záruby. Východným smerom zas na Zobor, Tríbeč, Považský Inovec , severne sa týči na Bradle Mohyla M. R. Štefánika.

Čo môžem navštíviť v okolí? Okolie je celkovo bohaté na turistiku, ale i historické pamiatky ako napríklad zrúcanina hradu Korlátko. Zaujímavosťou je, že v tesnej blízkosti sa nachádza prvá “vrtuľa” – prvá veterná elektráreň na Slovensku. Iba 25 minút severne smerom k Brezovej pod Bradlom sa nachádza dvojička rozhľadne Rozbehy s názvom Lipovec.

Rozhľadňa Jablonec

Základné informácie – Veža je vysoká 11 metrov, doplnená altánkom aj obecnou archívnou vínnou pivnicou. 

Ako sa sem dostanem? Trasu vhodnú pri deti, kočíky aj bicykle môžeme začať pri štadióne v Jablonci (možnosť parkovať aj zájsť k blízkej kaplnke v poli) a ďalej náučným chodníkom až k rozhľadni. Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Výhľad na Malé Karpaty s hradom Červený kameň či Trnavu.

Čo môžem navštíviť v okolí? Z rozhľadne, ktorá sa nachádza v strede Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka, môžeme plynule nasledovať náučné tabule, ktorých je dokopy 8 – sú bohato ilustrované, čo určite poteší detských turistov. Cestou máme kde posedieť, aj poopekať.

Rozhladňa Zámčisko

Základné informácie – Jedná sa o bývalé hradisko, na ktorom je približne vo výške 15 metrov vybudovaná vyhliadková plošina, kde je časť vrcholových skalísk ohradená dreveným zábradlím

Ako sa sem dostanem? Najjednoduchšia trasa z Modry je asfaltkou od závory popri štôlni Márie Pomocnice. Avšak krajšia je priamo modrou turistickou značkou popri Stoličnom potoku. Zvládnu ju aj deti, ale ak chcete vidieť štôlňu aj potok, je možné absolvovať túto trasu ako okruh a následne pokračovať na Zámčisko. Možný je výstup aj zo Zochovej chaty po červenej a následne modrej značke (*pozn. lepšia možnosť parkovania). Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Ako na dlani máme celú Modru a nížinu pod Malými Karpatmi.

Čo môžem navštíviť v okolí? V bezprostrednej blízkosti je vybudované ohnisko. Motiváciou teda budú nielen výhľady, ale aj parádna opekačka. Cestou netreba vynechať spomenutý Stoličný potok, ale aj prieskumnú štôlňu Márie Pomocnice. Záverom trasy, ale aj jej úvodom môže byť tiež Zochova chata.

Pozorovňa zvierat Vydrica

Základné informácie – Nie je to až tak úplne rozhľadňa, ale za zmienku stojí. Je ideálna na výlety s deťmi.  Naviac ide o peknú stavbu vhodnú na pozorovanie, tak prečo nie?

Ako sa sem dostanem? Nachádza sa na trase medzi Račou a Mariankou. Čaro vyhliadky vraj spočíva aj v jej hľadaní. Tu ma nájdeš. (* nápoveda: nájdete ju medzi Červeným krížom a lokalitou U Slivu.) 

Aký výhľad ma čaká? Počas dňa môžeme spozorovať divú zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.

Čo môžem navštíviť v okolí? Pánova lúka, Studnička Zbojníčka a Malý Slavín.

A dva bonusy pre staršie deti

Rozhľadňa na Vápennej

Základné informácie – Päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom. (*pozn. ideálne pre deti od 13 rokov).

Ako sa sem dostanem? Na Vápennú sa možno dostať najrôznejšími kombináciami turistických značiek, všetky však končia na tej červenej. Štartovať môžeme z Plaveckého Podhradia (chodník, ktorý je príjemnejší na zostupovanie) alebo aj zo Sološnice. *Pozn. vrch sa nachádza na území národnej prírodnej rezervácie Roštún, kde platí 5. stupeň ochrany. Tu ma nájdeš.

Aký výhľad ma čaká? Z rozhľadne je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

Čo môžem navštíviť v okolí? Klokoč, Amonova lúka, vrch Báborská – Tip na výlet : Vápenná – Klokoč – Amon – Báborská

Stožiar na Veľkom Petrklíne

Základné informácie – Jedná sa vlastne o bývalý signalizačný Stožiar na Veľkom Petrklíne. Nachádza sa vo výške 16 metrov – POZOR – Vstup na vlastnú zodpovednosť!!! NEBEZPEČENSTVO ÚRAZU!!!

Ako sa sem dostanem? Z obce Sološnica po žltej, neskôr po modrej alebo z obce Rohožník po modrej (strmo do kopca cca 40 minút). Tu ma nájdeš. Aj tiež tu: Inverzia v Malých Karpatoch – Vápenná a Veľký Peterklín

Aký výhľad ma čaká? Výhľad zo stožiara je najmä na sedemstovky – Vápennú a Vysokú.

Čo môžem navštíviť v okolí? Už spomínaná Vápenná, Vysoká a taktiež Skalnatá.

Tak čo vravíte? Rozhodli ste pre výlet na niektorú z rozhľadní? Neseďte doma, poďte von, zbaľte deti a spoznávajte okolie Bratislavy z výšky 😊 . Rozhľadne určite poslúžia deťom ako zaujímavá motivácia, stačí navštíviť jednu a potom sa to už s vašimi výletmi rozbehne ako dobre namazaný stroj. Okrem rozhľadní výborne fungujú ako motivačné odmeny a bonusy aj ďalšie “Cieľovky“, “Postupovky“, “Zaujímavosti” a “Mind escaping“, ktoré nájdete v našom článku Ako motivovať deti pri turistike v prírode.

Evka – web post creator (autorka, text)

Foto – členky a členovia FB skupín Outdoormamas – skupina a Turistické rozhľadne

Chceš originálne veci ?

outdoormamas tricko celenka sportova satka batoztek hrncek outdoor plechovy smaltovany zimna letna

pozri náš e-shop

Kúp si originálne veci a buď Outdoormamas POSITIVE 

Sledujte outdoormamácke novinky:

>>> Ďalšie zaujímavé miesta, lokality, výlety, recenzie na super veci a reporty z našich eventov, vychytávky a nápady na dobré zbalenie sa deťmi, a veľa ďalších praktických informácií k materiálom a veciam, ku kozmetike, lekárničke či ako zbaliť jedlo pre deti, sme spracovali v ďalších článkoch. Chceš vedieť kedy budeme robiť spoločné výlety a eventy, a či vyšiel nový článok s tipmi ako na to alebo kam? Prihlás sa do info newslettra a my ti ich pošleme 🙂 . (Zaručujeme sa, že ťa nebudeme spamovať mailami, nemáme na to totiž čas 😉 )

* indicates required

GDPR *


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *