o nas kto sme dana arvay katarina lajcakova projekt komunita zdruzenie

Outdoormamas je komunita outdoorových matiek z celého Slovenska

Kto stojí za projektom Outdoormamas

Projekt Outdoormamas rozbehli v roku 2019 dve outdoormamy – Katarína Lajčáková a Dana Arvay.

Kto sme? Takto sme navzájom opísali jedna druhú:

Dana Arvay

Dana Arvay o nás Outdoormamas kto sme projekt komunita združenie

Činorodé žieňa s vrtuľou v zadku, ktoré sa nezastaví ani s dvoma malými chalanmi v pätách. Vyštudovaná statička a pracovala ako team líderka statikov na Slovensku a v Rakúsku. Najlepšie sa cíti na horách, na skalách alebo sedadle bicykla. Okrem aktivít v rámci Outdoormamas, rada píše články pre rôzne médiá. Dlhé roky sa venuje esenciálnym olejom a aromaterapii a má vlastnú radu zmesí Magické. Je to správna parťáčka do každého počasia a situácie.

www.danaarvay.sk

Katarína Lajčáková

Katarína Lajčáková o nás Outdoormamas kto sme projekt komunita združenie

Mladá aktívna mamina dvoch dievčat. Rezonuje s myšlienkami minimalizmu, ekologického žitia a rešpektujúcej výchovy. Je závislá na pohybe v prírode a medzi jej najsrdcovejšie aktivity patrí skialp, bike, turistika a lezenie. Vyštudovala produktový dizajn a v profesnom živote sa jej darí skĺbiť prácu s vášňou pre outdoor. Ako dizajnér má za sebou pracovné skúsenosti a spolupráce s outdoorovými značkami v zahraničí aj na Slovensku. Vo voľnom čase okrem športu rada kreslí a stojí aj za tvorbou Outdoormamas produktov.


Ako vidí Outdoormamas Dana:

Tento projekt je pre ženy a matky. Je veľmi veľa projektov, rozvojových a výchovných aktivít, podporných a informačných skupín a stránok, ktoré sa venujú deťom. Venujú sa správnemu telesnému rozvoju, vzdelávaniu, rozvojovým a interaktívnym hračkám a aktivitám, zdravej strave, vzťahovej a rešpektujúcej výchove, správnemu obúvaniu a pohybovým návykom. Všetko je to o deťoch a pre deti. Máme obrovské množstvo informácií a ponúkaných možností, ako dať deťom to najlepšie. Ale kto sa venuje matkám? Aby boli šťastné, naplnené, spokojné, aby robili to, čo ich baví, čo ich napĺňa radosťou, pokojom? Čo ich jedným slovom napĺňa? Náš projekt OUTdoorMAMAS. Pretože spokojná mama – spokojné dieťa. Šťastná mama – šťastné dieťa. A ak je mama šťastná pohybom v prírode, pobytom v horách, tak náš projekt OUTdoorMAMAS je tu práve pre vás od nás.


Chceme inšpirovať ostatné matky, aby našli v sebe silu a odvahu – zobrať deti a ísť von, do lesa, do prírody, do hôr. Tento projekt je o tom ukázať ostatným matkám, že je dôležité, aby robili veci, ktoré ich napĺňajú, ktoré majú radi. A hoci teraz majú deti, nie je to prekážka robiť to, čo nás baví aj naďalej. Niektoré matky ostanú doma s deťmi, zavreté, frustrované, izolované, unavené z celého toho okolo dieťaťa. Čakajú každý večer na manžela, čakajú na víkend, čakajú kým deti vyrastú. Vkladajú zodpovednosť za ich spokojnosť a radosť na ostatných – na partnera, ktorý „ich nikam nevzal“, na kamarátov, ktorí „ma nechcú zobrať na výlet, lebo mám deti“, na deti, pretože „sú malé a nemôžu byť bezo mňa“. Za svoje pocity šťastia, naplnenia a radosti sme si zodpovední sami. Nemôžeme mať očakávania, že niekto iný nám to uskutoční. Ak si naplníme svoje nádoby lásky – napríklad pohybom v prírode– nebudeme vyžadovať, že to za nás spravia iní. Potom budeme mať harmonický vzťah s partnermi, s deťmi, víkendy a rodinné dovolenky si užijeme všetci spolu, netlačíme na partnerov s našimi nenaplnenými túžbami, nenervačíme s deťmi, že na nás visia.


Chceme inšpirovať matky k pohybu a pobytu v prírode a v horách. Chceme ukázať, že to nemusí byť finančne nákladné, ale môžeme si užiť cesty lanovkami a dobrú saunu. Nemusíme mať auto, že vlak nie je strašidlo, ale autom sa tiež môžeme dostať na super miesta. Chceme ukázať, že nepotrebujeme veľa vecí na výlety, že sa dokážeme zbaliť do jedného batohu, ktorý aj ako ženy unesieme. Že deti sú našimi spojencami a pomocníkmi, a cestovanie s nimi je sranda a niekedy aj bobrík odvahy a trpezlivosti. Že vieme zdolať aj skutočné horské výzvy, a siahnuť si na dno síl, alebo si len z plezíru dávať prechádzky okolo jazierok a parkov. Ale ten pocit hrdosti, keď sa vrátite všetci celí a v plnom počte domov, je k nezaplateniu. Každý muž a manžel bude na vás hrdý. Pretože takú ženu, by chcel každý. Silnú, sebestačnú, odvážnu, aktívnu, šťastnú.
Chceme ukázať, že všetko je možné, stačí, ak si vhodne zvolíme miesto, terén, ubytovanie, dopravu, zhodnotíme svoje sily, prípadnú pomoc – a na to je tu od nás projekt OUTDOORMAMAS. 


Tento projekt vznikol pre to, aby inšpiroval matky, že to dokážu, že majú v sebe tú silu a odvahu – ísť von a robiť aktivity, ktoré ich bavia a robia šťastnými. Napríklad turistiku, cyklistiku, jednoduché prechádzky, lezenie, cestovanie – aj samé s deťmi. Samozrejme, najkrajšie je to s partnerom. A popravde, aj oveľa jednoduchšie. Ale naši partneri zvyčajne pracujú, majú obmedzený počet dovolenkových dní, a cez týždeň sa len veľmi zriedka dokážu uvoľniť z pracovných povinností a ísť niekam von. My matky na materských a rodičovských dovolenkách máme voľných 365 dní. A je len na nás, ako ich prežijeme.


Ako vidí Outdoormamas Katka:

Kým to napíšem, asi to skôr nakreslím 😀 Vyčkajte, aj vsuvka odo mňa tu raz pribudne 😉

Aktivita Outdoormamas

Naše aktivity nájdete v časti Čo robíme a Komunita a Blog

Kontakt

Môžete nás kontaktovať na:

hello@outdoormamas.sk

alebo cez facebook Outdoormamas, či instagram Outdoormamas.sk

Sledujte outdoormamácke novinky: